Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Na začiatku školského roka je to celé hihi-haha, kopec motivácie a iných sránd, ktoré ti po desiatich mesiacoch vypadnú zo slovníka, no čím dlhšie v tej škole si, tým väčšmi tvoj entuziazmus opadá. Tak si to teraz ešte užívaj. No a prečítaj si článok, samozrejme.

1. Oblečenie

Prvý školský deň: Buďme k sebe úprimní – aj keď ideš opäť do tej istej školy, stretneš tam tie isté ksichty, zasadneš do tej istej lavice a budeš tri hodiny počúvať ten istý školský poriadok ako všetky tie roky predtým, chceš pri tom proste vyzerať reprezentatívne. Potrebuješ dokázať tým bastardom, že dva mesiace ničnerobenia v mláčke vlastného potu ti na kráse jednoznačne neubrali, vystaviť oholené nôžky na obdiv, kým ti to ešte posledné teplé dni umožňujú a dať im pár minút, nech si pozbierajú sánky zo zeme.

Nahodíš teda nové šatky, nové botky, pokúsiš sa zatlačiť myšlienku na krvavé otlaky do úzadia a predstierať, že si sa takáto sexy, opálená a domaľovaná dnes jednoducho zobudila.

https://giphy.com/gifs/beyonce-hair-flip-11wsZr0jbXc15m

Posledný školský deň: Na tričku máš fľak. Už asi tri týždne. Kruhy pod očami nakysli do takých rozmerov, že plynulo prechádzajú do pŕs a tie zase do špeku na bruchu, ktorý sa už ani nepokúšaš zatínať a tak ho len neochotne vláčiš za sebou po zemi. Ráno si nebola ochotná vynaložiť viac energie ako bolo nutné na hľadanie nohavíc, takže sa výber automaticky zúžil na pyžamové gate alebo legíny na stoličke poznačené bohviečím všetkým.

Uvažuješ, či by bolo veľmi trápne prísť posledný júnový týždeň do školy v čiapke, ale vzhľadom na to, že si si už týždeň neumývala hlavu a včera na nej mama vypražila rezne pre celú ulicu, to vyzerá ako tá lepšia možnosť. Nemáš chuť tam ísť. Nemáš chuť sa hýbať. Nemáš chuť žiť. A už vôbec nemáš chuť robiť všetky tieto tri veci naraz.

https://giphy.com/gifs/movie-suicide-its-kind-of-a-funny-story-vZ2mWURv0mpwI

2. Desiata

Prvý školský deň: Keďže chudnutie na leto aj dvojmesačný ozdravovací proces počas neho zlyhali ešte v štádiu myšlienky, začiatok školského roka je ideálnym momentom na nové predsavzatie. Budem jesť zdravo. Budem si robiť vlastné desiaty a na ten obschnutý rožok s dvomi plátkami šunky a šalátovým listom, ktorý môže nazvať bagetou len skutočne slepý optimista, sa môžem zvysoka vybodnúť.

A tak si robíš porciu instatných ovsených vločiek, krájaš na vrch jabĺčka a slivky, posypávaš chia semiačkami a fotíš na Instagram. Niekde tam medzi tým všetkým ti aj napadne, že ti z toho tak akurát dobre dokrúti črevo len čo z domu päty vytiahneš, ale hovoríš si „nový školský rok, nové ja“. A nové ja sa predsa nenechá rozhodiť žiadnymi negatívnymi podnetmi.

https://giphy.com/gifs/smoothie-icarly-ostrich-vTevR8u2rXdE4

Posledný školský deň: Obschnutý rožok s dvomi plátkami šunky a šalátovým listom zrazu neznie tak úplne zle, lenže už naň nemáš peniaze. Takže zostavíš improvizované menu z toho, čo dom dal – horalka, nedojedená treska z minulého týždňa, dve žuvačky a nádej, že ťa vaši pozvú niekam na obed, lebo inak skapeš od hladu. 

https://giphy.com/gifs/reaction-FyKfqRxVbzciY

3. Pomôcky

Prvý školský deň: Začiatok školského roka je jediné obdobie, kedy môžu papiernictva predávať zošit, do ktorého si budeš musieť ešte vlastnoručne dorysovať okraje, za sedem eur a absolútne nikto sa voči tomu neohradí. Dokonca ani ty nie. Práve naopak, kúpiš si radšej štyri, lebo toto je presne ten správny čas na naivné myšlienky, po ktorých bude tvoja peňaženka prázdnejšia ako inaugurácia Donalda Trumpa.

