Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 18.1.2025
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Všimli si to, čo iní prehliadali. 6 príbehov ľudí, ktorí prelomili neprelomiteľné kódy

Hádanky, kódy a šifry by sme našli takmer všade, od starovekého Egypta až po dnešnú dobu.


Kryptogram Zodiac

Koncom 60. rokov 20. storočia sériový vrah známy ako Zodiac terorizoval väčšiu oblasť Sanfranciského zálivu v Kalifornii. Identita Zodiaca a konečný počet jeho obetí stále nie sú známe, no jedna časť prípadu je konečne vyriešená. Prípad bol pozoruhodný listami, ktoré vrah posielal miestnym spravodajským kanálom, ako aj živými telefonátmi, ktoré robil.

Po zabití svojich posledných (známych) obetí poslal Zodiac kryptogram do novín The San Francisco Chronicle. Kódovaná skladačka obsahovala 340 znakov. FBI aj amatérski lámači kódov pracovali na rozlúštení kódu 50 rokov.

V decembri 2020 sa to konečne podarilo medzinárodnému tímu, ktorý zistil, že ide o transpozičnú šifru. A jednoducho potrebovali objaviť pravidlá používané v šifre, ktoré určovali reorganizáciu písmen. Potom vytvorili softvérovú aplikáciu, ktorá im pomohla vyriešiť hádanku. Hoci rozlúštený kód potvrdila FBI ako autentický a správny, identitu vraha neprezradil.

Odporúčame prečítať:

Gazda a podriadenosť žien. Ako fungovala tradičná slovenská rodina z dediny?

Prelomenie 300-ročnej šifry

Šifra Copiale je šifra, ktorá obsahuje tradičné rímske písmená, ako aj jedinečné symboly. Svoje meno získala podľa jedného z mála slov s jednoduchým textom, ktoré sa nachádzajú v šifre – copiale. Pochádza z obdobia okolo roku 1770. Napísaná je na zelenom a zlatom brokátovom papieri. Bola ukrytá v Berlínskej akadémii (východný Berlín) až do obdobia po studenej vojne.

Medzinárodný tím výskumníkov prepísal text do verzie, ktorú dokáže prečítať stroj. Tí istí výskumníci sa ale bez úspechu pokúsili rozlúštiť šifru písmenami až z 80 rôznych jazykov. Zistili, že rímske znaky v šifre nič neznamenali.

Mali iba zmiasť prípadných lámačov kódov. Vedcov prekvapilo poznanie, že tvary symbolov sú hlavným kľúčom k dekódovaniu textu. Podobné tvary predstavovali rovnaké písmeno alebo skupinu písmen.

Všimli si to, čo iní prehliadali. 6 príbehov ľudí, ktorí prelomili neprelomiteľné kódy
Shutterstock

Tento objav viedol výskumníkov k tomu, že zistili, že kódovaný text bol nemecký. Keď bol kód prelomený, bolo jasné, že text patrí tajnej spoločnosti, ktorá si hovorila „Okulistický rád“. Skupina bola fascinovaná operáciami očí a šifra Copiale odhalila politické ciele a tajné rituály spoločnosti, ako napríklad iniciačný ceremoniál, ktorý vyžadoval, aby si záujemca nasadil okuliare a prečítal prázdnu stránku.

Výzva Edgara Allana Poea z roku 1839

Edgar Allan Poe bol milovníkom hádaniek a vyzýval svojich čitateľov, aby vyriešili šifry, ktoré mu údajne poslal pán W.B. Tyler. Až v roku 1992 niekto vyriešil jednu z dvoch šifier publikovaných v roku 1839. V roku 1992 docent Terence Whalen z University of Illinois v Chicagu zistil, že kód šifry bol textom hry Cato z roku 1713. Ďalší profesor – Shawn Rosenheim z Williams College – bol presvedčený, že obe šifry v skutočnosti napísal Poe ako poslednú výzvu pre svojich čitateľov.

Všimli si to, čo iní prehliadali. 6 príbehov ľudí, ktorí prelomili neprelomiteľné kódy
Wikipedia

Povzbudený úspechom Terenca Whalena a presvedčený, že druhá šifra dokáže, že jeho teória je správna, Rosenheim ponúkol 2 500 dolárov každému, kto dokáže rozlúštiť druhý kód. Na tento účel vytvoril dokonca webovú stránku. V roku 2000 mal Rosenheim a jeho tím konečne víťaza.

Gil Broza, 27-ročný rodák z Toronta, správne uhádol, že šifra je polyalfabetická šifra. Dešifrovaný text je ale mierne skomolený. Neposkytuje žiadny náznak toho, kto bol pôvodným autorom. A ani to, prečo si Poe dal tak záležať na zverejnení tejto konkrétnej hádanky.

Poe bol veľmi precízny v tom, čo robil, a dokázal niečo obdivuhodné. Uplynulo 177 rokov od jeho smrti a jeho hádanka je pre nás stále miernou záhadou. Vedieť vytvoriť niečo, s čím si nevedia poradiť generácie géniov po jeho smrti, sa dá považovať minimálne za hodné obdivu.


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.