Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Všetky akty spojené s násilným odtrhnutím ukrajinského územia považuje Slovensko za nelegitímne

Slovensko bude pokračovať v poskytovaní všestrannej podpory Ukrajine v jej spravodlivom boji o zachovanie svojej štátnosti, suverenity a územnej celistvosti v rámci medzinárodne uznaných hraníc.


Slovenská republika uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát s nespochybniteľnou územnou celistvosťou a všetky akty spojené s násilným odtrhnutím ukrajinského územia považuje za neplatné a nelegitímne.

Ako uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) v tlačovej správe, Slovenská republika jednoznačne odsudzujú anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie. Zo strany Ruskej federácie podľa rezortu diplomacie ide o cielenú eskaláciu, ktorá je súčasťou pokračujúcej vojenskej agresie proti Ukrajine.

MZVaEZ SR je pobúrené, že napriek výzvam väčšiny štátov sveta a medzinárodného spoločenstva Ruská federácia pristúpila k ďalšiemu kroku, ktorý je v príkrom rozpore so základnými demokratickými princípmi a ústavným poriadkom Ukrajiny. „Ruská federácia, stály člen Bezpečnostnej rady OSN, opäť hrubo porušuje medzinárodné právo vrátane Charty OSN, osobitne princípy nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nezasahovania do vnútorných záležitostí štátov,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Slovensko bude pokračovať v poskytovaní všestrannej podpory Ukrajine v jej spravodlivom boji o zachovanie svojej štátnosti, suverenity a územnej celistvosti v rámci medzinárodne uznaných hraníc. „Opätovne vyzývame Ruskú federáciu, aby ukončila vojenské aktivity na Ukrajine a okamžite a bezpodmienečne stiahla všetky svoje jednotky, vojenskú techniku a štruktúry okupačnej správy z ukrajinského územia,“ uzatvára rezort diplomacie, podľa ktorého všetci tí, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii anexie ďalších častí ukrajinského územia do Ruskej federácie musia za svoje činy niesť zodpovednosť.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal dekréty, ktorými uznal ukrajinskú Chersonskú a Zaporižžskú oblasť za nezávislé územia. Otvoril tak cestu pre formálnu anexiu týchto okupovaných území Ruskom. Putin plánuje dnes vyhlásiť, že Luhanská, Donecká, Chersonská a Zaporižžská oblasť sú súčasťou Ruska.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť