Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Vodu z posvätnej Gangy striekali na davy pútnikov dronmi

Úrady sa tak snažili zabrániť zhromažďovaniu priamo pri rieke, čo by počas pandémie nemusel byť dobrý nápad.


Vodu z posvätnej indickej rieky Ganga striekali v piatok na tisíce hinduistických pútnikov prostredníctvom dronov s cieľom zredukovať davy ľudí počas veľkého náboženského sviatku kumbhaméla, ktorý sa Indii koná aj napriek nárastu počtu prípadov COVID-19 na subkontinente. Informovala o tom agentúra AFP.

Kumbhaméla, čiže sviatok džbánov, trvá 55 dní a je jedným z najväčších náboženských zhromaždení na svete. Vyvrcholením je kúpanie sa v Gange, ktoré tento rok pripadá práve na piatok. Indická vláda vlaňajšiu kumbhamélu odmietla zrušiť – slávnosť sa konala v apríli 2021 a podľa úradov bola jednou z príčin prudkého nárastu počtu prípadov.

Úrady predtým uviedli, že na tohtoročnom vyvrcholení sviatku na indickom ostrove Ságar pri ústí Gangy v štáte Západné Bengálsko očakávajú účasť až troch miliónov pútnikov. „Na úsvite tu bolo more ľudí,“ telefonicky potvrdil pre AFP jeden z miestnych predstaviteľov.

Profimedia

Zároveň dodal, že na pútnikov striekali vodu z posvätnej Gangy dronmi, aby zabránili tvoreniu davov. Veľké množstvo pútnikov, z ktorých väčšina nemala rúška, sa však napriek tomu rozhodlo ponoriť sa do rieky a ich počet prevyšoval počet bezpečnostného personálu.

Polícia z miesta udalosti hlásila, že obmedzenia v súvislosti so šírením COVID-19 je nemožné presadzovať: „Väčšina pútnikov je odhodlaná vzdorovať pravidlám… Veria, že boh ich ochráni a kúpanie z nich zmyje hriechy a dokonca aj vírus, ak sú ním nakazení.“

Počty prípadov koronavírusovej nákazy v Indii medzitým pribúdajú. Vo štvrtok tam zaznamenali takmer 265.00 nových prípadov. Niektoré modely predvídajú, že India by mohla za niekoľko týždňov čeliť až 800.000 infekciám denne, čo by bol dvojnásobok miery zaznamenanej pred deviatimi mesiacmi.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť