Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 31.3.2023
sk
Benjamín
cz
Kvido
, Quido

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí zvýšene lavínové nebezpečenstvo, v Nízkych Tatrách a Fatrách mierne

Hlavným lavínovým problém je vetrom previaty sneh.


Vo Vysokých a Západných Tatrách pretrváva zvýšene lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách a Fatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň).

Hlavným lavínovým problém je vetrom previaty sneh. Nebezpečné sú najmä východné, juhovýchodné a južné orientácie. Silný severozápadný vietor transportoval veľké množstvá snehu do miest pod sedlami úzkych a strmých žľabov, záveterné strany hrebeňov a miesta pod skalnými stenami. Vytvorili sa tam vetrom ubité krehké dosky, ktoré sú navyše uložené na tvrdom podklade starého snehu. Uvoľniť ich môže už pri malom dodatočnom zaťažení osamelý lyžiar alebo skupina dodržujúca rozostupy. Očakávajú sa preto malé, stredné a ojedinele aj veľké spontánne lavíny.

Shutterstock

V slovenských horách sa oteplí na 3 až -2 stupne Celzia. Fúkať bude prevažne južný vietor s rýchlosťou 3 až 9 metrov za sekundu (10 až 30 km/h) v nárazoch okolo 20 metrov za sekundu (70 km/h). Vietor v priebehu dňa zosilnie. Bude oblačno až zamračené, len ojedinele prechodne zmenšená oblačnosť. Najviac nového snehu je v Západných a Vysokých Tatrách, za posledných 48 hodín tam pribudlo od 10 do 40 centimetrov prachovitého snehu. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách len od 5 do 15 centimetrov. Sneh je vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnený. Hrebene hôr sú sfúkané do skál alebo do tvrdého podkladu. Na severe a v tienistých orientáciách sa nachádza voľný prachovitý sneh. Na slnečných častiach bude sneh vplyvom oteplenia oťažievať, vlhnúť a mierne sa stabilizovať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje