Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Vôňa čerstvo pokosenej trávy je v skutočnosti výkrik o pomoc. Mysli na to, keď budeš kosiť

Tráva cíti bolesť, chemickými signálmi volá na ratu priateľov a robí zo seba trpkokyslú delikatesu.


Rastliny a ľudia reagujú na fyzické zranenie mobilizáciou enzýmov proti bolesti, aby bránili telo a poškodenie zahojili regeneráciou. Na rozdiel od ľudí nemôžu kričať, chytiť si ranu a ufrndžať, ale ich svetobôľ je rovnako intenzívny. A v prípade trávy aj voňavý.

Ako tráva cíti bolesť

Tráva a ďalšie rastliny vypúšťajú prchavé zlúčeniny listov (GLV), ktoré im pomáhajú zotaviť sa a znovu rásť. Najčastejšie po tom, čo ich pošliapal dobytok, vystresovalo sucho, baktérie a škodcovia, rozhrýzli bylinožravce alebo sprznili ľudia. Zistené boli špecifické GLV v tabaku, ktoré reagovali so slinami vraždiacich húseníc, aby boli chrumkavé a príťažlivejšie pre ich predátorov.

tráva cíti bolesť, biológia, príroda, fakty a zaujímavosti, kosenie
Shutterstock

Zákon akcie a reakcie

 • Keď predátor odhryzne list, rana iniciuje spúšťanie enzýmov.
 • V listoch a stonke sa naštartuje reťazová reakcia, ktorou sa aktivuje každá jej časť.
 • Vylučované chemikálie spustia kaskádu ochrannej hormonálnej reakcie.
 • V niektorých prípadoch vytasí látky spôsobujúce zlú chuť, aby odradila stravníkov.
 • Tráva uvoľňuje hormóny priťahujúce priateľský hmyz brániaci ju pred škodcami. Napríklad včielku, ktorá ťa bodne, ak sa jej navážaš do kamošky.
tráva cíti bolesť, biológia, príroda, fakty a zaujímavosti, kosenie
Shutterstock

Holokaustickým orezávaním trávnika ho nútiš explodovať bolesťou

Vôňa čerstvo pokosenej trávy je skutočne výkrikom zúfalstva, vysielanie núdzových signálov. Chemický koktail zahŕňa niektoré prírodné antibiotiká pomáhajúce dezinfikovať poranené časti, zároveň uvoľňuje metanol a etanol. Trávnaté plochy sú jedným z hlavných zdrojov týchto plynov.

Výkriková vôňa varuje ostatné rastliny pred blížiacim sa nájazdom

Trpiaci organizmus deblokuje zlúčeniny, ktoré ostatné rastliny dešifrujú ako znak hrozby a signál, aby sa začali brániť. Tie bežne napádané ich produkujú, aj keď s ostatnými nie sú v príbuzenskom vzťahu. Komunikujú univerzálnym SOS jazykom. Zaujímavosťou je, že informácie zdieľajú medzi nepríbuznými druhmi len vtedy, keď žijú v zónach bezprostredného nebezpečenstva. Ak spolu nemajú rodinné puto alebo priateľské vzťahy, necítia potrebu varovať ich.

„Ak chceme zachovať súkromie našej komunikácie, použijeme kódovaný jazyk. A presne to sa tu deje, len na chemickej úrovni.“ (biológ André Kessler)

Tieto látky ich zároveň robia menej chutnejšími, aby odradili nájazdníkov. Súčasne volajú na 112 a povolávajú hmyzích parťákov, aby zaútočili na nepriateľské zviera alebo človeka. Preto sa ti na ruke objavia tie svrbivé červené vyrážky, keď kradneš susedine pivónie. Má ťa to odradiť od páchania tejto delikvencie. Niektoré organické poľnohospodárske pesticídy sú založené práve na týchto chemických kombináciách.

tráva cíti bolesť, biológia, príroda, fakty a zaujímavosti, kosenie
Shutterstock

Existujú dôkazy o tom, že rastliny počujú, ako ich jedia. Rozumejú a reagujú na zvuky vraždiaceho žuvania húseníc. Len čo zvuky zaregistrujú, aktivujú ochranné štíty.

Byliny sú veľmi priateľské

Naši predkovia väčšinu liekov dostali od rastlín. Nie pokusom a omylom, ale samy im dali o svojich schopnostiam vedieť. Mnohé súčasné liečivá majú viac ako 100 kombinácií byliniek.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť