Po sérii dní, kedy padali historické teplotné rekordy, prišlo na naše územie dlho očakávané ochladenie. Vďaka studenému frontu a prílevu oceánskeho vzduchu si od úmorných horúčav oddýchneme, hoci leto ani zďaleka nekončí. Aké počasie nás čaká najbližšie dni? Zažijeme aj v júli opäť extrémne horúčavy?
Extrémom nateraz odzvonilo, Európu schladí studený front
Najintenzívnejšia vlna horúčav, akú stredná Európa tento rok zažila, je podľa meteorológa Petra Jurčoviča nateraz za nami, ako uviedol v relácii TV JOJ Najlepšie počasie, o čom informuje portál SITA.sk. V dohľadnej dobe sa nového prepisovania historických maxím podľa neho obávať nemusíme, a to nielen u nás, ale ani v rámci celého kontinentu.
Aktuálne sa najvyššie teploty v rámci Európy koncentrujú na Pyrenejskom polostrove, ešte väčšie horúčavy však sužujú arabské krajiny.
U nás sa, našťastie, po vlne horúčav ochladilo. Za touto zmenou stojí príchod studeného frontu, za ktorým k nám bude prúdiť ďalší chladnejší vzduch. Napriek tomu netreba očakávať radikálne ochladenie, skôr návrat do normálu.
Aké počasie nás čaká v júli?
„Zmenšila sa oblačnosť a rozšírila sa k nám tlaková výš, cez deň bude teplota stúpať, bude sa vzduch zohrievať, ale už teploty nedosiahnu také hodnoty ako doteraz,“ vysvetlil Jurčovič. Podľa jeho slov nás v nasledujúcom období čaká typický júlový charakter počasia. Teploty sa udržia v bežných letných normách, pričom musíme počítať aj s výskytom búrok.
Pri hodnotení uplynulých dní Peter Jurčovič zdôraznil, že nedávne teplotné extrémy boli na slovenské pomery bezprecedentné a krajina nič podobné minimálne posledné dve dekády nezažila. Zaznamenané hodnoty kompletne prepísali doterajšie historické štatistiky.
Zvyšok júla by mal prebiehať v oveľa pokojnejšom režime. Meteorológ predpokladá, že namiesto štyridsiatok sa dočkáme typických letných hodnôt, kedy sa ortuť teplomera bude stabilne držať v okolí príjemnejších 30 stupňov Celzia.

Tropické noci budú ojedinelou záležitosťou
Stabilizáciu situácie potvrdzuje aj klimatológ Pavel Matejovič. Pre portál Teraz.sk spresnil, že charakter počasia u nás bude v nasledujúcom období diktovať vzduch z Atlantiku. Nad európskym kontinentom totiž prevládne západné až severozápadné prúdenie.
Denné teplotné maximá dosiahnu 26 až 31 °C, s najvyššími hodnotami na juhu územia. Nočné teploty sa budú pohybovať medzi 14 a 19 °C. Sérii vyčerpávajúcich tropických nocí tak nateraz odzvonilo a vyskytnú sa iba ojedinele.
„Atmosféra zostane čiastočne labilná, preto sa najmä popoludní môžu lokálne vytvárať prehánky a búrky. Nepôjde však o veľkoplošné zrážky, ale skôr o typické letné konvektívne javy s veľkými rozdielmi v úhrnoch medzi jednotlivými regiónmi. Katastrofálne sucho sa preto môže zmierniť iba lokálne,“ uviedol Matejovič pre Teraz.sk.





















