Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

Vapovanie alebo fajčenie elektronických cigariet je už niekoľko rokov čoraz viac populárne. Nájde sa však ešte stále veľa ľudí, pre ktorých je táto téma doslova španielska dedina.

Ak patríš k tým, ktorí by možno vapovanie radi vyskúšali, prípadne by si rád skoncoval so zlozvykom fajčenia klasických cigariet, objasníme ti, čo všetko vapovanie zahŕňa a aké sú jeho výhody aj nevýhody. Prehrabali sme sa viacerými štúdiami a článkami, ktoré ti pomôžu zorientovať sa v tejto téme. 

https://e-smoke.sk/?utm_source=emefka&utm_medium=article&utm_campaign=e-smoke

Odkiaľ sa vzali elektronické cigarety?

Možno si pomyslíš, že elektronické cigarety určite vznikali až niekedy v roku 2000. Prekvapivo, prvý patent, ktorý bol zaznamenaný, pochádza už z roku 1930 (podaný v roku 1927) a patril Josephovi Robinsonovi.

Nikdy však nebol komercionalizovaný, naozajstným predchodcom elektronickej cigarety bol patent z roku 1960, ktorý patril Herbertovi A. Gilbertovi. Ten však tiež nijakým spôsobom neobsahoval nikotín a počas 20. storočia vznikalo niekoľko pokusov, ktoré boli predchodcami elektronickej cigarety.

Patent, ktorý sa stal naozajstnou elektronickou cigaretou a neskôr bol distribuovaný do sveta, prišiel v roku 2003. Vznikol v Číne, v rukách 52-ročného muža menom Hon Lik, ktorý sa cigaretu rozhodol vytvoriť po smrti svojho otca. Táto elektronická cigareta bola v roku 2006 predstavená v Európe.

Profimedia

Ako elektronické cigarety fungujú

Elektronické cigarety sú zariadenia napájané z batérií, ktoré zohrievajú roztok, ktorý môže, ale nemusí obsahovať nikotín. Tento roztok, nazývaný tiež e-liquid, sa následne začne odparovať. Používateľ elektronickej cigarety paru následne vdychuje, podobne ako dym pri klasických cigaretách.

V elektronickej cigarete však nevznikajú škodliviny produkované zo spalín a tekutá náplň sa iba odparuje. Elektronické cigarety neobsahujú spaliny, decht a niekoľko tisíc rakovinotvorných látok, na rozdiel od cigariet, ktoré využívajú systém zahrievania tabakových výrobkov.

https://e-smoke.sk/?utm_source=emefka&utm_medium=article&utm_campaign=e-smoke

Z čoho sa elektronická cigareta skladá

Elektronická cigareta pozostáva z atomizéra – čo je odparovacia časť s nádržkou, do ktorej sa dáva e-liquid. Atomizér sa zvyčajne skrutkuje na batériu, alebo je súčasťou batérie. Batéria je samotný zdroj energie elektronickej cigarety a existuje ich viacero druhov, manuálna aj automatická – taká, ktorej treba pri potiahnutí potlačiť tlačidlo, alebo taká, ktorá sa pri potiahnutí zapne automaticky.

Žhaviaca hlava je špirálka omotaná organickou bavlnou, ktorá je napojená na atomizér. Keď sa žhaviaca hlava rozžeraví, dochádza k produkcii pary.

EMEFKA

Pre koho je vhodné vapovanie

Na elektronické cigarety prechádzajú hlavne ľudia, ktorí chcú prestať fajčiť cigarety, prípadne fajčenie obmedziť. Druhou skupinou ľudí, ktorí volia elektronické cigarety, sú tí, ktorí obľubujú vodné fajky. Elektronické cigarety sú atraktívne nielen svojimi viacerými pozitívami, ale hlavne množstvom dostupných príchutí.

Výhodou je, že si človek môže zvoliť obsah nikotínu v konkrétnom e-liquide od 0 až po 20 miligramov. Vďaka kontrole obsahu nikotínu môžu byť elektronické cigarety nápomocné aj ľuďom, ktorí chcú prestať s fajčením. Štúdia z roku 2014 ukázala, že ľudia, ktorí prestávali fajčiť s pomocou elektronických cigariet, boli o 60 % úspešnejší ako tí, ktorí nemali žiadnu pomoc.

https://e-smoke.sk/?utm_source=emefka&utm_medium=article&utm_campaign=e-smoke

Fakty a mýty o elektronických cigaretách

Najčastejšie sa diskutuje o tom, či sú elektronické cigarety lepšou alternatívou fajčenia ako klasické cigarety. Momentálne existuje viacero štúdií, ktoré potvrdzujú, že elektronické cigarety sú menej škodlivé ako klasické tabakové výrobky.

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí prešli z fajčenia cigariet na elektronické cigarety, mali v tele oveľa menej škodlivých chemikálií, ktoré sa nachádzajú v tabakovom dyme. Svetová zdravotnícka organizácia v súvislosti s fajčením tabakových výrobkoch hovorí o globálnej epidémii, podľa ich informácií tabak ročne zabije viac ako 8 miliónov ľudí. 

Ako sme už vyššie spomínali, čo potvrdzujú aj štúdie, pri fajčení je škodlivé samotné spaľovanie tabaku a vdychovanie chemikálií obsiahnutých v dyme. Niektoré štúdie dokonca potvrdili, že fajčenie e-cigariet môže byť až o 95 % menej škodlivé ako fajčenie klasických cigariet. Elektronické cigarety však môžu obsahovať nikotín, ktorý je návykový, preto je ich predaj a fajčenie zakázané deťom a neplnoletým.

https://e-smoke.sk/?utm_source=emefka&utm_medium=article&utm_campaign=e-smoke

Naozaj môžem na fajčenie e-cigarety zomrieť?

Niekoho možno zneistia viaceré správy zo zahraničia, ktoré hovoria o úmrtiach či ohrození na zdraví v spojitosti s fajčením elektronických cigariet. Mnohé z nich však spôsobili nelegálne náplne, ktoré ľudia dávali do svojich cigariet. Takmer vo všetkých prípadoch úmrtí a ohrození na zdraví bolo zistené používanie nelegálnych náplní obsahujúcich acetát vitamínu E a THC – kontaminované pesticídmi a fungicídmi.

Týmito látkami sú rastliny marihuany ošetrované a hneď ako sa objavia v obsahu vapovacích náplní (pri zahriatí na viac ako 200 °C) sa rozpadajú a uvoľňujú smrtiaci kyanovodík. Ukázalo sa, že samotný obsah THC či CBD zložiek obsiahnutých v marihuane vo forme liquidu nie je škodlivý, problémy spôsobuje kontaminovaná marihuana, z ktorej sa zložky získavajú.

Pri nákupe náplní (e-liquidov), aróm a báz si môžeš byť u e-Smoke istý, že sú kontrolované a majú karty bezpečnostných údajov. To sú akoby rodné listy náplní, v ktorých je uvedený zoznam látok obsiahnutých v náplni. Práve preto odporúčame nakupovať náplne a príslušenstvo iba u overených predajcov, ktorí vám zaručia, že vami zakúpený výrobok je bezpečný.

Shutterstock

Ideálny začiatok s vapovaním

Ak rozmýšľaš nad začatím s vapovaním, tak e-Smoke ti ponúka začiatočnícku sadu, dokonca aj prenájom príslušenstva. Kto by ti mohol poradiť lepšie, ak nie práve víťaz e-shop roku? V prípade, že si v Bratislave alebo jej okolí, môžeš sa u nich v obchode zastaviť a určite to neoľutuješ. K dispozícii máš personál, ktorý je ochotný poradiť ti, dať vyskúšať rôzne náplne a doslova ťa previesť svetom vapovania.

https://e-smoke.sk/?utm_source=emefka&utm_medium=article&utm_campaign=e-smoke

Súčasťou predajne je aj Chill Out zóna, kde si môžeš užiť nerušený relax pri hraní VR hier, sledovaní Netflixu či len tak vysedávať a objavovať svet vapovania. K dispozícii je dokonca aj bar, kde si môžeš nechať namiešať náplň podľa svojej chuti – na výber máš rôzne ingrediencie aj arómy, zvoliť si môžeš aj ich výsledný objem. 

Pri nákupe v predajni nad 50 eur získavaš voucher na polhodinový vstup do virtuálnej reality. Chill Out zónu však môžeš navštíviť aj v prípade, že nie si zákazníkom predajne e-Smoke. Čakajú ťa tu pohodlné kreslá, gauče, nejaký ten snack, dobrá káva a aj drinky. V prípade veľkého hladu ti personál zabezpečí objednávku pizze.

https://e-smoke.sk/?utm_source=emefka&utm_medium=article&utm_campaign=e-smoke

Nie je to len o fajčení elektronických cigariet

Možno ťa to prekvapí, no vapovanie má svoju komunitu. Ľudia, ktorí obľubujú vapovanie, sa pravidelne, každý mesiac stretávajú na zrazoch, kde si vymieňajú skúsenosti a spoločne ochutnávajú nové príchute. Nie je to len tak nejaký neduh, skrátka ide o záľubu.

Ako bonus sme si pre teba pripravili v spolupráci s e-Smoke zľavový kód EMEFKA, s ktorým v ich e-shope nakúpiš o 10 % lacnejšie. Zľava platí na všetky objednávky do 31.8.2020.

UPOZORNENIE: Elektronická cigareta nie je určená pre mladistvých vo veku do 18 rokov.

Tento obsah vznikol v spolupráci s e-smoke s.r.o


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť