Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 18.12.2024
sk
Sláva, Slávka
cz
Miloslav

Všimli si to, čo iní prehliadali. 6 príbehov ľudí, ktorí prelomili neprelomiteľné kódy

Hádanky, kódy a šifry by sme našli takmer všade, od starovekého Egypta až po dnešnú dobu.


Hádanky neslúžia len na zábavu. Šifry a kódy sú aj spôsobom, ako udržať tajomstvo – napríklad mapu, kde niekto zakopal poklad. Dobre vytvorený kód môže informovať armádu o určitých pohyboch a plánoch, a to bez obáv, že sa tieto informácie dozvie nepriateľ.

Tie najsilnejšie šifry vydržali desaťročia (alebo dokonca storočia) neprelomené. Nasledujúce kódy sa nazývali ako neprelomiteľné. Až do okamihu, kým neprišli tí správni ľudia.

Alan Turing a kód Enigma počas druhej svetovej vojny

Alan Turing bol britský matematik, ktorý ako jednotlivec zmenil chod dejín. V septembri 1939 sa usadil v ústredí britského tímu na dešifrovanie kódov v Bletchley Park. Jeho nepriateľom nebolo len Nemecko, ale hlavne nemecký šifrovací stroj s názvom Enigma.

Všimli si to, čo iní prehliadali. 6 príbehov ľudí, ktorí prelomili neprelomiteľné kódy
Profimedia

Turing vytvoril vlastné prístroje na lámanie kódov, ktoré označoval ako rôzne verzie bômb. Ak by sa mu to podarilo a dešifroval by kódy, spojenci by presne odhalili pozície obávaných nemeckých ponoriek. Okrem toho by Turingove „bomby“ odhalili spojencom správy odoslané priamo Hitlerom.

Aj keď Nemecko vylepšilo svoje šifrovacie stroje, Turing s nimi udržal krok. Poľskí vedci ako Marian Rejewski pochopili, že odpoveď na kód nie je v lingvistike, ako sa Briti spočiatku domnievali, ale v matematike.

Rozlúštenie nemeckých kódov zabránilo nespočetným útokom ponoriek a pravdepodobne sa vďaka tomu skrátila dĺžka vojny o celé roky. BBC odhaduje, že ak by Enigma nebola prelomená, mohlo počas druhej svetovej vojny zahynúť ďalších 14 miliónov vojakov.

Odporúčame prečítať:

Nora Kabrheľová boduje vo vtipných reklamách, ktorými si získala srdcia Slovákov

Genevieve Grotjanová prelomila japonský „fialový“ kód

Genevieve Grotjanová získala bakalársky titul z matematiky a počas druhej svetovej vojny pracovala ako mzdová účtovníčka pre vládu. Prijal ju William Friedman, kryptoanalytik, ktorý mal pod sebou tím pracujúci na prelomení japonského „fialového“ kódu. Friedmanov tím na úlohe pracoval mesiace a iba s malým pokrokom. Briti sa už vzdali pokusov o rozlúsknutie kódu.

20. septembra 1940 objavila Grotjanová vzorec, ​​ktorý viedol k rozlúšteniu kódu. Všimla si opakovania a cykly, ktoré ostatní analytici nebrali do úvahy. Na svoj objav upozornila svojho nadriadeného Franka Rowletta a ten vraj nadšene zvolal: „To je ono! To je ono! Našla si to, čo sme hľadali!“

Vigenerova šifra

Tri storočia sa ľudstvo snažilo túto šifru prelomiť. Táto skladačka využíva kombináciu 26 rôznych šifrových abecied. Šifru, ktorá bola vytvorená v roku 1553, prelomil v roku 1854 britský kryptograf Charles Babbage.

Všimli si to, čo iní prehliadali. 6 príbehov ľudí, ktorí prelomili neprelomiteľné kódy
Profimedia

Zdalo sa, že Babbage má v sebe jedinečnú zmes intuície a inteligencie, ktorá mu umožnila prelomiť kód. Všimol si, ako sa opakovania v šifre prekladajú aj na opakovania v obyčajnom texte. Medzera medzi týmito opakovaniami navyše odhalila dĺžku kľúčového slova. Svoje dielo ale nikdy nepublikoval. A tak bola šifra naďalej považovaná za neprelomenú.

O 50 rokov neskôr Friedrich Kasiski prelomil kód a publikoval svoju prácu. Urobil tak pomocou rovnakej techniky ako Babbage. Metóda, ktorú na to použil, sa dodnes označuje ako „Kasiskiho vyšetrenie“.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.