Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika
Zdroj: ©Dreamworks Pictures / MovieStillsDB

Vojna nikdy nie je riešenie! 10 filmov, ktoré zobrazujú jej krutosť a barbarstvo bez príkras

Hrozné dopady vojen zobrazili viaceré filmy.

Európskym kontinentom opäť zmieta krvavá vojna. Ruský prezident Vladimir Putin nariadil inváziu na Ukrajinu. Naplnili najpesimistickejšie scenáre, ktoré sme si pred pár dňami ešte ani nedokázali predstaviť.

Vojna je vždy zlom a prináša neuveriteľné utrpenie, ktoré dopadá najmä na civilné obyvateľstvo. V tomto článku sme vybrali 10 mrazivých a desivých filmov, ktoré zobrazujú rôzne vojenské konflikty a ich následky bez príkras.

1. Choď a pozeraj sa

Krutú drámu Choď a pozeraj sa natočil Elem Klimov. Rozpovedal v nej príbeh 14-ročného Fljoru (Alexej Kravčenko), ktorý sa v roku 1943 pridá k partizánom. Je plný naivity a ideálov a rozhodnutý brániť svoju krajinu proti nacistom.

Odboj je však čoskoro rozdrvený a Fljora na vlastnej koži spoznáva barbarstvo vojny: vraždy, vyhladzovanie a ničenie. Klimovov film dodnes patrí k najsugestívnejším a najsilnejším vojnovým filmom histórie. Z mysle ho už nikdy nedostaneš.

2. Saulov syn

Desivá dráma Saulov syn od Lászla Nemesa sa odohráva vo vyhladzovacom tábore v Osvienčime. Maďarský žid Saul Auslander (Géza Röhrig) je členom takzvaného Sonderkommanda. Pod hrozbou smrti je zodpovedný za transporty do plynových komôr či zbavovania sa tiel.

Potom sa ale rozhodne uprostred vražedného šialenstva pre čin ľudskosti: dôstojne pochovať mŕtveho mladíka. Saulov syn je skutočne mrazivým zážitkom, pri ktorom sa budeš krčiť v kresle a emocionálne ťa rozdrví. Snímka si odniesla chválu kritikov aj divákov a mnoho cien, vrátane Oscara za najlepší zahraničný film.

3. Dunkirk

Dunkirk natočil kultový Christopher Nolan a pozrel sa v ňom na zúfalú snahu spojeneckých vojakov dostať sa z obkľúčenia nacistov. Snímka je rozprávaná v troch časových rovinách, ktoré jej dodávajú na emocionálnej sile a intenzite.

Gradácia je perfektná a po audiovizuálnej stránke ide o absolútne prvotriednu prácu. Snímka si odniesla osem nominácií na Oscara, pričom premenila tri sošky.

4. Grave of the Fireflies

Animovanej dráme Grave of the Fireflies od Isao Takahatu by si mal venovať pozornosť aj v tom prípade, ak anime príliš nemusíš. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny v Japonsku. Seito a jeho sestra Setsuko sú po smrti matky odkázaní sami na seba.

Zúfalo sa snažia prežiť, nájsť bezpečný úkryt a získať nejaké jedlo. Ich situácia sa ale stále viac zhoršuje. Grave of the Fireflies ťa zaručene dojme. Je plný humanizmu, citlivosti a dokonale odráža absurditu vojny. Právom je radený medzi najsilnejšie protivojnové filmy všetkých čias.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 kultových filmov, ktoré zobrazujú odhodlaný boj proti agresorom Sovietskeho zväzu

5. Olovená vesta

Olovenú vestu natočil filmový velikán Stanley Kubrick. Jej príbeh sa odohráva počas vojny vo Vietname a je rozdelený na dve časti. V prvej sledujeme tvrdý vojenský výcvik pod dohľadom sadistického Hartmana (R. Lee Ermey). V druhej vidíme vojakov priamo v pekle Vietnamu.

Asi nebudeme sami, ak povieme, že prvá časť snímky je bezpochyby najlepšia. Ukazuje neľútostné vymývanie mozgov, šikanu, ponižovanie a postupné prepadanie sa do hlbín šialenstva. Pôsobivosť ale nechýba ani druhej časti. Snímka si odniesla Oscara za najlepší adaptovaný scenár.

6. Vlákna

V prípade trileru Vlákna od Micka Jacksona sa vydáme do sfér sci-fi. Hoci, ako ukazuje aj súčasné dianie, filmové udalosti nemusia byť príliš vzdialené realite (žiaľ).

Jacksonov film rozpráva o následkoch, ktoré by mala na ľudstvo celosvetová jadrová vojna. A nie je to ani náhodou pekný pohľad. Umieranie, hladomor, jadrová zima, skaza a zmar. Priprav si konskú dávku antidepresív.

7. Zachráňte vojaka Ryana

Poriadne intenzívny zážitok ponúka aj dráma Zachráňte vojaka Ryana od Stevena Spielberga. Niekoľko amerických vojakov sa krátko po vylodení v Normandii vydáva na nebezpečnú misiu: musia nájsť istého vojaka Jamesa Ryana (Matt Damon), ktorý sa nachádza na území nepriateľa.

Zachráňte vojaka Ryana obsahuje skutočne brutálnu a realisticky nakrútenú úvodnú pasáž vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii, ktorá ti dá naplno pocítiť, aká je vojna v skutočnosti peklo. Ale ani neskôr film nestráca nič zo svojej pôsobivosti a sily. Na konte má jedenásť nominácií na Oscara a päť zlatých sošiek.

8. Quo Vadis, Aida?

Vo vojne trpia hlavne nevinní ľudia. Presne to ukazuje mrazivá snímka Quo Vadis, Aida?, ktorá sa odohráva počas vojny v Bosne. Píše sa rok 1995 a vojská srbského generála Mladića (Boris Isakovič) sa približujú k Srebrenici, ktorá je chránenou zónou pod dohľadom OSN. Aida (Jasna Đuričić) pracuje ako tlmočníčka pre holandských vojakov a zároveň sa snaží dostať do bezpečia svojho manžela a dvoch synov.

Mladić však vstupuje do mesta a začína páchať tú najhoršiu genocídu, akú Európa zažila od konca druhej svetovej vojny. Film natočila Jasmila Žbanić a pri jeho sledovaní ti naozaj nebude dobre. To, čoho sú ľudia jeden na druhom schopní z čistej nenávisti, je šialené, desivé a smutné. Quo Vadis, Aida? má na konte mnoho ocenení, vrátane nominácie na Oscara za najlepší zahraničný film.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vojna u susedov: Takto vyzerá ruský útok na Ukrajinu

9. 1917

Dráma 1917 od Sama Mendesa ťa zavedie do zákopov prvej svetovej vojny. Dvaja vojaci Schofiel (George McKay) a Blacke (Dean-Charles Chapman) dostanú za úlohu prejsť územím nepriateľa, doručiť dôležitú správu a zabrániť tak smrtiacemu útoku.

Snímke pridáva na napätí, že sa ju Mendes rozhodol nakrútiť na jeden neprerušený záber (čisto technicky síce o reálny jeden záber nejde, ale to je jedno). Výborné sú aj herecké výkony (okrem zmienených napríklad aj Colin Firth či Benedict Cumberbatch). Snímka si odniesla desať nominácií na Oscara, pričom premenila tri sošky.

10. Schindlerov zoznam

O Schindlerovom zozname od Stevena Spielberga zrejme nemusíme veľa písať. Pokiaľ si film nevidel, určite to naprav. Ide o zásadné dielo, ktoré zobrazuje peklo holokaustu počas druhej svetovej vojny. Nacistický priemyselník Oskar Schindler (Liam Neeson) sa najprv rozhodne židov zachraňovať pre svoj vlastný prospech.

Neskôr si ale uvedomí barbarskosť nacistického režimu a je odhodlaný zachrániť toľko ľudí, koľko bude môcť. Schindlerov zoznam má na konte dvanásť nominácií na Oscara, pričom si odniesol sedem zlatých sošiek, vrátane tých za najlepší film a réžiu. Zaslúžene.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť