Zombie filmov a seriálov sú stovky. Stačí spomenúť seriál The Last of Us a filmy ako World War Z, I Am Legend, 28 Days Later a mohli by sme pokračovať ešte veľmi, veľmi dlho. Vo väčšine týchto diel je nám vysvetlené, že zombie apokalypsa neprišla z vesmíru alebo z pekla, ale z ľudskej snahy spracovať zázračnú silu prírody vo svoj prospech. Web Interez teraz prichádza s novinkou, ktorá tento koncept pripomína až príliš. Na scéne sa totižto objavila huba meniaca pavúky na zombie.
Vedci ju objavili vo viktoriánskom sklade pušného prachu v opustenom írskom zámku. V tomto opustenom a plesnivom sklade natrafili na pavúka, ktorého ovládla ešte neobjavená huba a urobila z neho zombie monštrum. Už chápeš, čo sme mysleli tým The Last of Us? V podstate ide o hubu veľmi podobnú tej, ktorá inšpirovala tvorcov tohto populárneho seriálu.
Huba meniaca pavúky na zombie najprv svoje obete vyláka von zo svojich úkrytov za pomoci chemických signálov. Následne hostiteľa zabije a jeho mŕtvolu využije na šírenie spór. Znie to ako dokonalý mechanizmus na prežitie, nie? Huba sa na vedeckej scéne objavila ešte v roku 2021 a je pomenovaná na počesť uznávaného odborníka Davida Attenborougha. Volá sa Gibellula attenboroughii, informujú odborníci v štúdii publikovanej 24. januára v Fungal Systematics and Evolution.
Ak by nás vyhubila huba pomenovaná podľa dobrosrdečného chlapíka, ktorého poznal celý svet vďaka jeho snahe priblížiť mu všetky jeho záhady, bolo by to poetické. Zatiaľ ale nie je čas na paniku, ide len o pavúky. Ide o druh Metellina marianae, ktoré obývajú hlavne jaskyne, staré domy a pivnice.
Huba meniaca pavúky na zombie alebo prelom v medicíne?
Hubou neovplyvnené pavúky sa väčšinou skrývajú vo svojej pavučine, avšak tie nakazené sa nachádzali aj mimo nej. Vedci preto poukazujú na to, že huba pavúkovi zmenila jeho správanie a je viac než pravdepodobné, že sa vyvíjala po jeho boku. Nejeden vedec sa domnieva, že spóry G. attenboroughii prenikajú do pavúka a infikujú dutinu, v ktorej sa nachádza ekvivalent krvi bezstavovcov.
Pavúk je po opustení svojho úkrytu zabitý toxínmi huby, ktorá do neho potom vpustí mumifikujúce látky. Huba z neho následne vycicia všetky živiny a ak sú podmienky na správnom mieste, na tele pavúka sa vytvoria dlhé štruktúry, za pomoci ktorých tento parazit roznáša svoje spóry.
Odborníci poukazujú na to, že nález tejto huby môže v medicínskom svete znamenať veľký prelom. Huba sa totižto môže stať zdrojom mnohých nových liečiv. Ríša húb pozostáva z 10 až 20 miliónov druhov. Popísať sa zatiaľ podarilo iba jedno percento. Bohvie, aké prekvapenia nám ešte tento svet pripravil.