Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Vracajú sa ti niektoré sny? Toto ti nimi chce povedať tvoje podvedomie

Opakujúce sa sny zažíva približne 75 % ľudí.


Sny sú už dlho predmetom záujmu psychológov aj terapeutov. Podľa Sigmunda Freuda rozhodne nejde o nezmyselné zhluky obrazov, ale majú svoj význam, ktorým nám naše podvedomie vysiela určité signály.

V tomto článku by sme sa radi bližšie pozreli na problematiku snov, ktoré majú tendenciu sa nám periodicky vracať. Prečo to tak je a aký je vlastne ich význam?

S opakujúcimi sa snami sa stretáva až 75 % ľudí

Snívame prakticky všetci. Podľa odborníkov sa nám za jednu noc sníva aj päť rôznych snov. Niektorí ľudia si pamätajú len jeden, iní zase žiadny. A potom tu máme aj sny, ktoré sa nám stále vracajú. Ocitáme sa v nich vo veľmi podobných či rovnakých situáciách a robíme tie isté aktivity. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tieto sny nemajú žiadnu súvislosť s naším životom, nie je to tak. Aj keď treba dodať, že tá súvislosť nemusí byť hneď zrejmá.

Pixabay

Podľa výskumov odborníkov sa s opakujúcimi sa snami stretlo 35 % detí a až 60 až 75 % tínedžerov a dospelých. Psychológovia navyše zdôrazňujú, že väčšina ľudí sa s vracajúcimi sa snami stretne v detstve, hoci je pravdou, že sa môžu objaviť aj v dospelosti. Sny ako také sa, samozrejme, líšia.

V prípade opakujúcich sa snov sa ale napriek tomu môžeme stretnúť s viacerými spoločnými motívmi. Napríklad v snoch niekam bežíme a cítime, že sme prenasledovaní, vypadávajú nám zuby, prípadne sami padáme z veľkej výšky, alebo lietame nad krajinou.

Unsplash

Časté sú aj sny o tom, že sme naspäť v škole, prípadne, že sa chystáme na nejaký dôležitý test či skúšku a nie sme na ňu pripravení. Tieto sny v nás zväčša vyvolávajú úzkostné pocity a po prebudení si vydýchneme pri uvedomení si, že to bol len sen.

Psychológovia uvádzajú, že tieto sny sa môžu častejšie objaviť u ľudí, ktorí sú v psychickej nepohode či trpia úzkosťami v každodennom živote. Významy jednotlivých snov (napríklad padanie či nepripravenosť na teste) naznačujú neistotu či strach.

Aký majú význam?

Neraz sa tiež vzťahujú k reálnemu životu. Pokiaľ sa dlho pripravuješ na nejakú skúšku, tak je možné, že sa ti o nej bude aj snívať. Zaujímavé ale je, že sa tieto sny objavujú aj roky po tom, ako si školu opustil. To môže značiť určitú nevyriešenú emocionálnu traumu z minulosti. Mozog sa s ňou snaží vyrovnať práve tým, že nám ju „prehráva“ v podobe snov. Zároveň nám sny môžu veľa napovedať o našich strachoch či podvedomých túžbach.

Pixabay

Faktom ostáva, že pokiaľ sa ti určité sny vracajú a vyvolávajú v tebe veľmi nepríjemné pocity a úzkosť, zrejme to naznačuje, že prežívaš veľký stres aj v bežnom živote. V takom prípade odborníci odporúčajú znížiť stresové situácie (ak je to možné), dopriať si viac chvíľ na oddych a pre seba, ako aj dostatok spánku v pohodlnej posteli a v rovnako pohodlných polohách. V krajnom prípade je možné navštíviť aj odborníka, či už psychológa alebo psychiatra, ktorý bude vedieť situáciu riešiť.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť