Vojnová satira Králiček Jojo patrí k hlavným adeptom na Oscara. Teraz prichádza do našich kín

Imaginárny nasprostastý Adolf Hitler pomáha riešiť životné problémy chlapcovi z Hitlerjugend.

Zdroj: CinemArt SK

Už v najbližších dňoch si na Slovensku odbije premiéru jeden z hlavných adeptov na Oscara. Satirická tragikomédia Králiček Jojo získala celkovo šesť nominácií na Oscara, vrátane kategórií najlepší film, najlepšia herečka či najlepší adaptovaný scenár. Snímka vychádza z románu Christine Leunens a zavedie nás do nacistického Nemecka.

Imaginárny kamarát Hitler

Hlavným hrdinom je 10-ročný chlapec Jojo, ktorý sa stáva členom Hitlerjugend a snaží sa byť tým „správnym“ nacistom. V tom mu pomáha jeho imaginárny kamarát, ktorým nie je nikto iný ako (tak trochu nasprostastý) Adolf Hitler. Keď však Jojo zistí, že jeho matka u nich doma skrýva židovské dievča, jeho život sa obráti hore nohami.

Film Králiček Jojo natočil cenený režisér Taika Waititi, ktorý predtým nakrútil napríklad marvelovku Thor: Ragnarok či nezávislú komédiu Hunt for the Wilderpeople. Okrem toho si zahral aj samotného Hitlera. Na filmových festivaloch sa mu dostalo pomerne vrelého prijatia. Z filmového festivalu v Toronte si dokonca odniesol cenu divákov pre najlepší film.

Rozdelení kritici

Americkí kritici sa však v názoroch na snímku rozchádzali, a to nezriedka celkom radikálne. Ich hodnotenia lietali od ohromného nadšenia až po takmer úplné zatratenie. Kritici film ocenili ako mrazivo vtipnú satiru nacistického režimu a prirovnávali ho ku kultovému dielu Život je krásny od Roberta Benigniho z roku 1997.

Komediálne vykreslenie nacistov však spôsobilo aj kontroverziu. Na stránke Rotten Tomatoes má film 80 % pozitívnych recenzií so slušným ratingom 7.52/10. Veľmi pozitívne je navyše aj hodnotenie divákov, ktorí snímke udelili 95 %.

Herecké obsadenie

Okrem Waititiho si vo filme zahral aj Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Alfie Allen či Stephen Merhant. Podľa všetkého nás teda v kinách čaká veľmi svojská a originálna vízia, ktorá zrejme nesadne každému, ale ktorá bude rozhodne stáť za videnie.

Trailery pôsobia vtipne a odľahčene, ale zároveň je jasné, že v tomto prípade nebude núdza ani o dramatické a emotívnejšie okamihy. Úprimne povedané, sme celkom zvedaví, ako sa to Waititimu podarilo namiešať.

V kinách sa o tom budeme na vlastné oči môcť presvedčiť už 23. januára 2020.

CinemArt SK

Zdroj: CinemArt SK

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Moderné príslovia a porekadlá založené na skúsenostiach a chybách ľudí

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME