Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Vraždy, obťažovanie či podvody. Kde na Slovensku bola v roku 2022 najväčšia kriminalita?

Aký druh trestnej činnosti prevládal najviac?


Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky každoročne vydáva štatistiky, ktoré hovoria o kriminalite v našom štáte. Uvádzajú celkový počet trestných činov a zároveň ich objasnenosť. Taktiež z nich môžeš vyčítať, aký druh trestnej činnosti bol u nás v roku 2022 najrozšírenejší. Podotýkame, že počet činov sa uvádza na policajný okrsok, nie iba na konkrétne mesto.

Zhoršili sme sa

Minulý rok sa na Slovensku odohralo viac než 54-tisíc trestných činov, čo je v porovnaní s tým predchádzajúcim o štyri tisícky viac. Objasniť sa podarilo približne 31-tisíc z nich. Medzi policajné okrsky s najväčšou kriminalitou na východe patrili Košice a Prešov, v strede Žilina, Martin a Zvolen a na západe Trnava, Bratislava II, Nitra a Trenčín.

Prevládali najmä majetkové trestné činy, ktorých bolo 18 524. Za nimi nasledovali ekonomické v počte 12 767. V štatistikách sa uvádzajú aj násilné (4 420) a mravnostné trestné činy (1 152). Medzi okrsky s najväčším percentom objasnenosti prípadov (70 % a viac) patria Dolný Kubín, Skalica, Revúca, Trebišov, Spišská Nová Vec a Rimavská Sobota.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, mapa trestných činov, trestné činy, Slovensko
MINV

Prípady, ktoré otriasli Slovenskom

Na začiatok treba podotknúť, že každá tragédia a nešťastie sú rovnako bolestivé. Niektoré z nich však v spoločnosti zarezonujú viac ako iné. V minulom roku to bola napríklad tragická nehoda na Zochovej ulici v Bratislave, pri ktorej vyhaslo päť ľudských životov. Taktiež dvojnásobná vražda na Zámockej ulici, ktorá je, paradoxne, vzdialená len pár desiatok metrov práve od Zochovej.

Čo sa týka kriminality, ani rok 2023 nezačal najpriaznivejšie. Pár hodín po novoročných oslavách sa v Michalovciach udiala vražda Eriky, ktorú má na svedomí len osemnásťročný mladík. Za necelé štyri týždne nového kalendárneho roka sme mohli počuť o ďalších vraždách, pri ktorých bol ako zbraň použitý nôž. Môže sa tak pokojne stať, že počtom trestných činov opäť prekonáme predchádzajúci rok.

vražda, nehoda, Zochova, Bratislava, Slovensko
TASR

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť