Šľachtica v exile rozzúrilo vyobrazenie jeho manželky
Jusupov považoval vyobrazenie jeho manželky za nesmierne urážajúce a ponižujúce (s Rasputinom sa Irina osobne nikdy nestretla a nemal príležitosť ju napadnúť). To, že Čegodiev je len premenovaný Jusupov, bolo divákom všeobecne známe a pripomínali to aj dobové recenzie. Dotknutý Rus sa teda rozhodol film právne napadnúť.
Jusupov si najal právničku Fanny Holtzmannovú a spoločne v roku 1933 potiahli spoločnosť MGM pred súd. Za „bojisko“ si zvolili Veľkú Britániu, keďže tamojšie zákony ohľadom ochrany súkromia a dobrého mena boli ich veci najviac naklonené. Proti MGM bol podaný podnet, ktorým Jusupov filmovú spoločnosť obvinil z narušenia súkromia a z ohovárania.
Rýchle súdne konanie
Právnička odviedla skvelú prácu a len po hodine pojednávania súd rozhodol o vine v bode ohovárania. MGM musela Jusupovovi uhradiť škodu vo výške 25-tisíc libier, čo je ekvivalent dnešných dvoch miliónov eur. To je dosť slušná sumička! Film bol stiahnutý z distribúcie na dlhé roky a opätovne bol uvedený až po odstránení problematických scén.
Súd sa vyjadril, že obžaloba by nebola uspela v prípade, ak by film jednoznačne uviedol, že vyobrazené postavy a udalosti sú dielom fikcie. Žaloba zo strany Rasputinovho vraha sa teda stala zlomovým okamihom, vďaka ktorému sa podobné upozornenia stali štandardom až do dnešných dní.
Zdroje: filmstories.co.uk, wikipedia.org