Vošiel do baru a bez stopy zmizol. Prípad Briana Shaffera predstavuje nevyriešenú hádanku

Aj medzi najrôznejšími prípadmi zmiznutia je práve prípad Briana Shaffera jedným z najzáhadnejších.

Zdroj: © Shutterstock

Podivné a doteraz nevysvetlené zmiznutia sú vždy mimoriadne znepokojivé a záhadné. Často stačí len pár minút a človek navždy zmizne z povrchu zemského. Nezanechá žiadnu stopu ani žiadne náznaky toho, prečo vlastne zmizol a čo sa mu stalo.

Prípad Briana Shaffera ide ale ešte o krok ďalej. Vieš si predstaviť, že by si zmizol v bare plnom zabávajúcich sa mladých ľudí? Ako je vôbec niečo také možné?

Osudný deň

Brian Shaffer sa narodil 25. februára 1979. Išlo o bezproblémového mladíka a výborného študenta. V čase svojho zmiznutia mal 27 rokov a študoval medicínu na Ohio State University.

V deň zmiznutia, teda 31. marca 2006, si Brian, jeho brat Derek a ich otec Randy zašli na obed. Brianov otec si všimol, že jeho syn pôsobí akosi unavene a vyčerpane. Príliš tomu ale nevenoval pozornosť, pretože Brian mu povedal, že je len vystresovaný z učenia a blížiacich sa skúšok.

Findbrianshaffer/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Disappearance_of_Brian_Shaffer#/media/File:Brian_Shaffer_with_his_mother_Renee.jpg)

Okolo deviatej večer sa Brian stretol s kamarátom Williamom „Clintom“ Florenceom a zamierili do baru Ugly Tuna Saloona (kamery zachytili ich príchod). Práve mali začať jarné prázdniny a priatelia sa rozhodli, že si pri tejto príležitosti zájdu na pár drinkov. Počas noci vystriedali ešte niekoľko barov, čo-to popili a Brian zavolal svojej priateľke Alexis Waggoner. Hovor ukončil slovami: „Milujem ťa.“

Bolo to naposledy, čo Alexis počula jeho hlas. Brian a William neskôr stretli kamarátku Meredith Reed, s ktorou sa vydali späť do Ugly Tuna Saloona. Ich príchod bol aj tentokrát zachytený bezpečnostnou kamerou. Večer prebiehal bez problémov a priatelia sa dobre zabávali.

Briana kamera zachytila ešte raz, tesne pred druhou hodinou ráno (konkrétne o 01:55). Pred barom sa rozprával s dvomi študentkami. Zdalo sa, že sa rozlúčili, dievčatá odišli, pričom Brian sa vrátil naspäť do baru. Toto je posledný moment, keď Briana niekto videl.

Brian Shaffer – missing since April 1, 2006. Last seen at the Ugly Tuna Saloona at 1546 N High Street, Columbus, Ohio.Contact CPD at 614.645.4545 with any information.#FindBrianShaffer

Posted by Missing Person from Ohio on Friday, March 31, 2017

Jeho priatelia ho v preplnenom bare nedokázali nájsť. Keď Ugly Tuna Saloona zatváral (o druhej ráno), tak ho čakali vonku. Lenže márne. Brian z baru nevyšiel. Jeho kamaráti si pomysleli, že sa s nimi zrejme minul a už odišiel na internát. Ešte v tú noc mu skúšali volať na mobil, lenže Brian telefón nedvíhal. Aj nasledujúce dva dni sa Brianovi pokúšalo dovolať niekoľko ľudí, vrátane jeho otca a priateľky. Bez úspechu. Keď sa neukázal ani v pondelok, jeho blízki zavolali na políciu.

Vyšetrovanie

Vyšetrovatelia považovali tento prípad za naozaj bizarný. Zdalo sa, že Brian Shaffer sa proste vyparil vo vzduchu. Polícia objavila Brianovo auto (stále zaparkované pred budovou internátu), ale nenašla v ňom žiadne stopy. Následne sa muži zákona vrhli na prehľadávanie baru. Keďže daná oblasť bola charakteristická vysokým počtom trestných činov, vyšetrovatelia špekulovali, že Brian sa mohol stať obeťou vraždy.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/crime-scene-investigation-collecting-evidence-519960634)

Ako ale mohol vrah Briana zabiť uprostred plného baru a zároveň skryť jeho telo tak, aby si to nikto nevšimol? Táto teória mala veľa trhlín. Polícia napriek tomu vypočula všetkých Brianových priateľov. Tí boli zároveň ochotní absolvovať test na detektore lži. Jediný, kto odmietol, bol Brianov kamarát William „Clint“ Florence. Ústami svojho právnika povedal, že nemá čo skrývať, ale nevidí dôvod podrobiť sa testu na detektore, keďže polícii poskytol všetky informácie, ktoré mal.

Toto, pravdaže, vzbudilo podozrenie, či Florence nevie niečo viac, ale faktom ostáva, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by ho s Brianovým zmiznutím spájal. Preskúmanie záznamov z bezpečnostnej kamery tiež neprinieslo ovocie. Keď bar zatváral a návštevníci odchádzali, Brian Shaffer medzi nimi nebol. Jeho odchod kamera nezachytila.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/cctv-security-camera-city-blury-business-658130257)

Predsa len vražda?

Čo sa teda s Brianom mohlo stať? Aj napriek tomu, že tento prípad pôsobí neuveriteľne zvláštne, polícia prišla s niekoľkými hypotézami. Prvú sme nadniesli už vyššie. Brian sa v určitom momente mohol od priateľov oddeliť, vyšiel z baru a niekto ho zavraždil, prípadne sa mu stala nejaká smrteľná nehoda. Je potom ale otázkou, prečo ho nezachytila bezpečnostná kamera (bar Ugly Tuna Saloona mal pre návštevníkov len jeden východ), prípadne kamery z okolitých budov.

Findbrianshaffer/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Disappearance_of_Brian_Shaffer#/media/File:Brian_Shaffer_with_his_father_Randy.jpg)

Ďalšou teóriou je, že Brian sa stal obeťou tzv. Smiley Face sériových vrahov. Problém ale je, že aj samotná existencia týchto vrahov je len teóriou. V zásade ide o to, že dvaja detektívi si povšimli, že počas niekoľkých rokov došlo v niekoľkých štátoch k podivnému nálezu tiel vysokoškolských študentov v riekach či jazerách.

Na prvý pohľad sa zdalo, že sa utopili nešťastnou náhodou, ale podľa niektorých vyšetrovateľov sa v blízkosti tiel našlo graffiti, ktoré zobrazovalo veľkého smajlíka. To vzbudilo podozrenie, či nejde o prácu vraha (či vrahov), ktorý na mieste činu necháva smajlíka ako svoj podpis. Táto teória však nezískala príliš veľkú podporu a väčšina vyšetrovateľov ju nepovažuje za hodnovernú.

Smrteľná nehoda?

Ďalšia možnosť hovorí o tom, že Brian (možno v dôsledku nehody) zahynul priamo v bare. Keď pracovníci objavili jeho telo, dostali strach, že na nich padne podozrenie z vraždy, a rozhodli sa ho zbaviť. Je ale ťažké predstaviť si, že by to dokázali bez toho, aby vzbudili pozornosť návštevníkov.

Niektorí podotkli, že sa Brian mohol z baru dostať aj východom pre personál a následne sa mu na ulici stala nejaká smrteľná nehoda. Ani toto tvrdenie nie je bez trhlín. Východ pre personál sa totiž v tom čase rekonštruoval a bol pre verejnosť uzavretý. Aj keby sa ale Brianovi nejako podarilo tadiaľ vyjsť, je prakticky nemožné, aby ho nezachytili kamery na okolitých budovách. Ak by aj napriek tomu niekde na ulici zahynul, prečo sa nenašlo jeho telo?

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/shallow-depth-field-image-taken-yellow-56280433)

Plánované zmiznutie?

Pravdepodobnejšou hypotézou by sa mohla zdať tá, že Brian Shaffer sa na pánskych toaletách prezliekol do iných šiat, na hlavu si dal šiltovku a predsa len opustil bar. Kamera by ho v tom prípade síce zachytila, ale keďže by mal na sebe iné oblečenie, prípadne mu nebolo jasne vidieť do tváre, mohol sa von dostať bez toho, aby bol spozorovaný.

Ak by táto hypotéza bola pravdivá, znamenalo by to, že Brian svoje zmiznutie plánoval dopredu a že teraz zrejme žije niekde inde pod falošnou identitou. K podobným prípadom skutočne dochádza, väčšinou však ľudia na takýto krok musia mať veľmi vážne dôvody. U Briana ich ale hľadať ťažko. Bol bezproblémovým študentom, jeho priatelia si uňho pred osudným zmiznutím nevšimli žiadne nezvyčajné správanie.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/man-walking-streets-leaving-footsteps-on-1350110237)

Faktom ale je, že Brianova matka Renee dlho bojovala s rakovinou a zomrela len tri týždne pred Brianovým zmiznutím. Podľa Brianovho otca a brata sa ale Brian s touto stratou dokázal vyrovnať a nevykazoval známky depresií. Ak by Brian naozaj zmizol z vlastnej vôle, znamenalo by to, že si musel do baru priniesť v batohu nové oblečenie. Nikto ho však s nijakým batohom nevidel.

Jeho priatelia a rodina navyše poukazujú, že táto teória nedáva zmysel. Prečo by Brian chcel zmiznúť? Mal pred sebou dobrú budúcnosť, mal priateľov a dokonca sa svoju priateľku Alexis chystal požiadať o ruku. Jeden z vyšetrovateľov menom Andre Edwards sa v kontexte tejto možnosti rozhodol ešte raz a dôkladnejšie preveriť záznamy z bezpečnostnej kamery, ktorá zachytáva odchod zákazníkov.

Vyhlásil, že si je „na sto percent istý“, že Brian v tú noc bar neopustil.

Brian Shaffer: Revisited /// Part 1 @crawlspacepodcast #podcast #true #crime #missing #brianshaffer #columbus #ohio #beer #truecrimepodcast

Posted by True Crime Garage on Tuesday, March 26, 2019

Nevyriešená záhada

Keď v roku 2008 Brianov otec Randy zomrel, v jeho on-line nekrológu sa objavil nasledovný odkaz: „Pre ocka, s láskou Brian (U.S. Virgin Islands).“ To vzbudilo podozrenie, že Brian stále žije niekde inde pod iným menom. Polícia však odhalila, že ide o hoax. Táto záhada tak dodnes nemá riešenie. Brian Shaffer je nezvestný už viac ako 14 rokov.


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
7
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
24
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Po hádke s rodičmi začal tínedžer kopať vlastnú jaskyňu. Jej dokončenie mu zabralo šesť rokov

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME