Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Premium odznak
Zdroj: ©20th Century Fox / MovieStillsDB

Votrelec či Predátor. Ako vznikli ikonické monštrá zo známych hororových filmov? (2. časť)

Pozri sa s nami na vznik ikonických hororových zloduchov.

Na EMEFKA sme si už spoločne predstavili najslávnejšie hororové monštrá, ktoré majú svoj pôvod v literatúre. Dnes na tento článok nadviažeme a pozrieme sa na 5 kultových monštier, vrahov a oblúd z nemenej kultových a slávnych filmov.

Poďme na to!

1. Michael Myers (Halloween)

Mlčanlivý psychopatický vrah Michael Myers z hororovej série Halloween sa prvýkrát na plátnach kín objavil v roku 1978. Dnes už patrí medzi hororové ikony a stal sa súčasťou populárnej kultúry. Na jeho vytvorení má zásluhu režisér prvého Halloweenu John Carpenter a jeho vtedajšia priateľka Debra Hill.

Scenár napísali približne za 10 dní a inšpirovali sa pri ňom napríklad aj keltskými tradíciami spájanými s festivalom Samhain (čo bol predchodca Halloweenu). Legendy hovorili, že práve v túto noc vychádzajú na povrch démonické duše a ničia ľudí. Priamo z toho sa zrodila predstava vraha, ktorého je nemožné zabiť, pretože predstavuje samotné zlo.

monštrum, príšera, horor, film, Michael Myers, Halloween
Compass International Pictures / MovieStillsDB

John Carpenter počas písania scenára navštívil aj psychiatrickú liečebňu a jeden z pacientov naňho urobil ohromný dojem. Podľa režiséra išlo o mladého chlapca, ktorý sa naňho pozeral s absolútne šialeným a desivým pohľadom. Carpenter mal pocit, že naňho hľadí samo zlo. Všetky tieto prvky boli veľmi dôležité pri tvorbe Myersovej postavy.

Podľa Carpentera je Michael Myers takmer nadprirodzenou postavou, manifestáciou sily prírody a čistým zlom v ľudskom tele. Prvý Halloween je dnes už kultovým dielom, následne sa fanúšikovia dočkali ešte viacerých pokračovaní, z ktorých za zmienku stojí hneď druhý diel Halloween II a následne až Halloween: H20 z roku 1998.

Výborne tiež obstál film Halloween od Davida Gordona Greena z roku 2018, ktorý nadväzoval priamo na originál.

monštrum, príšera, horor, film, Michael Myers, Halloween
Compass International Pictures / MovieStillsDB
Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje