Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

„Všetky postavy sú fiktívne.“ Ako a prečo vzniklo upozornenie, ktoré vídame vo filmoch?

Nečakaný súvis medzi smrťou Rasputina, filmovým štúdiom MGM a známou frázou.


„Všetky postavy znázornené v tomto filme sú čisto fiktívne a akákoľvek podobnosť s osobami žijúcimi alebo nežijúcimi je čisto náhodná.“ Veta tohto, alebo veľmi podobného znenia, sa nachádza takmer v každom filme, ktorý máme dnes možnosť vidieť. Aký je jej zmysel a príbeh?

Dokonca aj tie najdivokejšie fantazijné príbehy obsahujú upozornenie, ktorým štúdio verejnosť upozorňuje na fakt, že príbeh o tom, ako hovoriaci medvedík čistotný s puškou a severský boh hromu bojujú proti mimozemskému tyranovi, sa nezakladá na zážitkoch skutočných osôb.

Súčasným trendom je pichnúť tento text až niekam na úplný záver titulkov – kdesi medzi poďakovanie úradom krajiny, kde sa film natáčal, a vyhlásenie o tom, že pri tvorbe nebolo ublížené žiadnemu zvieraťu.

Táto obohraná právna formulka aj napriek svojim drobným variáciám ľuďom rýchlo začala znieť ako stará platňa, a tvorcovia preto už niekoľko desaťročí pridávajú do svojich diel jej komické úpravy:

• Vo videoklipe Thriller od Michaela Jacksona a v komikse Ghostbusters sa spomínajú „všetky osoby žijúce, nežijúce alebo nemŕtve“.

Shutterstock

• V úvode protifašisticky ladeného komediálneho skeču od amerického tria The Three Stooges zaznejú ostré slová: „Všetky postavy v tomto príbehu sú fiktívne. Ktokoľvek, kto sa na ne podobá, by mal umrieť.“

• Na obale jednej z videokaziet seriálu Čierna zmija sa nachádza text, ktorý označuje všetky postavy za vymyslené. S výnimkou „Otrasnej škriekajúcej ženskej“, ktorá „veľmi dobre vie, kto to je“.

• Bizarná hra Normality, plná značne nesympatických postáv, nazýva akúkoľvek podobnosť so skutočnými osobami „poľutovaniahodnou“ a „znepokojujúcou“.

• Film Sons of Provo obsahuje upozornenie: „Každá postava v tomto filme je založená na niekom, koho tvorcovia poznajú, teda ak poznáš tvorcov, si v ňom aj ty. Tak nás zažaluj!“

Hoci dnešní filmári a ďalší umelci si dokážu s týmto textom užiť kopec srandy, pôvod tohto upozornenia sa spája s vážnym súdnym procesom z roku 1933. Autori filmu Rasputin and the Empress (1932) boli zažalovaní práve kvôli tomu, že sa asi až príliš nechali inšpirovať skutočnými osobami (v tom čase ešte žijúcimi), avšak výrazne pozmenili ich osudy.

Profimedia

Nepresné vyobrazenie historických udalostí

Ako sa dá z názvu usúdiť, film režiséra Richarda Boleslawského rozpráva príbeh mýtami opradeného mystika Rasputina a jeho vplyve na ruský cársky dvor. Napriek hviezdnemu obsadeniu sa film nezapísal do dejín kvôli svojim umeleckým kvalitám, ale kvôli nepresnému vyobrazeniu historických udalostí a súvisiacemu súdnemu procesu.

Modelka z OnlyFans bilancuje rok 2022. Viackrát mala styk, ako sa sprchovala

Odporúčame prečítať:

Modelka z OnlyFans bilancuje rok 2022. Viackrát sa s niekým vyspala, než sa sprchovala

Rovnako ako v skutočnosti, aj v Rasputin and the Empress je Grigorij Rasputin vyobrazený ako sedliacky syn, ktorý sa vďaka svojim údajným liečiteľským schopnostiam ocitol až na cárskom dvore Romanovovcov, kde získal veľký vplyv. Šľachtici a poprední politici neboli spokojní s tým, že nejaký „nikto“ bez vzdelania rozhoduje o najdôležitejších záležitostiach ríše, a preto sa ho rozhodli zavraždiť.

Profimedia

V decembri 1916 princ Felix Jusupov s dvomi ďalšími mužmi vlákal Rasputina do svojho domu, kde ho postupne otrávili, niekoľkokrát postrelili a nakoniec hodili do mrazivej rieky. Tak znie najrozšírenejšia verzia, ktorá však býva často spochybňovaná, a existuje mnoho alternatívnych teórií. Jusupov bol odsúdený na domáce väzenie, po páde cárskeho režimu emigroval do Paríža.

Public Domain

Len 16 rokov po Rasputinovej smrti vznikol film, ktorý tieto udalosti prerozprával so značnou mierou voľnosti. To, že sa nedrží faktov, nijako nepripomínal, naopak, hneď v úvode drzo upozorňuje, že: „Niektoré postavy ešte stále žijú – ostatné postihla násilná smrť.“ Tým divákov utvrdil v tom, že ide o hodnoverné svedectvo. Jedinými žijúcimi postavami, ktoré vyobrazené udalosti zažili, boli Felix Jusupov a jeho žena Irina.

Postavy manželov Jusupovcov sa však vo filme vôbec neobjavujú. Hlavným – v prípade filmu jediným – vrahom Rasputina je princ Čegodiev. Bolo jasné, že Čegodiev je očividne inšpirovaný Jusupovom a Irina je vo filme zastúpená jeho manželkou Natašou. Rozbušku predstavovala scéna, v ktorej Rasputin Natašu zhypnotizuje a následne zneuctí.

Vo filme ide o súčasť dlhotrvajúceho konfliktu medzi Čegodievom a Rasputinom. Temný mystik tuší, že princ proti nemu pripravuje sprisahanie, a je presvedčený, že cez Natašu mu dokáže ublížiť. Pri sledovaní filmu mal skutočný Čegodiev – Jusupov tiež potrebu niekomu ublížiť, a to tvorcom filmu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť