Votrelec či Predátor. Ako vznikli najslávnejšie filmové hororové monštrá histórie? (2. časť)

Pozri sa s nami na vznik ikonických hororových zloduchov.

Zdroj: Twentieth Century Fox / moviestillsdb.com

Na EMEFKA sme si už spoločne predstavili najslávnejšie hororové monštrá, ktoré majú svoj pôvod v literatúre. Dnes na tento článok nadviažeme a pozrieme sa na 5 kultových monštier, vrahov a oblúd z nemenej kultových a slávnych filmov.

Poďme na to!

1. Michael Myers (Halloween)

Mlčanlivý psychopatický vrah Michael Myers z hororovej série Halloween sa prvýkrát na plátnach kín objavil v roku 1978. Dnes už patrí medzi hororové ikony a stal sa súčasťou populárnej kultúry. Na jeho vytvorení má zásluhu režisér prvého Halloweenu John Carpenter a jeho vtedajšia priateľka Debra Hill.

Scenár napísali približne za 10 dní a inšpirovali sa pri ňom napríklad aj keltskými tradíciami spájanými s festivalom Samhain (čo bol predchodca Halloweenu). Legendy hovorili, že práve v túto noc vychádzajú na povrch démonické duše a ničia ľudí. Priamo z toho sa zrodila predstava vraha, ktorého je nemožné zabiť, pretože predstavuje samotné zlo.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/bangkok-thailand-october-21-2018-recreation-1209398140)

John Carpenter počas písania scenára navštívil aj psychiatrickú liečebňu a jeden z pacientov naňho urobil ohromný dojem. Podľa režiséra išlo o mladého chlapca, ktorý sa naňho pozeral s absolútne šialeným a desivým pohľadom. Carpenter mal pocit, že naňho hľadí samo zlo. Všetky tieto prvky boli veľmi dôležité pri tvorbe Myersovej postavy.

Podľa Carpentera je Michael Myers takmer nadprirodzenou postavou, manifestáciou sily prírody a čistým zlom v ľudskom tele. Prvý Halloween je dnes už kultovým dielom, následne sa fanúšikovia dočkali ešte viacerých pokračovaní, z ktorých za zmienku stojí hneď druhý diel Halloween II a následne až Halloween: H20 z roku 1998.

Výborne tiež obstál film Halloween od Davida Gordona Greena z roku 2018, ktorý nadväzoval priamo na originál.

Compass International Pictures/Aquarius Releasing

2. Predátor

S mimozemským vesmírnym lovcom sme sa prvýkrát stretli v sci-fi horore Predátor od Johna McTiernana z roku 1987. Film samotný síce v čase svojej premiéry pozbieral skôr vlažné recenzie, dnes však patrí k legendárnym kúskom a hlavným pilierom akčného a hororového žánru.

Drsný mimozemšťan sa časom stal miláčikom divákov aj kritikov a objavil sa aj v dvojke Predátora z roku 1990, Predátoroch z roku 2010 a najnovšie v pomerne nevydarenom Predátor: Evolúcia z roku 2018.

20th Century Fox

Prítomnosťou nás poctil tiež v crossoveroch Votrelec vs. Predátor (2004) a Votrelec vs. Predátor: Requiem (2007). Ako ale vznikol?

Postavu vytvorili scenáristi pôvodného Predátora, bratia Jim a John Thomasovci, o jej dizajn sa následne postaral svetoznámy Stan Winston. Predátor mal pôvodne vyzerať o dosť inak, než sme napokon videli. Scenáristi uvažovali, že mu dajú dlhší krk, psiu hlavu a jedno oko. Napokon však od zámeru upustili.

Hoci v prvom filme sme sa o Predátorovi veľa nedozvedeli, v ďalších snímkach nám tvorcovia ponúkli rôzne pohľady na túto mimozemskú rasu. Predátor bol členom rasy nazývanej Yautja či Hish-Qu-Ten. Na Zem sa vydáva, aby si trochu užil lov bezbranných ľudí. Neskôr sme sa dozvedeli, že Predátori boli v kontakte s prvými ľudskými civilizáciami a postavili napríklad pyramídy.

Tvorcovia tiež asi netušili, aký ošiaľ spôsobia, ak do záverečnej scény Predátora II umiestnia lebku Votrelca. Tým spojili dve univerzá, čo malo za následok dva crossovery s týmito monštrami, nehovoriac o rôznych románoch, hrách či komiksoch.

20th Century Fox

3. Votrelec

Votrelec, nazývaný aj Xenomorph, je mimozemské monštrum, ktoré asi netreba príliš predstavovať. Sci-fi hororová séria, ktorá začala Votrelcom od Ridleyho Scotta je, koniec-koncov, už legendárna.

Na tvorbe tohto záporáka sa podieľali Dan O’Bannon, Ronald Shusett, Carlo Rambaldi a najmä H. R. Giger. Giger bol mimoriadne cenený maliar, ktorý sa stal známym pre svoje temné surreálne výjavy.

20th Century Fox

Práve on dal Xenomorphovi jeho konečnú podobu. Shusett následne prišiel s nápadom, že by mimozemšťan mohol do svojich obetí umiestňovať vajíčka, z ktorých by sa potom vyliahli ďalší Xenomorphovia. A to tak, že im vyskočia priamo z hrude. Shusett tento nápad údajne čerpal z vlastnej nočnej mory. Keďže išlo o originálnu myšlienku, okamžite bola začlenená do scenára.

O výrobu samotného votreleckého obleku sa postaral Carlo Rambaldi, ktorý si neskôr spolu s Gigerom aj odniesol Oscara za najlepšie vizuálne efekty.

Votrelec sa dočkal troch priamych pokračovaní, dvoch crossoverov Alien vs. Predátor, ktoré sme zmieňovali vyššie, a v roku 2012 nadviazal na pôvodnú sériu Ridley Scott so svojím Prometheom. V roku 2017 šlo do kín jeho pokračovanie Votrelec: Covenant.

20th Century Fox

4. Clover (Cloverfield)

Pozoruhodný monster found footage horor Cloverfield režíroval Matt Reeves a premiéru si odbil na začiatku roku 2008. Tvorcovia nám v ňom predstavili útok obrovského monštra na New York z pohľadu malej skupinky ľudí. Ono monštrum dostalo prezývku Clover a od začiatku bolo obostreté tajomstvom, keďže nikto nevedel, čo je vlastne zač.

Tvorcovia neskôr prezradili, čo ich pri jeho tvorbe inšpirovalo. S nápadom na túto obludu prišiel producent filmu J. J. Abrams. Aj napriek tomu, že išlo o poriadne veľkú beštiu, ktorá demolovala obrovské mrakodrapy, podľa tvorcov bol Clover „len“ mláďaťom. Abrams sa pri jeho tvorbe inšpiroval slávnou Godzillou či King Kongom.

Paramount Pictures

O dizajn monštra sa postaral umelec Neville Page. Vo virálnom marketingu, ktorý predchádzal uvedeniu filmu, sa naznačovalo, že Clover je obludou starou tisícky rokov. Doteraz však spala v hlbinách oceánu, kde bola prebudená ťažobnými aktivitami ľudí.

V treťom filme z Cloverfield univerza bolo uvedené, že ide o medzidimenzionálny mimozemský organizmus. Cloverfield sa dočkal „duchovného sequelu“ 10 Cloverfield Lane (2016) a tretieho dielu The Cloverfield Paradox (2018)

5. Freddy Krueger (Nočná mora v Elm Street)

Démonický Freddy Krueger už tiež patrí k notoricky známym záporákom filmového plátna. Stretnúť sme sa s ním mohli v hororovej sérii Nočná mora v Elm Street či crossoveri Freddy vs. Jason (2003), kde si to na férovku rozdal s vrahom Jasonom Voorheesom zo série Piatok 13.

Freddyho Kruegera vytvoril Wes Craven, režisér prvej Nočnej mory v Elm Street (1984), a brilantne ho stvárnil Robert Englund. Hneď na začiatku príbehu je predstavený ako brutálny sériový vrah detí. Keď sa mu podarí uniknúť spravodlivosti, rozzúrení rodičia ho upália zaživa. Jeho duch však existuje naďalej a svoje obete teraz dokáže terorizovať v ich snoch (teda nočných morách).

New Line Cinema

Wes Craven prezradil, že inšpiráciu na postavu Kruegera a samotný film dostal, keď sa dopočul o sérii zvláštnych úmrtí. Všetky obete zomreli v spánku a niekoľko dní predtým sa sťažovali, že sa im neustále vracia tá istá nočná mora.

Ďalšou Cravenovou inšpiráciou bol chlapec, ktorý ho v škole často šikanoval a znetvorený bezdomovec, ktorého videl ako dieťa. Dodal tiež, že naňho mal vplyv aj populárny popový song Dream Weaver od Garyho Wrighta.

Aj Nočná mora v Elm Street sa dočkala niekoľkých viac či menej podarených (skôr nepodarených) pokračovaní. V roku 2010 dorazil aj remake, kde si Freddyho Kruegera zahral Jackie Earle Haley. Snímka bola kritikmi rozdupaná, hoci finančne išlo o najúspešnejší titul z celej série.

New Line Cinema

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
13
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Brutálne zabil 9 ľudí. Ondrej Rigo patrí k najhorším sériovým vrahom Slovenska


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME