Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Aké charakteristické vlastnosti môžeme nájsť pri vysoko inteligentných ľuďoch? To sa zrejme nedá jednoducho zadefinovať, pretože aj inteligentní ľudia sú skrátka rôzni. Napriek tomu však existuje akýsi súbor správania a povahových vlastností, ktoré sa v priemere vyskytujú viac u ľudí s vyšším IQ.

Pozrieme sa na 10 z nich.

1. Empatia

Jednou z hlavných charakteristík inteligentných ľudí je empatia. Inteligencia totiž nezávisí len od vysokého IQ, ale aj od nemenej vysokého EQ – teda emocionálneho kvocientu. Inteligentní ľudia väčšinou vedia veľmi dobre odhadnúť, ako sa cíti iný človek a vedia vycítiť, či potrebuje pomoc alebo radu.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/man%C5%BEelstvo-vz%C5%A5ah-l%C3%A1ska-p%C3%A1r-svadba-4524732/)

2. Rýchla chôdza

Tento bod sa ti môže zdať na prvý pohľad zvláštny, ale podľa odborníkov tu rozhodne je prepojenie medzi inteligenciou a rýchlosťou chôdze. Platí pritom, že ak kráčaš rýchlo, máš pravdepodobne vyššie IQ. Podľa istej štúdie mali ľudia, ktorí kráčali rýchlejšie, v priemere až o 16-25 bodov vyššie IQ než tí, ktorí kráčali pomalšie.

3. Neustále premýšľaš o náročných veciach

Pre inteligentných ľudí je charakteristické, že sú veľkí myslitelia a často sú zadumaní nad riešením náročných problémov. Nie je pritom vylúčené, že veľa energie im zaberie premýšľanie o problémoch, ktorými by sa iní ľudia vôbec nezaoberali. Dumajú nad zmyslom života, filozofickými a vedeckými teóriami či nad pálčivými problémami dnešného sveta.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/%C4%BEudia-men-myslenie-skupina-znaky-3407083/)

Tento typ hlbokého premýšľania však môže byť dvojsečnou zbraňou. Ľudia, ktorí sa až príliš prepadávajú do myšlienok o náročných problémoch, môžu prepadnúť depresii či beznádeji. Môže za to ich tendencia uvažovať dlho dopredu a nevidieť žiadne riešenie.

S tým ide ruka v ruke aj ďalšia vlastnosť inteligentných ľudí: často si robia starosti. Nielen o seba, ale aj o svojich blízkych, spoločnosť či o budúcnosť celej planéty.

4. Si prispôsobivý

Inteligentní ľudia obyčajne aj mimoriadne flexibilní a adaptabilní na nové prostredie. Dokážu prispôsobiť svoje vlastné správanie prostrediu tak, aby podávali čo najlepšie výkony. Väčšinou sa dokážu adaptovať na akékoľvek prostredie, a to aj na také, ktoré pôsobí na prvý pohľad nepríjemne.

Prispôsobivosť však pestujú aj v medziľudských vzťahoch. Keďže majú vďaka empatii veľké pochopenie pre druhých ľudí, nerobí im problém prispôsobiť sa ich potrebám.

5. Veľa čítaš

Inteligentní ľudia milujú knihy. Či už je to beletria, poézia, filozofia alebo náučné encyklopédie. Ľudia s vyšším IQ sú vášnivými čitateľmi a prirodzená zvedavosť ich vedie k „nasávaniu“ stále nových informácií a nových pohľadov na život.

S tým sa spája aj ich veľká kreativita. Mnoho inteligentných ľudí sa často venuje nejakej umeleckej činnosti. Môže to byť maľovanie, písanie či hudba.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/deti-%C5%A1tuduj%C3%BA-book-reading-%C4%8D%C3%ADta%C5%A5-670663/)

6. Si tolerantný

Inteligentní ľudia sa neuzatvárajú do žiadnej škatuľky. Vedia, že svet sa vyvíja a oni k jeho rôznym aspektom pristupujú s otvorenou mysľou. Voči druhým ľuďom sú nezriedka veľmi tolerantní a rešpektujú ich (hoci s nimi nemusia v niektorých názoroch súhlasiť).

Radi hľadajú rôzne pohľady na určitý problém a vedia sa vžiť do kože ľudí s odlišnými názormi. Inteligentní ľudia nemajú radi žiadne dogmy, ich zvedavosť ich núti preskúmať vec z viacerých hľadísk. Odmietajú niečomu veriť bez dôkazov.

7. Radšej tráviš čas osamote

Dnes sa kladie veľký dôraz na extrovertnosť a zábavu si mnoho ľudí užíva vo veľkom kolektíve. Ideálny relax je podľa mnohých v kolektíve priateľov, ktorí navštevujú bary, reštaurácie či koncerty. Väčšina inteligentných ľudí však týmto zábavkám príliš neholduje. Majú tendenciu byť individualistami a netrávia toľko času socializáciou s inými ľuďmi.

Sami sebe sú dobrými spoločníkmi a venujú sa napríklad svojim záľubám, umeniu či oddychu s dobrou knihou.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/samota-mu%C5%BE-stojace-s%C3%A1m-pobre%C5%BEie-455768/)

8. Máš pocit, že ostatní ti nerozumejú

Aj vlastné vnímanie v očiach iných ľudí je podľa výskumov spojené s inteligenciou. Podľa nich ľudia, ktorí majú vyššiu inteligenciu, majú často pocit, že im nikto nerozumie, prípadne, že s ostatnými ťažko nachádzajú spoločnú reč. Môže to byť pravdou, keďže väčšina populácie má IQ okolo 100 bodov.

Ľudia s vyšším IQ tak môžu mať problém naladiť sa na ich vlnu, keďže majú často odlišné záujmy aj názory.

9. Uvedomuješ si, že je toho ešte mnoho, čo nevieš

Slávny učenec a filozof Sokrates mal pravdu, keď vyslovil slávnu vetu: „Viem, že nič neviem.“ Mnoho intelektuálov, umelcov či vedcov mu dávalo za pravdu, keď tvrdili, že to najhoršie na živote neustále sa učiaceho človeka je vedomie, že stále nevie (a logicky nikdy nemôže vedieť) dosť.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/kniha-bezel-%C4%8D%C3%ADta%C5%A5-%C4%8D%C3%ADtanie-%C5%BEena-841171/)

Inteligentnejší ľudia nemajú problém priznať, že na mnohé veci nepoznajú odpovede. V dnešnej dobe, kde má každý na všetko názor (a často ho ventiluje napríklad na sociálnych sieťach), je podobné priznanie znakom pokory a inteligencie.

10. Máš pocit, že nie si nejako zvlášť inteligentný

V skratke by sa dalo povedať, že jedným z ukazovateľov inteligencie je aj to, ako o sebe v tomto ohľade ľudia zmýšľajú. Vysoko inteligentní ľudia samých seba totiž za inteligentných nepovažujú. V tomto im dáva za pravdu aj vedecký výskum, napríklad dnes už známa štúdia sociálnych psychológov Justina Krugera a Davida Dunninga, ktorá vošla do dejín ako Dunningov-Krugerov efekt.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/matematika-deti-myslite%C4%BE-2814174/)

Podľa nej tí menej inteligentní ľudia zvyknú preceňovať svoje schopnosti a často o sebe zmýšľajú ako o veľkých intelektuáloch, ktorí poznajú odpoveď prakticky na všetko. Svoje schopnosti nadhodnocujú a majú ťažkosti rozpoznať, aké sú ich reálne schopnosti. Inteligentnejší ľudia majú naopak tendenciu svoje schopnosti podhodnocovať.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť