Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Výbor Snemovne vyšetrujúci útok na Kapitol odporučil obžalovať Trumpa zo štyroch zločinov

Bývalý prezident však naďalej popiera akýkoľvek prehrešok.


Výbor Snemovne reprezentantov pre vyšetrovanie útoku na Kapitol z vlaňajšieho januára odporučil obžalovať bývalého prezidenta Donalda Trumpa zo štyroch zločinov, vrátane vzbury. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Výbor vedený demokratmi jednomyseľne schválil odporúčanie pre ministerstvo spravodlivosti, aby obžalovalo Trumpa. Bývalý prezident však naďalej popiera akýkoľvek prehrešok a reagoval vyhlásením, v ktorom vyšetrovanie označil za vykonštruovaný proces.

Výbor Snemovne reprezentantov pre vyšetrovanie útoku na Kapitol po 18 mesiacoch vyšetrovania odporučil na svojom poslednom zasadnutí v pondelok, aby Trumpa obžalovali zo štyroch trestných činov – podnecovania, podporovania a napomáhania vzbure, marenia oficiálnych postupov, sprisahania s cieľom podviesť Spojené štáty a tiež sprisahania s cieľom zverejniť nepravdivé tvrdenia.

Ministerstvo spravodlivosti, ktoré už zvažuje obžalovanie bývalého prezidenta, sa nemusí riadiť odporúčaním výboru. I keď sú výstupy vyšetrovania kongresového výboru prevažne symbolické, jeho predseda označil navrhované obžaloby ako „plán pre spravodlivosť“.

„Vzbura je odpor proti orgánom Spojených štátov. Je to vážny federálny zločin zakotvený v samotnej Ústave,“ konštatoval demokratický kongresman Jamie Raskin.

Výbor zložený zo siedmich demokratov a dvoch republikánov v pondelok zverejnil predbežnú 161-stranovú správu zo svojho vyšetrovania. Kompletnú správu, ktorá by mala mať rozsah niekoľkých stoviek strán, by mali zverejniť v stredu.

Trumpovi priaznivci 6. januára 2021 vtrhli do washingtonského Kapitolu, keď sa Kongres chystal potvrdiť volebné víťazstvo Joea Bidena. Bývalý prezident pritom odmietal prijať volebnú prehru a bez dôkazov opakovane tvrdil, že je obeťou rozsiahleho volebného podvodu. Najmenej päť ľudí počas útoku a po ňom zomrelo. Ministerstvo spravodlivosti v súvislosti s ním obvinilo viac ako 900 ľudí, pričom niektorí dostali dlhé tresty odňatia slobody.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť