Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Vodiči v Británii môžu za nevhodnú obuv dostať pokutu viac ako 5-tisíc eur. Platí to aj na Slovensku?

Za volant by sme si mali sadať s vhodnou obuvou.


Aj pri šoférovaní musíš mať vhodnú obuv, v opačnom prípade sa vystavíš hrozbe mastnej pokuty. Ako píše portál LADbible, vo Veľkej Británii je jazda s nevhodnou obuvou posudzovaná ako „šoférovanie bez náležitej starostlivosti a pozornosti“. Pokiaľ pri ňom vodiča pristihnú, môžu mu napariť pokutu v celkovej výške 5-tisíc libier (viac ako 5 800 eur).

Spočiatku pokuta začína na 100 librách (asi 117 eur), ale ak dôjde k opakovanému porušeniu predpisov, tak sa zvyšuje. Okrem finančného postihu môže vodič stratiť aj oprávnenie šoférovať. Aké topánky by sa teda v Británii počas jazdy autom mali nosiť?

Podľa predpisov nemôžu mať podrážku hrubšiu ako 10 milimetrov, zároveň by ale nemala byť ani príliš tenká či mäkká. Mala by poskytovať dostatočnú priľnavosť, aby zabránila skĺznutiu nohy z pedálov. Topánky tiež nemôžu byť príliš ťažké, obmedzovať pohyb členkov a musia byť dostatočne úzke, aby sa predišlo náhodnému stlačeniu dvoch pedálov naraz.

Shutterstock

Zvýšené riziko nehody

Odporúča sa tiež, aby vodiči mali oblečenie, ktoré im nezabráni ovládať auto správnym spôsobom. Neil Greig z organizácie IAM RoadSmart podotkol, že vodič by si mal predtým, než si sadne za volant, overiť, či mu topánky či oblečenie nebránia vo vedení vozidla. Ak mu šoférovanie sťažujú, mal by si obuť či obliecť niečo iné. Pokiaľ to bude ignorovať, vystaví sa hrozbe pokuty a straty vodičáku. Ale nielen to. Ak totiž na ceste spôsobí nehodu, jeho nevhodná obuv mu pred súdom dosť priťaží.

Pokiaľ by ťa zaujímalo, ako je to na Slovensku, tak u nás obuv vodičov motorových vozidiel žiadna vyhláška neupravuje. Odporúča sa však nosiť pohodlnú obuv, ktorá nebráni vedeniu auta. Šoférovanie v šľapkách, lodičkách či dokonca naboso je ale nebezpečné a môže skončiť dopravnou nehodou. V susednom Česku je situácia odlišná. Vodiči môžu dostať za nevhodnú obuv pokutu a rovnako je to aj vo viacerých európskych krajinách, napríklad v Nemecku, Maďarsku či Dánsku.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.