Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela
Zdroj: ©Shutterstock

Vraždil upír? Záhadná vražda švédskej prostitútky z roku 1932 dodnes nemá riešenie

Okolnosti zločinu vyvolali v ľuďoch podozrenie, že ženu zabil skutočný upír.

V roku 1932 otriasla Švédskom chladnokrvná vražda mladej prostitútky. Za iných okolností by sa možno verejnosť nad týmto zločinom príliš nepozastavila, ale znepokojivé aspekty vraždy jej nedali dlho spávať. Medzi ľuďmi sa totiž začalo hovoriť, že mladú ženu pripravil o život upír.

Toto presvedčenie vo veľkom živili aj novinári. Celý prípad sa tak zapísal do dejín kriminalistiky pod názvom Upír z Atlasu. Na desivosti mu pridáva aj fakt, že páchateľa sa nikdy nepodarilo odhaliť a vražda dodnes patrí k najzáhadnejším zločinom v celých švédskych dejinách.

Tajomný zákazník

Obeťou neznámeho páchateľa sa stala 32-ročná prostitútka Lilly Lindeström. O jej živote sa toho veľa nevie. Narodila sa v roku 1900 v meste Malmö, kde prežila aj detstvo. Už ako dospelá sa presťahovala do Štokholmu, kde sa vydala za obchodníka, ktorý tiež pochádzal z Malmö, ale vzťah sa čoskoro rozpadol.

Zrejme v tejto dobe sa Lilly začala živiť ako prostitútka. Známa bola aj pod prezývkou Skåne Lilly a kamarátky ju popisovali ako veselé a príjemné dievča. Žila v byte na námestí Sankt Eriksplan 11, ktoré nieslo prezývku Atlas.

Svojich zákazníkov Lilly nevyhľadávala na ulici ako jej kolegyne, ale pôsobila ako „call girl“, čo bola v tej dobe stále veľká novinka. Ako jedna z mála prostitútok mala súkromné telefónne číslo, na ktoré jej mohli záujemcovia volať a dohodnúť sa na schôdzke. Tá sa väčšinou uskutočnila priamo v Lillinom byte. Podobný spôsob práce sa jej možno zdal byť bezpečnejším, keďže ostávala v prostredí, ktoré dobre poznala. Život jej to ale nezachránilo.

Pri neskoršom vyšetrovaní sa ukázalo, že poslednou osobou, ktorá videla Lilly nažive, bola jej kamarátka a susedka Minnie Jansson, ktorá sa tiež živila ako prostitútka. 30. apríla Minnie Lilly navštívila v jej byte, kde sa obe kamarátky rozprávali a skúšali si nejaké šaty.

upírska hystéria, legendy o upíroch, upíri na Slovensku a v Česku, história, fakty a zaujímavosti

Mohlo by ťa zaujímať:

Upíri mali podľa legiend vyčíňať aj na Slovensku a v Česku. Toto sú najznámejšie prípady

Diskutovali tiež o tom, že si vyrazia na výlet na ostrov Djurgården. V tej chvíli sa rozdrnčal telefón a neznámy muž sa informoval o možnosti zaplatiť si prostitútku. Lilly podľa Minnie jeho hlas nepoznala, čo jej prišlo zvláštne, keďže cudzinci jej číslo väčšinou nemali. Napriek tomu sa s ním ale dohodla.

Wikipedia / Holger.Ellgaard

Minnie sa neskôr vrátila do svojho bytu, kde ju ešte v ten deň navštívila Lilly. Mala na sebe len tenkú halenu, pod ktorou bola nahá, a chcela si od Minnie požičať nejaké kondómy. Podobné návštevy neboli ničím zvláštnym a podľa Minnie sa Lilly aj tentokrát správala úplne normálne, dokonca sa usmievala. Podala kamarátke prezervatívy a Lilly sa vrátila do svojho bytu.

Telo bez kvapky krvi

Okolo deviatej Minnie opäť búchala na dvere Lillinho bytu, ale nikto sa neozýval. Minnie nebola znepokojená, zrejme si myslela, že jej kamarátka je stále s klientom, prípadne niekde preč. Prešlo však niekoľko dní a po mladej žene sa akoby zľahla zem.

Minnie sa o ňu začala báť a opäť sa niekoľkokrát snažila dostať do jej bytu. Klopala na dvere a volala jej meno, ale odpoveďou jej bolo mŕtve ticho. Dostala strach, že sa stalo niečo veľmi zlé, a okamžite kontaktovala políciu. To bolo 4. mája 1932. Muži zákona dorazili na miesto, vypáčili dvere a naskytol sa im hrôzostrašný pohľad.

Shutterstock

Mŕtva Lilly ležala na posteli s tvárou zaborenou vo vankúši, bola nahá a patológ určil, že zomrela zrejme už pred dvomi či tromi dňami. Smrť nastala tromi údermi tupým predmetom do oblasti hlavy. Celý byt bol pedantne uprataný a Lilline šaty páchateľ dôkladne uložil na stoličku. Ustlal dokonca aj posteľ, na ktorej Lilly ležala. Zvláštne ale bolo, že v okolí tela aj v samotnej miestnosti sa našlo len veľmi málo krvi.

To vyšetrovateľom najprv nešlo do hlavy. Na tele mladej ženy našli stopy slín a v análnom otvore použitý kondóm. Vyšetrovatelia usúdili, že vrah Lilly o život pripravil počas análneho styku, keď k nemu bola otočená chrbtom. Jednou z hypotéz, s ktorou polícia pracovala, bolo, že vrah svojej obeti vysal z tela krv.

Mohlo by ťa zaujímať:

Záhadná vražda slovenskej prostitútky Otílie Vranskej dodnes nebola vyriešená. Čo o nej vieme?

V byte sa našla malá naberačka, na ktorej sa našli krvavé stopy, a tiež zakrvavený uterák. Pri podrobnej obhliadke tela sa skutočne ukázalo, že vrah z neho vysal takmer všetku krv. Podľa polície mohol páchateľ krv naberať naberačkou a piť ju, prípadne si ju odniesť v nejakej nádobe.

Upír na scéne?

Tejto možnosti sa, pravdaže, okamžite chytili novinári a prinášali desivé detaily z celého prípadu. Na ľudí možnosť, že by za vraždou mohol stáť skutočný upír, neuveriteľne zapôsobila a z vraždy sa stala veľká senzácia. Kým sa bežní ľudia triasli od hrôzy nad tajomným prízrakom, polícia sa pustila do pátrania.

To sa ale ukázalo byť pomerne náročné, keďže vyšetrovatelia nemali skoro žiadne stopy. Hoci sa v byte našlo veľa odtlačkov prstov, nezdalo sa, že to príliš pomôže. Presa len, do bytu chodilo k Lilly mnoho zákazníkov, takže je logické, že tam zanechali odtlačky. Polícia preverila ostatných obyvateľov bytového priestoru v Atlase a následne sa zamerali na okruh Lilliných klientov.

Shutterstock

Aj na základe výpovede Minnie si boli istí, že vrah sa nachádza priamo medzi nimi. Nepodarilo sa však objaviť nič, čo by ich s prípadom spájalo. Niektorí mali alibi, pri iných chýbali dôkazy. Podozrivých napokon zúžili na sedem mužov. Všetci svoju vinu radikálne popreli a polícia musela priznať, že nemá v rukách nič, čo by naznačovalo ich podiel na vražde.

Prikláňali sa aj k možnosti, že Lilly zabil niekto úplne cudzí (čo by sedelo aj s faktom, že Lilly hlas zákazníka nepoznala), ale pátranie uviazlo v slepej uličke. Polícia nemala žiadnych svedkov, dotyčného klienta nikto okrem Lilly nevidel. A tá im už pravdu povedať nemohla.

Treba dodať, že v danej dobe nemali vyšetrovatelia k dispozícii moderné vyšetrovacie metódy a technológie, napríklad analýzu DNA. Ak by ju mali, na základe rozboru slín či semena by sa mohli v prípade pohnúť ďalej. Takto im neostávalo nič iné, než vyšetrovanie v roku 1957 oficiálne uzavrieť. Z vraždy Lilly Lindeström nebol nikto obvinený.

Mohlo by ťa zaujímať:

Šialená vražda rodiny de Ligonnèsovcov je plná otáznikov. Vraždil dodnes nenájdený otec rodiny?

Možné teórie

Prípad Upíra z Atlasu sa stal predmetom záujmu mnohých kriminalistov, ale aj milovníkov záhad a nevyriešených vrážd. Tí prišli s rôznymi teóriami, z ktorých tá najdivokejšia hovorí, že Lilly zabil skutočný upír. Podobné tvrdenia sú podľa odborníkov nezmysel. Netreba snáď pripomínať, že existencia upírov je z vedeckého hľadiska úplne absurdná.

Treba ale dodať, že dotyčný vrah mohol byť psychicky narušený a myslieť si, že upírom je. Takáto porucha skutočne existuje a nazýva sa Renfieldov syndróm. Ak ňou naozaj trpel, vôbec by to nevylučovalo, že Lillinu krv naozaj vypil. Napokon, nebol by zďaleka prvým psychopatom, ktorý sa k niečomu podobnému uchýlil. Stačí spomenúť napríklad sériových vrahov ako Peter Kürten či Richard Chase.

Shutterstock

Objavila sa aj hypotéza, že vrahom bol niekto z radov polície. Tým by sa dalo vysvetliť, že miesto činu po sebe dôkladne upratal a nezanechal prakticky žiadne stopy. Nejeden bádateľ nadhodil aj možnosť, že do zločinu by mohla byť zapletená Lillina kamarátka Minnie. Pre túto domnienku ale neexistuje ani ten najmenší dôkaz.

Hovorilo sa aj o tom, že Lilly mohol zavraždiť jej bývalý manžel, ktorý na ňu žiarlil. Ale aj táto teória má trhliny. Je totiž veľmi nepravdepodobné, že by Lilly hlas svojho manžela v telefóne nespoznala.

Vzhľadom na absenciu jasných dôkazov tak zrejme môžeme spoľahlivo vyhlásiť, že vražda Upíra z Atlasu ostane už navždy nevyriešená.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť