Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Vraždy a pitie ľudskej krvi. V 18. storočí zachvátil Európu hon na upírov

Zvesti o upírskych útokoch prichádzali najmä z východnej Európy.


Upíri patria medzi najznámejšie hororové monštrá. Bledé bytosti so špicatými zubami, ktoré sa živia ľudskou krvou a dokážu sa premeniť na netopiere (prípadne iné zvieratá), majú zaujímavú históriu, o ktorej sme ti priniesli aj samostatný článok.

Zmienili sme sa aj o prípadoch, keď mali údajní upíri vyčíňať aj na Slovensku či v Česku. Pravdaže, dnes by sme asi našli len veľmi málo ľudí, ktorí veria, že sú tieto potvory skutočné. Vedci ich považujú za výsledok bujnej ľudskej imaginácie a poverčivosti.

Faktom ale je, že v minulosti sa na čarodejnice, démonov či upírov nahliadalo úplne inak. Ľudia v stredoveku skutočne v ich existenciu verili a mali rôzne spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať. Do hlavného arzenálu boja proti nim patril cesnak, krucifix, svätená voda, hostie či dubový kolík zabodnutý do srdca.

Časté bolo aj spálenie tela. V 18. storočí došlo na území Európy dokonca k nefalšovanej upírskej hystérii. Niečo viac o nej si povieme práve v tomto článku.

Profimedia

Prvé prípady

Najranejšie zápisy o upíroch na európskom území nájdeme v kronike českého benediktínskeho mnícha Jana Neplacha. V takzvanej Neplachovej kronike popísal prípad údajného upíra menom Myslata, ktorý po smrti vstával z hrobu a vraždil dedinčanov. Napokon jeho telo vykopali a spálili, čím sa zamedzilo ďalším zločinom. Tento príbeh sa mal odohrať v roku 1336. V tom čase bola viera v upírov pomerne rozšírená, hoci je pravdou, že prípady upírskej aktivity boli pomerne vzácne.

Strašidelné legendy sa však medzi ľuďmi šírili a v 17. storočí začali naberať na intenzite. Upíri sa podľa mnohých začali objavovať v rôznych kútoch Európy, hlavne v jej východnej časti. O týchto prípadoch sa vo svojich spisoch zmieňuje napríklad francúzsky benediktínsky mních Augustin Calmet.

Hon na upírov v 18. storočí
Profimedia

Podľa neho dochádzalo vo východnej Európe k viacerým útokom upírov, čo len znásobovalo strach obyvateľov. Upíri sa ale stali aj témou medzi vzdelancami a filozofmi. Väčšina z nich sa stavala k ich existencii skepticky, ale boli aj takí, ktorí boli ochotní uznať, že na príbehoch je možno niečo pravdy.

Mohlo by ťa zaujímať:

Šialený mlynár údajne vraždil ľudí a pil ich krv. Bol Sava Savanović skutočný upír?

Samotný Calmet považoval svedectvá vystrašených dedinčanov za hodnoverné. Tvrdil, že na to, aby sa dali odmietnuť ako prejavy vyšinutia, boli príliš konzistentné a detailné. Uvádzal napríklad prípad srbského vojaka Arnolda Paolea. Aj on po smrti vstal z mŕtvych a začal škodiť ľuďom. Zabíjal im zvieratá, ktorých krv pil, a neskôr zavraždil aj niekoľkých ľudí. Keď dedinčania jeho telo vykopali, s prekvapením zistili, že sa nerozkladá.

Paolemu dokonca narástli nechty na rukách. Na jeho rakve tiež našli čerstvú krv. Hruď mu napokon prebodli dreveným kolíkom a jeho telo zmrzačili, aby mu zabránili opäť vstať z hrobu. Tento prípad nebol jediný. Skutočná panika vypukla v roku 1721, keď údajne došlo k viacerým útokom upírov vo východnom Prusku. Odtiaľ sa podobné tvrdenia rozšírili až do Habsburskej monarchie a ďalej na východ.

Hon na upírov v 18. storočí
Profimedia

Upíri na Balkáne

Veľa upírskych prípadov pochádza z Balkánu. Jedným z nich je aj podivný príbeh Petara Blagojeviča, ktorý vo veku 62 rokov zomrel, ale podľa dedinčanov sa po smrti vrátil a strašil ich. Boli presvedčení, že Blagojevič sa zmenil na upíra. Atmosféra v dedine bola napätá, šírila sa masová hystéria.

Upíra Blagojeviča dokonca na vlastné oči videla aj jeho manželka. Vraj jednej noci zaklopal na dvere jej domu a požiadal ju, aby mu dala topánky. Žena napokon z dediny utiekla, ale nie kvôli upírovi. Pravdepodobne sa bála nahnevaných spoluobčanov, ktorí ju chceli poslať za jej manželom.

Zlom nastal, keď našli mŕtveho Blagojevičovho syna. Žiadne vyšetrovanie neprebehlo a ani nemuselo, dedinčania dobre vedeli, že je zodpovedný samotný Blagojevič. Keď napokon jeho telo vykopali, zistili, že nepodlieha rozkladu a že upírovi narástli vlasy aj nechty. Viac nebolo treba. Okamžite upírovi prebodli srdce kolíkom a jeho telo spálili.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť