S nástupom školského roka sa do popredia dostáva aj téma vreckového. Nie v každej slovenskej domácnosti je však samozrejmosťou. Podľa prieskumu 2muse pre 365.bank dávajú školákom pravidelne peniaze necelé tri pätiny rodičov. Najčastejšie ide o sumu okolo 20 eur mesačne. Zvyšok detí vreckové nedostáva vôbec. Takmer polovica dospelých, ktorí deťom vreckové nedávajú, si myslia, že ho nepotrebujú.
Dôvodov, prečo rodičia nedávajú deťom vreckové, je však hneď niekoľko. Počnúc finančnou situáciou rodiny, cez snahu všetko deťom zabezpečiť z vlastnej peňaženky, až po domnienku, že deťom peniaze netreba. Časť rodičov im ich dá až vtedy, keď si ich vypýtajú. Umožniť školákom hospodáriť s vlastnými financiami pritom podľa 365.bank pomáha zvyšovať ich finančnú gramotnosť a lepšie sa orientovať v problematike peňazí.
„Dôležitá jeho pravidelnosť,“ skonštatovala PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková. Pre dieťa tieto peniaze predstavujú podľa nej akúsi formu výplaty, prostredníctvom ktorej si pestuje svoje návyky a formuje správanie vo finančnej oblasti. „Vďaka vreckovému si potom nielenže vie hradiť niektoré typy výdavkov, ale učí sa aj pravidelne sporiť a dokáže čeliť reálnym situáciám spojeným s nakladaním s peniazmi,“ doplnila Gáliková.
Pokiaľ ide o formu vreckového, rodičia dlhodobo preferujú hotovosť. Aj keď vreckové na účet v čase postupne mierne narastá, aktuálne ho využíva len štvrtina rodičov. Kedy začať posielať deťom vreckové na účet pritom závisí podľa Gálikovej od ich individuálnych schopností, vo všeobecnosti ich však možno s touto formou začať postupne oboznamovať už od veku ôsmich rokov. „U mladších detí je lepšie siahnuť po fyzickej podobe peňazí,“ uviedla Gáliková.