Teraz si ešte môžeš nahovárať, že na konci roka budeš vedieť, kde tie zošity vôbec sú, že si budeš pekne písať poznámky a dokonca si zvýrazňovať podstatné informácie piatimi rôznymi farbami. Jasné, kúp si nožnice, temperky, dva druhy stojanov na učebnice, ktoré si naposledy použil v druhej triede na základnej škole, choď do toho! Veď peniaze vložené do vzdelania sú peniaze, ktoré sa ti jedného dňa vrátia.

https://giphy.com/gifs/netflix-streaming-now-10ezQEIpyW7NfO

Posledný školský deň: Ubehlo desať mesiacov, peniaze sa nevrátili a ty nevieš, kde máš pero. Niežeby si bola ochotná dokopať svoje svalstvo k takej fyzicky náročnej činnosti, akou zapísanie si termínu, kedy máš v auguste podať šek na obedy, nepochybne je, ale naozaj to vyzerá zle. Ale aj ty vyzeráš zle, takže svojim písacím potrebám naozaj nie si nič dlžná a vôbec… Si tu za trest a jediné, čo chceš, je ísť domov. Tak koho zaujíma nejaké pero?!

https://giphy.com/gifs/percy-jackson-and-the-olympians-5CUkCSHv8Je7u

4.  Spolužiaci

Prvý školský deň: Nebudeme si robiť ilúzie. Je to banda Nikol, chlapov, ktorí balia Nikoly a žien, ktoré by Nikolami rady boli, no pánbožko nenadelil a tak ako sa hovorí „fake it till you make it“. Ale nevidela si ich dva mesiace a teda si mala šesťdesiatdva dní čistého času na oddych a načerpanie novej vôle nezabiť ich.

Takže si teraz môžete bez problémov pokecať. O tom, kto sa ako zaľúbil, opálil, kto kde dovolenkoval a koľko doniesol mušlí. Vymieňate si zážitky, smejete sa na tom, akí sú Turci pekní, ale divní, navzájom sa ospravedlňujete, že všetky vaše plány na spoločné letné akcie zase raz padli a začínate mať pocit, že z vás možno ešte predsa len budú dobré kamošky. 

https://giphy.com/gifs/television-lol-XuRdMQ4QrDVh6

Posledný školský deň: Ten pocit, vieš ten, ktorý ti hovoril, že možno vaše medziľudské vzťahy v rámci triedy ešte nie sú úplne stratené… Tak to bol veľmi nap*ču pocit. Šesťdesiatdva dní bola dlhá doba, no očividne ti nedala dostatok kolegiálnosti, aby ti vydržala až do konca roka. Neznášaš ich. To, ako Paľo o dve lavice dozadu šťuká perom vždy, keď sa rozdajú papiere. To ako Marek trasie nohou. To, že si Lea myslí, že si môže na ksicht napatlať o dva odtiene tmavší mejkap, vyzerať ako pomaranč a nikto si to nevšimne. To, že Peter zavrie okno dve sekundy po tom, čo ho otvoríš.

Nechce otvorené okno? Prosím, nech sa páči. Ale nech teda láskavo vysvetlí celej mužskej časti osadenstva našej školy, že sprcha nie je mýtická bytosť zo starovekých bájí, ale nástroj, vďaka ktorému sa nebudú chcieť všetci okolo teba dogrcať. A potom vojde učiteľka a v pozadí sa spustí parodovaná verzia piesne „teď královnou jsem já“. H*vno je, aj ju neznášaš. Neznášaš všetkých. VŠETKÝCH!!! Ale inak nemáš problémy s agresivitou, vôbec nie…

https://giphy.com/gifs/black-and-white-school-people-13MpitK7cItEOI

5. Učenie

Prvý školský deň: Počas prvého školského dňa sa ešte neučí, takže vtedy sa ti ešte ľahko hovoria sľuby do vetra, ktoré tento rok určite dodržíš. Budeš sa učiť sporadicky. Už chodíš do školy nejaký ten piatok, dosť dlho na to, aby si pochopila, že škrečkovať si zadania a potom sa snažiť vtesnať polročné štúdium do jednej noci, sa jednoducho nevypláca. Predsa len, teraz si už staršia, uvedomelejšia ako minulý rok, za chvíľu sa od teba bude očakávať, že si budeš sama vymieňať sáčky vo vysávači… 

Mala by si si začať robiť návyky. Dokázať všetkým, že vieš byť zodpovedná. Ťaháky budú tento rok úplne mimo hru, dokonca si ani nebudeš vyberať spolusediaceho strategicky podľa vedomostí, ale podľa toho, koho si schopná ďalší rok tolerovať vo svojej bezprostrednej blízkosti. Žiadne podvody, žiadne nečestnosti, lebo čo? Presne tak. Budeš sa učiť PRIE-BEŽ-NE. 

https://giphy.com/gifs/community-school-study-N7AOIqqUpjXUc

Posledný školský deň: Doteraz nedokážeš pochopiť, ako si mohla tento ročník preliezť. Matikárka ti dala štvorku určite preto, že si jej pred koncoročným testom sľúbila od tatka domáce klobásy, ale slovenčinárka? Veď tá suka v károvanej sukni, čo požrala všetku múdrosť sveta, ale nevie zapnúť poondiaty projektor, ťa nenávidí do špiku kosti. Možno čítala v Novom Čase, že jeden dobrý skutok denne predlžuje život až o tri roky, možno sa ťa skrátka len chcela zbaviť, lebo z predstavy, že by ťa mala učiť o rok naviac, dostávala migrénu.

Tak, či tak, preliezla si. Neučila si sa priebežne, stratila si všetky zvýrazňovačky a posledné dva týždne si ani netušila, aký je rok, ale na tom absolútne nezáleží. Ale že absolútne. 

https://giphy.com/gifs/filmeditor-the-princess-bride-3otPoo0470PTytXXtm

Titulná fotka: Ariana Grande / instagram.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť