Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Vodiči, na toto pozor. Za porušenie tohto zákazu hrozí pokuta až 5 000 eur

Tomuto sa radšej vyhni.


Často sa diskutuje o téme fajčenia v aute. Ide o celkom spornú tému, no ako sa ukazuje, veľa krajín má v tomto prípade jasno a prináša obmedzenia. Ako informuje Fontech, za porušenie tohto zákazu ti niekde hrozí pokuta až 5 000 eur. Kde to tak je? Ako to je vlastne u nás?

Pokiaľ ide o Slovensko, tak podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z. fajčenie ako také zakázané nie je, no zároveň nie je ani povolené. Vyslovený zákaz majú vodiči motocyklov a ich spolujazdci. To však neznamená, že si len tak môžeš fajčiť v aute. Totižto, ak by nastala nehoda a náhodou by si fajčil, tak polícia to môže vyhodnotiť tak, že si sa nevenoval plne riadeniu. Toto však platí aj pri iných aktivitách.

U nás to je síce nejasné, no v iných európskych krajinách majú v prípade fajčenia úplne jasno a regulujú ho. Ak si zapáliš, tak nielenže ohrozuješ seba a iných, no zároveň ti hrozí poriadne vysoká pokuta. Nižšie ti ponúkame prehľad krajín, v ktorých za fajčenie v aute zaplatíš veľmi veľa.

Pozor na vekové limity, ale aj na tehotné ženy

Určite by si sa mal vyhnúť zápaleniu si v aute počas toho, ako budeš v Taliansku. V tejto krajine platí, že ak sú v aute deti do 12 rokov či tehotné ženy, tak na fajčenie rovno zabudni. Za porušenie ti hrozí pokuta od 500 až do 5 000 eur.

Podobne je na tom aj Grécko, v ňom platí zákaz fajčenia, ak sú vo vozidle deti do 12 rokov. Pokuta je tu 1 500 eur. Do limitu 12 rokov sa pridáva aj Francúzsko, tam je však pokuta podstatne nižšia, a to 68 eur.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Prísnejší limit majú nastavený v Spojenom kráľovstve a Írsku. Fajčenie v aute je v oboch krajinách zakázané, ak sa vo vozidle nachádzajú deti do 18 rokov. V prvej krajine hrozí pokuta 50 libier, v tej druhej zas 100 eur.

Fajčenie je nezdravé

Na záver treba už len poznamenať, že fajčenie je veľmi nezdravé pre teba aj tvoje okolie. Môže viesť k veľkým zdravotným problémom, od respiračných chorôb cez srdcovo-cievne problémy až po rakovinu.

Nezabúdaj na to, že aj pasívne fajčenie je nebezpečné. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spôsobí vo svete ročne až takmer 1,2 milióna úmrtí, z toho až 65 000 predstavujú deti. V Európe sa odhaduje ročný počet úmrtí pasívnym fajčením na vyše 79 000.

Za porušenie hrozí pokuta
Shutterstock

Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.