Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Vlaky už jazdia podľa aktualizovaného cestovného poriadku, ZSSK zaviedla viaceré zmeny

Osem regionálnych rýchlikov bude premávať s víkendovými, resp. sezónnymi obmedzeniami, dôvodom je zefektívnenie železničnej dopravy.


V železničnej osobnej doprave platí od nedele 12. júna pravidelná druhá aktualizácia tohtoročného cestovného poriadku. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) z tohto dôvodu zaviedla alebo ešte zavedie viaceré zmeny v diaľkovej vnútroštátnej, regionálnej a prímestskej vlakovej doprave.

Národný vlakový dopravca pre zefektívnenie železničnej dopravy oznámil víkendové, resp. sezónne obmedzenia ôsmich regionálnych rýchlikov. Ide o vybrané vlaky medzi Bratislavou a Žilinou, na trati Nové Zámky – Bratislava, Košice – Zvolen – Košice, Zvolen – Vrútky, Vrútky – Banská Bystrica a Zvolen – Banská Bystrica. Informoval o tom riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Pre pokračujúcu rekonštrukciu železničného uzla Žilina a s tým súvisiace kapacitné obmedzenia v diaľkovej doprave sa mení vedenie priamych vlakov R 34x Zvolen/Banská Bystrica – Ostrava-Svinov. Priame vlaky R 34x sú v úseku Zvolen/Banská Bystrica – Vrútky zrušené a nahradené vlakmi R 9xx, v úseku Vrútky – Žilina sú zrušené (okrem vlakov R 342 a R 345) a cestujúci môžu využiť vlaky R 6xx.

TASR

Z dôvodu zjednotenia radenia vlakov R 6xx sú od 12. júna radené dva vozne 1. triedy vo všetkých vlakoch R 6xx (okrem 614/615), „Vozne 1. triedy budú naďalej povinne miestenkové. Vo vlakoch R 600, 602, 604, 606, 607, 609, 611 a 613 bude aj naďalej radený vozeň s prémiovým kupé 1plus. Vlaky RR 910 – 923 linky Zvolen os. st. – Košice a vlaky R 940 – 957 linky Zvolen os. st. – Vrútky budú radené len z vozňov 2. triedy,“ informoval Kováč.

Pôvodne avizované rušenie vlakov v druhom polroku železničiari napokon nemusia uskutočniť. Ministerstvá financií a dopravy a výstavby sa v piatok definitívne dohodli na dofinancovaní vlakovej dopravy a odvrátili tak hrozbu zrušenia približne tretiny spojov a s tým súvisiaceho prepúšťania stoviek zamestnancov ZSSK. Chýbajúcu sumu 24 miliónov eur do plánovaného objemu dopravných výkonov železničnej dopravy vo verejnom záujme 354 miliónov eur v tomto roku má nakoniec zabezpečiť rezort dopravy z vlastných zdrojov na úkor iných výdavkov. Rokovania o kompenzácii výpadku tržieb národného dopravcu ešte budú pokračovať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť