Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Všetky základné školy v Trnave si časť elektrickej energie budú vyrábať samé

Náklady na jednu takúto elektráreň sa pohybujú okolo 77-tisíc eur.


Všetky základné školy v Trnave budú do konca tohto roku vybavené fotovoltickými elektrárňami, ktoré im umožnia znížiť náklady na elektrickú energiu.

Primátor Trnavy Peter Bročka informoval, že v tomto týždni začali dodávateľské firmy inštalovať konštrukcie s fotovoltickými panelmi na strechách prvých troch základných škôl, konkrétne na Spartakovskej, Gorkého a Atómovej ulici.

Náklady na jednu takúto elektráreň sa pohybujú okolo 77-tisíc eur, investícia sa podľa Bročku pri terajších cenách elektrickej energie vráti do dvoch rokov. V záverečnej fáze je aj verejné obstarávanie na fotovoltiku pre objekty Strediska sociálnej starostlivosti na Clementisovej ulici a pre polikliniku na Starohájskej ulici.

„Cieľ je čo najviac znížiť dopady energetickej krízy, ktorá tu je. Chceme inštalovať čo najviac fotovoltických panelov na nehnuteľnosti mesta, aby sme čo najmenej elektrickej energie nakupovali,“ povedal na dnešnej tlačovej besede Bročka.

Pexels

V posudzovaní je podľa neho napríklad umiestnenie takýchto panelov na Mestský zimný štadión a rozbiehajú sa rokovania o možnosti získať povolenie na fotovoltickú elektráreň na zrekultivovanej časti telesa skládky odpadov na Zavarskej ceste. V tomto prípade by išlo o elektráreň s výkonom až 1,2 MWh, čomu by zodpovedali aj vyššie vstupné náklady, ktoré by sa mohli pohybovať niekde medzi jedným až dvoma miliónmi eur.

Mesto Trnava pôjde cestou fotovoltiky napriek tomu, že zatiaľ nie je vyriešený systém pripojenia takýchto energetických zdrojov do siete a nefunguje ani systém virtuálnych batérií. „My sme samospráva, ktorá má peniaze na to, aby sme pokryli strechy fotovoltikou a pomohli tak celému systému aj sebe, ale štát sa tvári, že nemá možnosť zapojiť tieto zdroje do siete,“ dodal Bročka. Mesto Trnava sa podľa neho v tejto záležitosti opakovane obráti na ministerstvo hospodárstva.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť