Pondelok 17.1.2022
sk
Nataša
cz
Drahoslav

Vojaci ODKB sa pripravujú na odchod z Kazachstanu

Vojaci prišli do Kazachstanu na žiadosť tamojšieho prezidenta.


Vojaci Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vedenej Ruskom sa pripravujú na odchod z Kazachstanu. Deje sa tak týždeň po tom, čo ich tam nasadili na žiadosť tamojšieho prezidenta v súvislosti s masovými protestami. Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že vojaci pripravujú vybavenie na prepravu a odovzdávajú miestnym silám štátne inštitúcie, ktoré strážili.

Protesty vypukli 2. januára pre prudký rast cien skvapalneného plynu, no zrejme odrážali širšiu nespokojnosť s autoritárskym vedením štátu, a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie. Demonštranti vtrhli do vládnych budov a podpálili ich. Desiatky civilistov a príslušníkov ozbrojených zložiek prišli o život.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev pre nepokoje, ktoré zvalil na teroristov podporovaných zahraničím, požiadal o pomoc spomenutú vojenskú alianciu šiestich bývalých sovietskych štátov. ODKB vyslala do Kazachstanu viac ako 2 000 vojakov. Tokajev v utorok oznámil, že ich misia je dokončená.

V najväčšom kazašskom meste Almaty, ktoré nepokoje zasiahli najviac, už vo štvrtok ráno začalo znova prevádzku tamojšie letisko, ktoré pred týždňom na krátko obsadili demonštranti. Tlačová agentúra Interfax informovala, že bezpečnostné zložky vyčistili námestie pred radnicou, do ktorej tiež vtrhli demonštranti a zapálili ju, a otvorili ho pre chodcov aj automobilovú dopravu.

Úrady v Almaty vo štvrtok oznámili zadržanie ďalších takmer 2 000 ľudí, pre ich údajnú účasť na nepokojoch a rabovaní.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť