Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©WALT DISNEY Pictures

Vraždy či kanibalizmus. 10 známych rozprávok, ktoré boli pôvodne oveľa temnejšie

Tieto verzie známych príbehov svojim deťom asi čítať nebudeš.

Rozprávky o Rapunzel, Malej morskej víle či Snehulienke poznáme všetci. Väčšinou z najrôznejších adaptácií, najmä od štúdia Disney. Možno si sa však stretol aj s písanou podobou týchto príbehov od bratov Grimmovcov či Charlesa Perraulta. Knihy od týchto rozprávkarov mnohokrát vyšli a stále vychádzajú aj v našich končinách.

Nezriedka sú však upravené tak, aby boli vhodné pre deti. Originálne príbehy bratov Grimmovcov či Charlesa Perraulta sú totiž často poriadne drsné a krvavé horory. A týka sa to aj tých najznámejších rozprávok, ktoré všetci tak milujeme. Neveríš? V tomto článku si predstavíme 10 najznámejších rozprávkových kúskov, ktorých originálne verzie sú teda poriadne temné.

1. Kráska a zviera

Kráska a zviera je populárna rozprávka, ktorá sa dočkala aj viacerých filmových spracovaní. Existuje mnoho verzií tohto príbehu, jeden z nich napísal aj slovenský zberateľ ľudového folklóru Pavol Dobšinský. Pokiaľ by si ale natrafil na verziu od francúzskej autorky Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, tak by si bol určite prekvapený väčšou mierou pochmúrnosti.

Aj v tomto príbehu nájde chudobný otec tajomný zámok, ktorý je obývaný desivým Zvieraťom. Zviera nechá muža ísť pod podmienkou, že mu privedie svoju dcéru. Kráska teda dorazí na zámok, ale Zviera vída len za tmy.

V tejto verzii Zviera napokon Kráske povolí, aby na jeden deň navštívila rodinu. Musí sa však vrátiť hneď na druhý deň, inak Zviera zomrie od žiaľu. Kráskine sestry však začnú žiarliť na jej bohatstvo a krásne šaty, takže sa ju pokúsia zdržať, aby sa nedostala k Zvieraťu včas.

Walter Crane/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Beauty_and_the_Beast#/media/File:Crane_beauty5.jpg)

To sa im podarí a Kráska napokon Zviera zastihne na smrteľnej posteli. Kráska si uvedomí, že ho miluje a súhlasí, že si ho vezme. Zviera sa v tej chvíli premení na krásneho princa. Zlé sestry sa zase premenia na kamene a navždy ostanú na zámku, aby sledovali Kráskin šťastný život.

2. Snehulienka

Snehulienka patrí k nesmrteľným klasikám rozprávkového sveta. Verzia bratov Grimmovcov je však v našich končinách väčšinou vydávaná v upravenej verzii. Žiarlivá macocha a zároveň čarodejnica závidí Snehulienke jej krásu a poverí lovca, aby ju v lese zabil. Zároveň jej ako dôkaz musí priniesť Snehulienkine vnútornosti.

Lovec však nevinné dievča nedokáže zabiť a namiesto ľudských vnútorností prinesie čarodejnici vnútornosti zvieraťa. Zlá macocha ich však s pôžitkom uvarí a zje, pretože si myslí, že patria Snehulienke. Zvyšok príbehu je už viac-menej rovnaký, máme tu otrávene jablko aj švárneho princa, ktorý Snehulienku napokon bozkom z pravej lásky zachráni.

Alexander Zick/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Snow_White#/media/File:Schneewittchen2.jpg)

3. Popoluška

Aj nevinná Popoluška je v origináli oveľa brutálnejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Popoluškina matka zomrie počas moru a jej otec si vezme za manželku zlú ženu s dvomi rovnako zlými dcérami. Tie následne Popolušku ponižujú a kladú jej na plecia ťažké práce okolo domu.

Ďalej ten príbeh iste poznáš. Popoluška sa vďaka dobrej víle dostane na bál, kde stratí črievičku. Očarený princ potom obchádza krajinu a snaží sa nájsť ženu, ktorej by črievička sedela. Tu ale prichádza tá brutálna časť.

Keďže o bohatého princa majú záujem aj dve nepodarené macochine dcéry, ale črievička im logicky nepadne, vymyslia krvavý plán. Macocha im skrátka odreže prsty na nohách tak, aby im črievička sedela.

Anne Anderson/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Cinderella#/media/File:Cinderella_-_Anne_Anderson.jpg)

4. Modrofúz

Modrofúz je francúzska rozprávka, ktorej najznámejšia verzia pochádza z pera slávneho spisovateľa Charlesa Perraulta. A čo si budeme hovoriť, je to skutočne hororový príbeh. Hlavným hrdinom je bohatý muž menom Modrofúz, ktorý bol už viackrát ženatý, ale jeho ženy vždy záhadne zmizli.

Napokon si za ženu vezme mladé, nevinné dievča, ktoré s ním neochotne odchádza žiť na jeho zámok. Tu jej Modrofúz oznámi, že na nejaký čas musí odísť z krajiny a dá jej zbierku kľúčov od rôznych komnát plných zlata a vzácnych predmetov. Môže vstúpiť do každej jednej, okrem tej v podzemí.

Gustave Doré/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Bluebeard#/media/File:Barbebleue.jpg)

Dievča však túži vedieť, čo sa v komnate nachádza a napokon prísahu poruší. Nasleduje výjav ako z krvavého hororu. Miestnosť je plná krvi a mŕtvoly bývalých Modrofúzových žien visia nabodnuté na hákoch. Vydesené dievča utečie, ale uvedomí si, že z kľúčov, ktorými komnatu odomkla, začína vytekať krv.

Snaží sa ju umyť, ale krv sa nedá odstrániť. Keď sa Modrofúz vráti, práve táto krv mu prezradí, že dievča porušilo prísahu (tak ako aj všetky ženy pred ňou). Chystá sa ju prepichnúť mečom, lenže do zámku na poslednú chvíľu vtrhnú bratia dievčaťa a Modrofúza zabijú. Drsné, čo?

5. Červená čiapočka

Červená čiapočka je známa vo verziách od bratov Grimmovcov či Charlesa Perraulta. Ide o jednu z vôbec najznámejších rozprávok, ktorá sa dočkala mnohých analýz a interpretácií (v jednej z nich napríklad zlý vlk predstavuje sexuálneho predátora). Základný príbeh je vo všetkých verziách rovnaký.

Červená čiapočka sa vydáva temným lesom za svojou starou mamou, aby jej doniesla jedlo. Natrafí však na zlého vlka, ktorý od nej zistí, kde stará mama býva, dorazí k jej domu, starú mamu zožerie a sám zaujme jej miesto.

V niektorých verziách nemá rozprávka šťastný koniec a končí tým, že vlk proste zožerie aj Červenú čiapočku. V inej verzii napríklad vlk starú mamu rozseká na kúsky a jej mäsom ponúkne ničnetušiacu Červenú čiapočku. Bŕŕ!

Jessie Willcox Smith/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Little_Red_Riding_Hood#/media/File:Little_Red_Riding_Hood_-_J._W._Smith.jpg)

6. Malá morská víla

Slávny rozprávkar Hans Christian Andersen je ti určite dobre známy, a to aj keď si žiadne jeho príbehy nečítal. Andersen bol skutočne zvláštnym rozprávkarom. Jeho diela sú často dosť temné a nezriedka končia tragicky (napríklad známe Dievčatko so zápalkami).

Aj preto sa zvykne hovorievať, že Andersenove rozprávky sú vhodnejšie skôr pre staršie deti. Inak to nie je ani v prípade slávnej Malej morskej víly.

Originálna Andersenova verzia je totiž poriadne melancholická záležitosť. Malá morská víla sa aj tu zamiluje do krásneho princa Erica a zatúži sa stať človekom. Jej želanie splní podmorská čarodejnica, ktorá jej dá ľudské nohy pod podmienkou, že stratí hlas. A aby si to poistila, tak malej morskej víle vytrhne jazyk.

Morská víla teda môže vyjsť na breh, ale pri každom kroku pociťuje strašnú bolesť a jej nohy často krvácajú. Napokon sa princ navyše zamiluje do inej ženy, malá morská víla spácha samovraždu a následne sa premení na morskú penu. Pekná depka, čo povieš?

Edmund Dulac/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Little_Mermaid#/media/File:Edmund_Dulac_-_The_Mermaid_-_The_Prince.jpg)

7. Janko a Marienka

Rozprávka o Jankovi a Marienke (niekde sa vyskytuje aj pod názvom O perníkovej chalúpke) patrí k vôbec najznámejším rozprávkam bratov Grimmovcov. Keď sa však na ňu pozrieme bližšie, zistíme, že je vo svojom jadre pekne drsná. Hneď na úvod tu máme rodičov, ktorí sa počas hladomoru rozhodnú zbaviť sa svojich dvoch detí a nechajú ich v lese.

Janko a jeho sestra Marienka potom narazia na perníkovú chalúpku zlej, kanibalistickej čarodejnice. Tá Janka uväzní a snaží sa ho vykŕmiť, aby stučnel, zatiaľ čo Marienka musí pracovať ako slúžka. Napokon sa však súrodencom podarí čarodejnicu prekabátiť a zaživa ju spália v jej peci. V jej chalúpke navyše nájdu poklad, s ktorým sa vrátia k rodičom.

Arthur Rackham/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hansel_and_Gretel#/media/File:Hansel-and-gretel-rackham.jpg)

8. Snehová kráľovná

Snehová kráľovná je známa rozprávka od Hansa Christiana Andersena, ktorá slúžila ako základ pre úspešnú disneyovku Ľadové kráľovstvo. Podobne pozitívny príbeh by sme však v originálnej Andersenovej verzii hľadali len márne.

Spisovateľ čitateľom rozpovedal príbeh súrodencov Kaya a Gerdy. Kayovi sa kúsky z rozbitého magického zrkadla dostanú do oka a do srdca. Následne je unesený Snehovou kráľovnou a Gerda sa ho vydáva hľadať.

Aj táto rozprávka je (podobne ako veľa iných Andersenových príbehov) výrazne melancholická a skôr smutná. Nie je vyslovene temná, ale vieme si predstaviť, že ak by po nej siahol niekto po pozretí Ľadového kráľovstva, bol by depresívnou atmosférou príbehu určite prekvapený.

Elena Ringo/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Snow_Queen#/media/File:The_Snow_Queen_by_Elena_Ringo.jpg)

9. Rapunzel

Rozprávku o krásnej Rapunzel s dlhými, magickými vlasmi svetu predstavili bratia Grimmovci. V príbehu Rapunzel drží uväznenú vo veži zlá čarodejnica. Zároveň sa do veže dá dostať len pomocou Rapunzeliných vlasov.

Animovaná verzia rozprávky Na vlásku od štúdia Disney je originálnej verzii celkom verná. Teda až na pridaný humor, piesne a ignorovanie istých temnejších elementov. V príbehu od bratov Grimmovcov totiž princova cesta za záchranou Rapunzel nie je taká jednoduchá.

Jedného dňa z veže Rapunzel zmizne a princ v nej nájde len čarodejnicu. Tá mu povie, že Rapunzel už nikdy neuvidí a vyhodí ho z veže. Princ dopadne do kríkov plných ostrých tŕňov, ktoré mu vypichnú oči.

Následne sa roky túla po krajine ako bezdomovec a hľadá Rapunzel. Napokon ju nájde a zistí, že porodila dve jeho deti a žije sama v chudobe. Jej slzy následne princovi vrátia zrak, obaja sa vrátia do kráľovstva a vezmú sa.

Johnny Gruelle/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Rapunzel#/media/File:Johnny_Gruelle_illustration_-_Rapunzel_-_Project_Gutenberg_etext_11027.jpg)

10. Potkaniar

Potkaniar či Potkaniar z Hamelnu je známa nemecká legenda, ktorá sa stala základom pre mnohé rozprávky, príbehy, romány či filmy. Zaznamenali ju nielen bratia Grimmovci, ale napríklad aj básnici Johann Wolfgang Goethe, Robert Browning či český autor Viktor Dyk. Legenda má reálny základ, ktorý sa viaže k zmiznutiu detí z mesta Hameln.

Nikto presne nevie, prečo k tomuto zmiznutiu došlo, ale v stredoveku sa začala šíriť práve legenda o Potkaniarovi. Ten v roku 1284 prišiel do mesta a zbavil ho potkanov. Pomocou svojej magickej píšťaly spôsobil, aby ho potkany nasledovali a napokon sa utopili v rieke. Potkaniar tak zachránil obyvateľov pred epidémiou moru.

Kate Greenaway/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Pied_Piper_of_Hamelin#/media/File:Pied_Piper2.jpg)

Chamtiví páni mesta mu však odmietli za službu vyplatiť peniaze, takže Potkaniar napokon na obyvateľoch Hamelnu vykonal pomstu. Začal hrať na svojej píšťale a tentokrát ho nasledovali omámené deti. Potkaniar si odviedol celkom 130 detí, ktoré nikto nikdy viac nevidel.

Existuje niekoľko verzií toho, čo sa s nimi stalo. Podľa niektorých odviedol Potkaniar deti do jaskyne, kde zmizli, iné zdroje zase hovoria o tom, že všetky deti utopil, tak ako predtým mestské potkany.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť