Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 16.12.2024
sk
Albína
cz
Albína
Zdroj: ©Shutterstock

Vojna o vedro či kvôli odrezanému uchu. 8 svetových konfliktov, ktorých príčiny sú vskutku bizarné

Nech je príčina akákoľvek, vojnu nechce zažiť nikto.

5. Vojna o dubové vedro

Bojovať sa môže naozaj o čokoľvek, bitka o dubové vedro je toho jasným dôkazom. Išlo o konflikt medzi talianskymi mestskými štátmi ModenaBologna. Legenda hovorí, že skupina modenských vojakov sa jedného večera vkradla do Bologneukradla dubové vedro spred jednej z mestských studní.

Vojna o vedro či kvôli odrezanému uchu. 8 svetových konfliktov, ktorých príčiny sú naozaj bizarné
Shutterstock

Vedro ako také nemalo žiadnu hodnotu, no krádežou Modenčania urazili pýchu Bolončanov. Potupení obyvatelia žiadali zlodejov o vrátenie vedra, no tí to odmietli, čo viedlo k vyhláseniu vojny. Akokoľvek epicky a bizarne to znie, tento príbeh je s najväčšou pravdepodobnosťou len mýtom.

Podľa presnejších výskumov a historických informácií sa vedro stalo trofejou po vojne, ktorá v skutočnosti začala kvôli tomu, že Modena dobyla bolonský hrad Monteveglio. Bologna postavila do bitky asi 30-tisíc pešiakov a dve tisícky jazdcov. Modena mala k dispozícii síce rovnaký počet jazdcov, ale len 5-tisíc pešiakov. Napriek šesťnásobnej presile Modenčania v bitke viedli.

Už po pár hodinách vojaci Bologne začali panikáriť, stiahli sa do hradieb a nakoniec utrpeli porážku. Modenčanom sa podarilo dobyť niekoľko pevností a zničiť stavby na rieke Reno, čím mesto odrezali od vody. Aby Bolognu ponížili ešte viac, hneď za hradbami mesta zorganizovali tzv. palio, čo boli „športové zápasy“ medzi mestskými časťami, resp. susednými územiami.

Vojna o vedro či kvôli odrezanému uchu. 8 svetových konfliktov, ktorých príčiny sú naozaj bizarné
Shutterstock

Modenčania palio zasvätili pamiatke „tých, ktorí boli vyslaní na výpravu, a večnej hanbe Bologne“. Ako úplný klinec do rakvy si víťazi ako trofej z Bologne odniesli vedro zo studne v centre mesta. Po uzatvorení mieru Modena vrátila Bologni dobyté pevnosti.

A čo vedro? To nevrátili Modenčania dodnes. V súčasnosti sa jeho replika nachádza v modenskej radnici, pričom originál je uložený vo veži Torre della Ghirlandina v Modene.

6. Vojna kotlíkov

Tento konflikt je zaujímavý z viacerých hľadísk. Okrem toho, že hlavnú úlohu v ňom hrá kotlík, jedinečný je aj tým, že v ňom padol iba jeden výstrel. Vo vojne išlo o konfrontáciu medzi vojskami Svätej ríše rímskej a územím dnešného Holandska, Belgicka a Luxemburska v roku 1784.

Vojna o vedro či kvôli odrezanému uchu. 8 svetových konfliktov, ktorých príčiny sú naozaj bizarné
Wikipedia

Koreň konfliktu pramení v roku 1581, keď sa skupina siedmich nizozemských štátov na severe regiónu rozhodla vzbúriť proti Habsburgovcom a vyhlásila nezávislosť. Vznikla Nizozemská republika, tiež nazývaná Republika siedmich spojených provincií. Kým severné Holandsko si vytvorilo vlastnú republiku, to južné zostalo závislé od Španielska.

Vzťahy medzi vládnucimi španielskymi Habsburgovcami a Nizozemskom boli stále napäté. Jednou z hlavných príčin bola rieka Šelda, ktorú od roku 1585 kontrolovali Nizozemci. Po vzniku skupiny siedmich štátov Nizozemci ústie rieky uzavreli, čím provincie na juhu krajiny utrpeli straty.

Jozef II. žiadal Nizozemcov, aby blokádu odstránili, no tí to razantne odmietali. Panovník teda vyslal k ústiu rieky tri lode, aby problém vyriešili násilím. Nizozemci na svoju obranu vyslali plavidlo Dolfijn a v boji s kráľovským loďstvom sa stretli 8. októbra 1784.

Vojna o vedro či kvôli odrezanému uchu. 8 svetových konfliktov, ktorých príčiny sú naozaj bizarné
Shutterstock

Jediný výstrel tejto bitky vyslali práve Nizozemci smerom k nepriateľskej vlajkovej lodi Le Louis. Podľa tradovaných informácií strela zasiahla kotlík s polievkou v kajute kapitána lode, ktorý sa tak zľakol, že sa rozhodol vzdať bez boja.

Odporúčame prečítať:

Kaja z Farmy: Starý otec mi dával teoretickú prax v dojení. Matúša som brala ako brata (ROZHOVOR)

7. Whisky vojna

Bizarná vojna, ktorej zbraňou boli fľaše plné alkoholu, bol od 70. rokov minulého storočia až donedávna trvajúci konflikt medzi Dánskom a Kanadou, konkrétne sa týkal ostrova Hans. Ide o malý neobývaný ostrovček s rozlohou 1,3 km3, ktorý leží v Kennedyho prielive medzi Ellesmerovým ostrovom a Grónskom.

Pri popise hraníc v roku 1973 ostalo toto územie akoby visieť vo vzduchu, takže nárok si na neho robili oba štáty. Whisky vojna začala v roku 1984, keď Kanada umiestnila na ostrov svoju vlajku spolu s fľašou kanadskej whisky.

Vojna o vedro či kvôli odrezanému uchu. 8 svetových konfliktov, ktorých príčiny sú naozaj bizarné
Wikipedia

Dánsky minister pre záležitosti týkajúce sa Grónska to nenechal len tak, v tom istom roku sám navštívil ostrov a vedľa dánskej vlajky položil fľašu šnapsu a list s nápisom „Vitajte na dánskom ostrove“. Tak sa začalo niekoľko rokov trvajúce vymieňanie si alkoholických nápojov, čo bolo v konečnom dôsledku len humornou zásterkou pre nikdy nekončiaci boj o územie.

roku 2022 kanadské noviny The Globe and Mail prišli s informáciou, že Dánsko a Kanada sa dohodli na uzatvorení mieru a vytýčení hraníc na ostrove. Myšlienka ukončenia humornej vojny prišla v čase začiatku ruskej invázie na Ukrajinu a mala byť signálom, že spory o územie sa dajú riešiť aj mierovou cestou.

8. Futbalová vojna

Tento konflikt je v histórii zaznamenaný viacerými názvami. V španielskom origináli ide o udalosť La guerra del fútbol. Účastníkmi tejto krátkej vojny boli SalvádorHonduras a odohrala sa v roku 1969. Zámienka tentokrát tkvela v športe a súvisela s nepokojmi počas kvalifikácie na MS vo futbale v roku 1970.

V júni 1969 sa Honduras a Salvádor stretli v dvojzápase kvalifikácie na majstrovstvá sveta FIFA 1970. Prvý zápas, ktorý sa odohrával v honduraskom hlavnom meste 8. júna 1969, vyhral domáci tím, čo spôsobilo vášnivé nepokoje medzi fanúšikmi. Nasledoval druhý zápas, ktorý 15. júna 1969 hostil San Salvador. Šťastie opäť viac prialo domácim a hráči Hondurasu odchádzali ako porazení.

Samozrejme, že to ešte viac vyostrilo napätie medzi jednotlivými národmi. Rozhodnúť mal tretí zápas 27. júna 1969 v Mexico City. Stretnutie bolo napínavé až do posledných chvíľ a rozhodlo sa až v predĺžení, v ktorom nakoniec zvíťazil Salvádor.

Napriek zdaniu, že sa vojna týkala len nezvládnutých emócií fanúšikov futbalu, jej príčiny siahajú hlbšie do histórie, súvisia s pozemkovou reformou v Hondurase a problémami s imigráciou v Salvádore. Problémy s migráciou, pôdou, pozemkami a chudobou vyústili do nepokojov a ozbrojených konfliktov medzi týmito krajinami.

Vojna o vedro či kvôli odrezanému uchu. 8 svetových konfliktov, ktorých príčiny sú naozaj bizarné
Shutterstock

V deň futbalového triumfu Salvádor rozpustil diplomatické vzťahy s Hondurasom a začala sa vojna. Boje, našťastie, trvali iba štyri dni, vďaka čomu si konflikt vyslúžil aj názov 100-hodinová vojna. Napriek tomu sa však odhaduje, že o život prišli tisícky ľudí.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.