Vtipné a zaujímavé fakty z poľského jazyka, ktoré ti rozšíria obzory pútavou formou

Poľsko malo feminizmus už v 13. storočí!

Zdroj: ArtCave Maniac / EMEFKA

Po krátkej zastávke vo východnej Ázii sa dnes opäť vrátime na jazykovú mapu Európy a navštívime našich severných susedov. Paradoxne, hoci je Poľsko naším susedom a spája nás slovanská spolupatričnosť, mnoho z nás nemá veľké znalosti z poľštiny. Poďme to teda teraz spoločne napraviť článkom so zaujímavosťami z poľského jazyka.   

1. Poľština je po angličtine a waleštine tretím najpoužívanejším jazykom vo Veľkej Británii a zároveň mu patrí 29. priečka najpoužívanejšieho jazyka na svete. 

2. V zemepisnom strede Poľska sa nachádza mesto Lodž. Po poľsky sa toto mesto volá Łódź a ako asi mnohí správne tušia, v preklade meno mesta znamená loď. Loď sa dokonca nachádza aj v erbe mesta. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby toto mesto nebolo vo vnútrozemí Poľska, bez jediného väčšieho jazera či rieky. 

3. Na rozdiel od slovenčiny či češtiny, v poľštine sa prídavné mená nachádzajú až po podstatných.  

https://unsplash.com/photos/Sm0WHQnZmlw

4. Hlavným dôvodom prečo my, západní Slovania, teda Česi, Slováci a Poliaci, a časť južných Slovanov, píšeme latinkou, a nie cyrilikou, je katolícka cirkev. Východní Slovania a druhá časť južných Slovanov, ktorí píšu cyrilikou, majú prevažne obyvateľstvo ortodoxného vyznania.  

5. V roku 2010 titul najkrajšieho poľského slova vyhralo slovo źdźbło (čítaj ako ždžbuo), čo je steblo. 

6. Poľština nemá veľké nárečové rozdiely. V 18. a 19. storočí bolo Poľsko pod nadvládou iných mocností a uniformita poľského jazyka bola jedným z mála zjednocujúcich faktorov medzi Poliakmi. 

https://unsplash.com/photos/IVeolK9mkKc

7. Deti v poľských školách sa naspamäť učia úryvok z Mickiewiczovho diela Pán Tadeáš, ktorý znie Litva, domovina moja, ty si ako zdravie (Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie). Áno, Litva a nie Poľsko. Poľsku totiž kedysi patrili aj územia ďalej na východ, ktoré sa dnes nachádzajú v Litve, Bielorusku a na Ukrajine.     

8. Poľský jazyk je jediným slovanským jazykom, ktorý si zachoval nosové samohlásky ą (vyslov ako on) a ę (vyslov ako en). 

https://unsplash.com/photos/Xj_2yp72d9Q

9. Najstaršia kompletná po poľsky písaná veta pochádza z roku 1270 z kroniky zvanej Księga Henrykowska. Čo je však ešte zaujímavejšie, je samotný obsah spomínanej vety, kde istý muž hovorí svojej manželke, aby si oddýchla a on umyje riad (Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, v súčasnom poľskom prepise Daj, ja pobruszę, a ty poczywaj). Jasný dôkaz, že feminizmus existoval v Poľsku už v 13. storočí.  

10. Poľština nepoužíva písmeno V, ale len dvojité W. 

11. Joseph Conrad, vlastným menom Józef Teodor Konrad Nalęcz Korzeniowski, bol významný anglický spisovateľ poľského pôvodu, považovaný za jedného zo zakladateľov modernizmu. Hoci svoje diela písal po anglicky, silný poľský prízvuk mu ostal až do smrti.

https://live.staticflickr.com/946/27002740897_1e7c553622_b.jpg

12. V dávnych dobách dovážali Poliaci do Británie smrekové drevo na stavbu stĺpov a stožiarov lodí. Ako im Poliaci hovorili, že to drevo je z Prus, teda z Pruska, z oblasti dnešného severného Poľska, Angličania začali nazývať smrek, ktorý dovtedy nepoznali, spruce (vyslov sprús).

13. Za najstaršie poľské mesto sa považuje Gniezno, kde sa údajne usadil praotec všetkých Poliakov Lech. A ako mnohí šípite, meno mesta v preklade znamená hniezdo.  

14. V časoch národného obrodenia sa naši českí a slovenskí jazykovedci pri snahe poslovančiť jazyk a zbaviť ho nemeckých a maďarských vplyvov obracali na poľštinu. Z poľštiny z tohto obdobia máme slová ako chlap, kochať, príroda či predmet.  

https://unsplash.com/photos/iSyUe2vyOAg

Ak ťa tento článok zaujal, prečítaj si aj naše ďalšie zaujímavosti z cudzích jazykov.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
47
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
81
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Autor videa s Vibing Cat porozprával, ako vzniklo jedno z najlepších memes roka


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME