Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia
Zdroj: ©WALT DISNEY Pictures

Vraždy aj kanibalizmus. 10 rozprávok, ktorých originálne verzie boli oveľa temnejšie

Tieto verzie známych príbehov svojim deťom asi čítať nebudeš.

Rozprávky o Rapunzel, Malej morskej víle či Snehulienke poznáme všetci. Väčšinou z najrôznejších adaptácií, najmä od štúdia Disney. Možno si sa však stretol aj s písanou podobou týchto príbehov od bratov Grimmovcov či Charlesa Perraulta. Knihy od týchto rozprávkarov mnohokrát vyšli a stále vychádzajú aj v našich končinách.

Nezriedka sú však upravené tak, aby boli vhodné pre deti. Originálne príbehy bratov Grimmovcov či Charlesa Perraulta sú totiž často poriadne drsné a krvavé horory. A týka sa to aj tých najznámejších rozprávok, ktoré všetci tak milujeme. Neveríš? V tomto článku si predstavíme 10 najznámejších rozprávkových kúskov, ktorých originálne verzie sú teda poriadne temné.

1. Kráska a zviera

Kráska a zviera je populárna rozprávka, ktorá sa dočkala aj viacerých filmových spracovaní. Existuje mnoho verzií tohto príbehu, jeden z nich napísal aj slovenský zberateľ ľudového folklóru Pavol Dobšinský. Pokiaľ by si ale natrafil na verziu od francúzskej autorky Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, tak by si bol určite prekvapený väčšou mierou pochmúrnosti.

Aj v tomto príbehu nájde chudobný otec tajomný zámok, ktorý je obývaný desivým Zvieraťom. Zviera nechá muža ísť pod podmienkou, že mu privedie svoju dcéru. Kráska teda dorazí na zámok, ale Zviera vída len za tmy.

klasická rozprávka, originálna verzia, temné rozprávky, Kráska a zviera
Profimedia

V tejto verzii Zviera napokon Kráske povolí, aby na jeden deň navštívila rodinu. Musí sa však vrátiť hneď na druhý deň, inak Zviera zomrie od žiaľu. Kráskine sestry však začnú žiarliť na jej bohatstvo a krásne šaty, takže sa ju pokúsia zdržať, aby sa nedostala k Zvieraťu včas.

To sa im podarí a Kráska napokon Zviera zastihne na smrteľnej posteli. Kráska si uvedomí, že ho miluje a súhlasí, že si ho vezme. Zviera sa v tej chvíli premení na krásneho princa. Zlé sestry sa zase premenia na kamene a navždy ostanú na zámku, aby sledovali Kráskin šťastný život.

2. Snehulienka

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje