Aj pri šoférovaní musíš mať vhodnú obuv, v opačnom prípade sa vystavíš hrozbe mastnej pokuty. Ako píše portál LADbible, vo Veľkej Británii je jazda s nevhodnou obuvou posudzovaná ako „šoférovanie bez náležitej starostlivosti a pozornosti“. Pokiaľ pri ňom vodiča pristihnú, môžu mu napariť pokutu v celkovej výške 5-tisíc libier (viac ako 5 800 eur).
Spočiatku pokuta začína na 100 librách (asi 117 eur), ale ak dôjde k opakovanému porušeniu predpisov, tak sa zvyšuje. Okrem finančného postihu môže vodič stratiť aj oprávnenie šoférovať. Aké topánky by sa teda v Británii počas jazdy autom mali nosiť?
Podľa predpisov nemôžu mať podrážku hrubšiu ako 10 milimetrov, zároveň by ale nemala byť ani príliš tenká či mäkká. Mala by poskytovať dostatočnú priľnavosť, aby zabránila skĺznutiu nohy z pedálov. Topánky tiež nemôžu byť príliš ťažké, obmedzovať pohyb členkov a musia byť dostatočne úzke, aby sa predišlo náhodnému stlačeniu dvoch pedálov naraz.
Zvýšené riziko nehody
Odporúča sa tiež, aby vodiči mali oblečenie, ktoré im nezabráni ovládať auto správnym spôsobom. Neil Greig z organizácie IAM RoadSmart podotkol, že vodič by si mal predtým, než si sadne za volant, overiť, či mu topánky či oblečenie nebránia vo vedení vozidla. Ak mu šoférovanie sťažujú, mal by si obuť či obliecť niečo iné. Pokiaľ to bude ignorovať, vystaví sa hrozbe pokuty a straty vodičáku. Ale nielen to. Ak totiž na ceste spôsobí nehodu, jeho nevhodná obuv mu pred súdom dosť priťaží.
Pokiaľ by ťa zaujímalo, ako je to na Slovensku, tak u nás obuv vodičov motorových vozidiel žiadna vyhláška neupravuje. Odporúča sa však nosiť pohodlnú obuv, ktorá nebráni vedeniu auta. Šoférovanie v šľapkách, lodičkách či dokonca naboso je ale nebezpečné a môže skončiť dopravnou nehodou. V susednom Česku je situácia odlišná. Vodiči môžu dostať za nevhodnú obuv pokutu a rovnako je to aj vo viacerých európskych krajinách, napríklad v Nemecku, Maďarsku či Dánsku.