Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Vo všetkých pohoriach Slovenska platí malé lavínové nebezpečenstvo

Upozorňuje Horská záchranná služba.


Vo všetkých pohoriach Slovenska platí malé lavínové nebezpečenstvo, teda prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V dôsledku zrážok a silného západného vetra je sneh premiestnený najmä na východné svahy hrebeňov a žľabov najvyšších polôh. Tu je možné lavínu uvoľniť v strmom, extrémnom teréne.

Snehová pokrývka nie je vysoká, preto zatiaľ nepredstavuje veľké riziko. Neustále prechody frontálnych systémov spojené s veľmi silným vetrom spôsobujú previevanie snehu na záveterné strany, kde sa vytvárajú dosky s vyššou tvrdosťou, ktoré predstavujú potenciálne riziko uvoľnenia lavín po veľkom dodatočnom zaťažení. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

V dôsledku prechodu frontálnych systémov, ktoré prichádzali od západu, spadli v horstvách Slovenska prvé výraznejšie zrážky tejto zimnej sezóny. Najviac snehu počas predposlednej periódy pribudlo v Nízkych Tatrách (20 cm), na severe Západných Tatier a v Malej Fatre. Celková výška snehovej pokrývky v horstvách je 10 až 40 cm. Povrch snehu je vo väčšine prachový, no vplyvom silného vetra sa začína ukladať do nosných dosiek väčšej tvrdosti. V najvyšších polohách Tatier vytvoril silný vietor na záveterných stranách hrebeňov tvrdé snehové až ľadové preveje.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť