Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Vo Veľkej Británii skúšajú štvordňový pracovný týždeň. Zamestnancom z platu neubudne

Projekt bude trvať šesť mesiacov.


Prijal by si štvordňový pracovný týždeň, ak by ti neklesol plat? Mnohí ľudia by iste s kladnou odpoveďou neváhali. O možnosti štyroch pracovných dní sa hovorí už pomerne dlho a niektoré krajiny či firmy sa ho aj rozhodli vyskúšať. Najnovšie k nim pribudla Veľká Británia, ako upozorňuje aj portál LADbible.

Do celého experimentu sa zapojilo približne 70 spoločností s viac ako 3 300 zamestnancami. Projekt odštartovali v pondelok 6. júna a potrvá šesť mesiacov. Za experimentom stojí organizácia 4 Day Week Global, ktorá sa snaží o zavedenie štvordňového pracovného týždňa pri zachovaní rovnakých platov.

Shutterstock

Päťdňový pracovný týždeň je zastaralý

Z výsledných dát chcú výskumníci zistiť, ako zavedenie štyroch pracovných dní vplýva na chod firiem, produktivitu či duševnú pohodu zamestnancov a ich kvalitu života. Do projektu sa zapojili rôzne firmy, od IT spoločností, cez vývojárske spoločnosti, charity, až po náborové firmy či reštaurácie.

„Ako sa dostávame z pandémie, stále viac spoločností si uvedomuje, že novým konkurenčným poľom je kvalita života,“ uviedol Joe O’Connor z 4 Day Week Global. „A práve práca zameraná na skrátený pracovný čas a výkon je prostriedkom, ktorý im poskytne konkurenčnú výhodu.“

Shutterstock

S tým súhlasí aj Ed Spiegel, riaditeľ Charity Bank, ktorá sa zúčastňuje tohto projektu. Podľa neho je štvordňový pracovný týždeň „logickým ďalším krokom“. „Koncept päťdňového pracovného týždňa z 20. storočia sa ukazuje ako nie najlepší pre biznis 21. storočia,“ podotkol.

„Pevne veríme, že štvordňový pracovný týždeň bez zmeny platu alebo benefitov vytvorí šťastnejšiu pracovnú silu a bude mať rovnako pozitívny dopad na produktivitu, skúsenosti zákazníkov a naše sociálne poslanie.“

Experiment vo Veľkej Británii je zatiaľ najväčším svojho druhu a tento rok ho plánujú vyskúšať aj v Španielsku či Škótsku.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť