Historické filmy nám dovoľujú nahliadnuť do minulosti a užiť si, ale aj pretrpieť svoj čas tam. Väčšina ľudských dejín bola tvorená masakrami, nevoľníctvom a rôznymi inými hrôzami. Tieto témy sa doslova núkajú na to, aby ich niekto spracoval filmovo. Dnes sa pozrieme na 10 historických filmov, ktoré zmenili alebo ešte stále menia a ovplyvňujú kinematografiu – a preto by si ich mal vidieť!
Niektoré vznikli už pred 100 rokmi, iné ešte len pred pár rokmi. Bohužiaľ, skvelých a dôležitých historických filmov je kopa, a tak sa vopred musíme ospravedlniť fanúšikom historických filmov, že sa tu neobjaví ich obľúbený. Objavia sa tu kultové klasiky, legendárne diela, ale aj mainstreamové fenomény, ktoré obrátili masy späť k histórii. Poďme teda na to.
Amadeus
Začneme americkým filmom, ktorý režíroval Čech. A nielen taký Čech, ale jeden z najúspešnejších a najslávnejších filmových tvorcov, akí sa kedy v našich končinách narodili. Miloš Forman sa po sérii úspešných domáckych filmov vybral do Ameriky, kde natočil filmy ako Taking Off a One Flew Over the Cuckoos Nest. Jeho snímky sú legendárne, no žiadna nie je svetovo taká oceňovaná ako Amadeus z roku 1984.
O kom asi môže tento film byť? Žeby o Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi?! Áno, Miloš Forman nikdy nechcel točiť filmy o klasickej hudbe a opere, no keď uvidel divadelnú hru o súboji extrémne talentovaného, no hriešneho Mozarta proti večne snažiacemu sa a bohu oddanému Salierimu, ktorý však nemá talent, tak bol okamžite očarovaný.
Film odohrávajúci sa v roku 1781 zmietol Oscary a zobral si domov všetky najväčšie sošky večera. Najlepší film roka 1985, najlepšia réžia, najlepší herec, najlepší adaptovaný scenár. Amadeus je dodnes pokladaný za jeden z najlepších historických a možno aj najlepších hudobných filmov všetkých čias.
Barry Lyndon
Barry Lyndon z roku 1975 je jedným z mnohých majstrovských filmových diel Stanleyho Kubricka. Ten naprieč svojou tvorivou kariérou tvoril jeden originálny film za druhým, a dalo by sa povedať, že v každom filmovom žánri zanechal nezmazateľnú stopu. To je aj prípad filmu Barry Lyndon. Ide o fantastický historický epos o vzostupe a páde jedného márnotratného mladíka s menom Redmond Barry.
Ten sa snaží navigovať spoločnosť 18. storočia a prechádza jednou skúškou za druhou. Najprv ho okradnú, potom narukuje do armády, následne podvádza boháčov, neskôr sa dostáva do kráľovskej spoločnosti, preberá veľké majetky a vo filme vlastne uvidíš všetko, čo by ti také 18. storočie mohlo ponúknuť. Dielo oplýva neskutočným vizuálom, neraz pripomínajúcim maľby z daného obdobia.
Schindler’s List
Čo sa dá povedať o filme Schindler’s List, čo ešte nebolo povedané? Veľkolepé, depresívne, univerzálne, kruté, hrôzostrašné. Mohli by sme vystrieľať milión prídavných mien, no nič nepopíše to, ako sa človek cíti, keď s filmom Schindler’s List skončí. Steven Spielberg v roku 1993, počas ktorého natočil aj Jurassic Park, vytvoril jeden z najdôležitejších filmov všetkých čias.
Hraný film detailne dokumentuje hrôzy druhej svetovej vojny, ktoré sa neodohrávali na bojovom poli, ale v koncentračných táboroch a kanceláriách nemeckých nacistov. John Williams k filmu zložil božský soundtrack, ktorý naháňa dodnes zimomriavky.
Lawrence of Arabia
Lawrence of Arabia z roku 1962 je jedným z najväčších a najkrajších historických filmov, aké kedy boli natočené. Rozhodne tomu dopomáha to, že sa tvorcovia vybrali do skutočnej púšte, a neraz ťa očarí to, ako sa im ju podarilo zachytiť. Veľkolepé zábery stoviek jazdcov na koňoch, prepady, lúpeže, vojny, no aj intímne chvíle plné krásy. Film dostal v roku 1962 až sedem Oscarov.
Režisér David Lean v diele zachytil putovanie dôstojníka Lawrenca, z ktorého sa naprieč príbehom stáva mysteriózny vodca a hrdina. Sám sa však už nespoznáva. Mnohí tvorcovia a diváci tento film zaraďujú medzi najlepšie filmy, aké kedy videli, dosť často.
Birth of a Nation
Oh, áno, je to tu – hodina filmovej histórie. Trocha kontroverznej histórie. Birth of a Nation z roku 1915 je jedným z prvých gigantických amerických filmov, a dalo by sa povedať, že išlo o prvý „blockbuster“. D. W. Griffith vytvoril trojhodinovú zbierku inovácií filmového jazyka a ešte jednej veci: rasizmu. Príbeh filmu rozpráva o novom svete, ktorý sa americký ľud snaží vybudovať po občianskej vojne.
Dielo je oslavované vďaka svojej technickej stránke, ktorá je viac než ambiciózna, a Griffithovi sa darí predviesť všetko, čo chcel. Lenže… Film oslavuje rasizmus a presadzuje, že záchrancom Ameriky bude takzvaný Ku Klux Klan (KKK).
Vo filme taktiež vystupujú černosi vyobrazovaní ako úchylné, nevzdelané a násilné obludy. Tento fakt je filmu vyčítaný, no svet sa už zmenil a ľudia radšej hľadia na ten technický zázrak, ktorý to v roku 1915 musel byť. V podstate ide o jeden z prvých historických filmových eposov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane