Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Vo väčšine Šanghaja sa podarilo zastaviť šírenie vírusu, v lockdowne zostáva asi milión obyvateľov

I keď počet prípadov klesá, mestské i štátne úrady vysielajú zmiešané správy o stave epidémie v Šanghaji a možnom návrate do normálu v 25-miliónovom meste.


Vo väčšine Šanghaja sa podarilo zastaviť komunitné šírenie koronavírusu a v prísnom lockdowne zostáva už len menej ako milión ľudí. V pondelok to oznámili miestne úrady, zatiaľ čo sa mesto postupne posúva k opätovnému otváraniu a ekonomické dáta ukazujú pochmúrne dôsledky čínskej „nulovej tolerancie“ COVID-19.

Zástupkyňa starostu Cung Ming konštatovala, že 15 zo 16 šanghajských obvodov eliminovalo šírenie vírusu medzi ľuďmi, ktorí nie sú v karanténe. „Epidémia v našom meste je efektívne pod kontrolou. Preventívne opatrenia dosiahli značný úspech,“ uviedla na tlačovom brífingu.

Od pondelka môžu otvoriť supermarkety, nákupné centrá i reštaurácie, no s obmedzeným počtom zákazníkov a s povinným dodržiavaním „bezkontaktných“ transakcií. Ďalej však zostávajú v platnosti obmedzenia pohybu a nepremáva ani metro.

Profimedia

I keď počet prípadov klesá, mestské i štátne úrady vysielajú zmiešané správy o stave epidémie v Šanghaji a možnom návrate do normálu v 25-miliónovom meste. Ako možný dátum úplného znovuotvorenia sa však spomína 1. jún. Podľa Cung zostávajú úrady rozvážne, čo sa týka možnosti opätovného zosilnenia epidémie.

Prísne a často zmätočné zavádzanie protiepidemických opatrení v Šanghaji vyvolalo protesty v súvislosti s nedostatkom potravín, zdravotnej starostlivosti, slobody pohybu a už skôr obmedzeným právom na súkromie.

Prísne čínske lockdowny súvisiace s „nulovou toleranciou“ COVID-19 tiež spôsobujú problémy so zamestnávaním, dodávateľskými reťazcami a celkovo poškodzujú ekonomiku. V pondelok zverejnené údaje ukázali, že výrobná a spotrebiteľská aktivita v krajine bola v apríli ešte slabšia, ako sa očakávalo.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť