Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 19.1.2025
sk
Mário, Sára
, Zara
cz
Doubravka
Zdroj: ©Shutterstock

Vriaca rieka či „zombie“ požiar. Ľudia neverili, že tieto prírodné javy existujú, no opak je pravdou

Toto je zoznam prírodných javov, zvierat aj vedeckých názorov, ktoré boli v minulosti považované za nezmysel.

Po stáročia ľudia verili, že Slnko sa točí okolo Zeme, že choroby spôsobujú démoni a že diera v hlave dokáže vyliečiť väčšinu chorôb. Naopak, tieto prírodné javy, ktoré dnes považujeme za vedecky potvrdený fakt, odsúdili ako úplné nezmysly. Poďme sa spoločne pozrieť, ktoré to sú.

Vriaca rieka Amazonky

Peruánsko-americký geovedec Andrés Ruzo počul o rieke v povodí Amazonky takej horúcej, že vyľakala Španielov už počas ich dobývania ríše Inkov. Jeho jediným zdrojom bol jeho starý otec. Žiadna z ťažobných, ropných a plynárenských spoločností a geológov, ktorých kontaktoval, o niečom takom nepočuli.

Ruzo to bral ako legendu. Až do okamihu, keď sa dozvedel, že jeho teta a strýko túto rieku navštívili. Ruzo ignoroval protesty vedcov, ktorí tvrdili, že vriaca rieka nemôže existovať bez prítomnosti neďalekej sopky. A tak sa v roku 2011 vydal na prieskum. Vedený svojou tetou a šamanom nakoniec rieku našiel. Mala viac ako 90 stupňov Celzia a bola to skutočne vriaca rieka.

Shutterstock

Miestni šamani ju nazývajú Shanay-timpishka. Veria, že ju vytvoril obrovský hadí duch zvaný Yucamama. Rieka Shanay-timpishka je geotermálna a dosť horúca na to, aby zabila človeka. Usmrtila už mnoho zvierat, ale aj človeka, ktorý do nej spadol v roku 2014.

Ďalší výskum potvrdil, že rieka zaskočila už v minulosti ropných prieskumníkov. Keď našli vriacu rieku, správne predpokladali, že príčinou je sopka. Inšpektori sa obávali, že by to odstrašilo investorov, a tak pred svetom jej existenciu zatajili.

Mikroorganizmy boli v minulosti len rozprávky

Predstavte si, že sa pokúšate presvedčiť ľudí v roku 1600, že taký nádherný a rozmanitý ekosystém, ako je ten náš, sa zmestí do kvapky vody. Mikrobiológia na konci 17. storočia bola považovaná iba za rozprávky.

Okolo roku 1673 sa holandský výrobca šošoviek Antonie van Leeuwenhoek rozhodol zamerať na prírodné exempláre a zväčšiť všetko od vody cez jedlo, zuby až po vlastné spermie. To, čo videl, opísal ako „veľmi veľa malých zvierat“. A niektoré také malé, že desiatky tisíc týchto živých tvorov sa sotva rovnali veľkosti pieskového zrna.

Profimedia

Človek mimo vedeckej obce, ktorý tvrdil, že existujú neviditeľné bytosti? Tak ten si vedeckú komunitu nezískal ani náhodou. Bol považovaný za blázna a jeho „rozprávkam o malých zvieratkách“ nikto neveril.

Odmietol zverejniť svoju metodiku vrátane typu šošoviek, ktoré vytvoril. Vedcom sa ale nakoniec podarilo zopakovať jeho pokusy a potvrdiť existenciu toho, čo dnes nazývame mikróby. To bol začiatok mikrobiológie, ktorej nesporným otcom je Van Leeuwenhoek.

Citrus ako liek proti skorbutu 

Predpokladá sa, že skorbut zabil milióny námorníkov počas obdobia objavovania sveta. Po chvíli na mori sa mužské telá pomaly rozpadali, a nikto nevedel prečo. Vyskúšalo sa množstvo liečebných postupov, vrátane cvičenia, čerstvého vzduchu, nezhnitého mäsa či púšťania žilou. Používali sa aj citrusové plody, ale ich účinok nebol vedecky dokázaný. Až kým chirurg James Lind nezačal experimentovať na svojej posádke a nezistil, že skupina konzumujúca citrón a pomaranč je oveľa zdravšia.

Bohužiaľ, Lindov objav sa stratil v množstve falošných a protichodných teórií, z ktorých mnohé pochádzali od neho samého. Citrusom venoval iba štyri strany svojej 450-stranovej štúdie. Prešlo takmer pol storočia, pokiaľ britské úrady začali brať citrusy vážne.

Takto vyzerajú prejavy skorbutu na ďasnách

Wikipédia

Zatiaľ čo mnohé iné flotily odmietli hypotézu o citrusoch, kráľovské námorníctvo prosperovalo. A to aj vďaka vylisovaným citrónom a limetkám. Celosvetové prijatie citrusov ako liečby skorbutu sa podarilo až v 20. storočí.

Presný liek na skorbut, teda vitamín C, bol izolovaný až v roku 1928.

Zombie požiare

Kto by si nemyslel, že „zombie oheň“ je vymyslený? Tento lesný požiar počas zimy tlmí svoju aktivitu a na jar sa vracia k životu. V skutočnosti tlie pod zemou a vynára sa na povrch, až keď je teplo. A ustupuje snehu a nízkym teplotám. Toto je rutina, ktorá sa dokáže udržať roky bez toho, aby vyhorela. Oheň si počas zimy pochutnáva na rašeline bohatej na uhlík. Tá sa vyskytuje v severských boreálnych lesoch.

Shutterstock

Zombie požiare boli pozorované už mnoho rokov dozadu, ale vždy boli brané iba ako mýtus a vec miestneho folklóru.

Odporúčame prečítať:

Gazda a podriadenosť žien. Ako fungovala tradičná slovenská rodina z dediny?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.