Piatok 3.12.2021
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Aj tebe sa zvyknú vracať spomienky na trápne okamihy z tvojej minulosti? Ako píše aj portál Unilad, rozhodne nie si sám. A iste ťa poteší, že existuje spôsob, ako sa týmto myšlienkam vyhnúť. Možno to bude vyžadovať trochu viac času, ale výsledky sa určite dostavia.

Čo si budeme hovoriť, asi každý z nás má vo svojej minulosti okamihy, za ktoré sa dodnes hanbí. Možno sme sa v určitom momente zachovali trápne, prehodili nejakú nevhodnú hlášku či sa proste správali ako idioti. Prípadne môže ísť o veci, kvôli ktorým sme sa stali terčom posmechu.

Niektorí ľudia tieto myšlienky dokážu vytesniť, ale iným sa tieto momenty vracajú v myšlienkach znovu a znovu. A to často aj celé roky od toho osudného trápneho okamihu. Neustále sa v myšlienkach k tomu momentu (či momentom) vraciame a ešte aj po celých tých rokoch pociťujeme hanbu.

Shutterstock

Každý z nás sa za niečo hanbí

Možno sa ti na prvý pohľad zdá, že je zbytočne zožierať sa nad minulosťou, ale faktom je, že ľudia si často nemôžu pomôcť a tieto myšlienky nedokážu ovládať. Navyše sa zvyknú objavovať úplne nečakane. Mnohým ľuďom sa tieto myšlienky vracajú napríklad, keď si ľahnú k spánku. Kvôli nim následne nedokážu zaspať, dookola si v hlave tieto trápne scény „prehrávajú“ a premýšľajú, akým spôsobom sa vtedy mali zachovať.

Tendenciu k podobným pocitom majú hlavne ľudia, ktorí sú vo všeobecnosti citlivejší. Psychoterapeutka Floss Knight sa s podobnými ľuďmi stretáva veľmi často. Poznamenala k tomu, že pocity hanby sú síce nepríjemné, ale v živote človeka nevyhnutné.

Shutterstock

„Hanba je skutočné väzenie, nie je to kamarát,“ povedala. „A my sa môžeme občas zafixovať na určité veci a potom sa cítime veľmi izolovaní a trestáme sa.“ Dodala tiež, že je dôležité si uvedomiť, že to, že sa cítime ako najväčší trapáci pod slnkom, nemusí byť nutne názor aj ostatných ľudí. „Ľudia sú vo všeobecnosti dosť empatickí. A všetci máme v minulosti nejakú podobnú vec, každý z nás urobil niečo, za čo sa šialene hanbí,“ zdôraznila Knight.

Ako sa s týmito myšlienkami popasovať?

Podľa nej ale existuje cesta, ako sa týmto myšlienkam nepoddávať. Upozorňuje, že najlepším liekom je možnosť vyrozprávať sa niekomu blízkemu. „V ten moment, keď budete schopní o tom trápnom momente hovoriť, získate nad tou spomienkou moc,“ uviedla Knight. „Pokiaľ ale trpíte naozaj silnými pocitmi hanby za veci z minulosti, tak navštívte terapeuta, ktorý vám môže tieto veci pomôcť vyriešiť.“

Spolu s odborníkom môžeš daný moment, za ktorý sa hanbíš, rozobrať, analyzovať a nazrieť naň z inej perspektívy. Podľa psychologičky Şirin Atçeken sa treba zamerať na pozitívne impulzy, ktoré nám tieto momenty prinášajú. Mali by sme sa z nich totiž poučiť a zlepšiť svoju komunikáciu, schopnosť empaticky sa vcítiť do druhých či rozhodovanie.

Shutterstock

„Je dôležité zamerať sa na to pozitívne,“ povedala Atçeken. „Ľudia, ktorí sa starajú o to, čo si o nich myslia druhí, či tí, ktorí sa často hanbia, sú obyčajne dôveryhodnejší a úprimnejší. Tiež bývajú úprimnejší a autentickejší. Takže nabudúce, keď sa budete cítiť trápne, skúste sa zamerať na to, čo to o vás hovorí ako o človeku.“

No a podľa psychologičky Tary Quinn-Cirillo by sme sa tieto myšlienky rozhodne nemali snažiť potláčať a bojovať s nimi. Tiež nie je príliš šťastné vyhýbať sa situáciám, ktoré nás niekedy v minulosti strápnili. Quinn-Cirillo skôr radí, aby sme tieto pocity prijali za svoje, vzali si z nich ponaučenie a tomu následne prispôsobili naše ďalšie správanie.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť