Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk

V nadpise síce píšeme, že vyberáme to najlepšie, čo sa vo filmových a seriálových vodách urodilo tento rok, ale ber to s rezervou. Tento rok nám priniesol (aj napriek koronakríze) mnoho parádnych filmov a zostavenie TOP rebríčka je do veľkej miery subjektívna záležitosť.

Vybrali sme však filmy, ktoré sa tešili chvále kritikov, ale aj divákov a určite patria k tomu najlepšiemu, čo sme tento rok dostali. Ak tam ale svoju obľúbenú snímku nenájdeš, neznamená to, že ju nepovažujeme za kvalitnú. Proste sa len nezmestila do prvej desiatky.

Tak poďme na to.

Filmy

1. Na nože

Hneď na začiatku roka sme dostali jeden z najlepších filmových kúskov. Originálna detektívka Na nože rozohrala na prvý pohľad klasický príbeh. Máme tu rozvetvenú rodinu, staré sídlo a mŕtvolu. Kto je vrahom, musí zistiť excentrický Benoit Blanc (Daniel Craig). Tento prípad ale bude poriadne zamotaný.

Režisér Rian Johnson natočil veľmi svižnú a vtipnú detektívku, v ktorej ide často proti očakávaniam a veľmi dômyselne sa pohráva s konvenciami žánru. Samozrejmosťou sú skvelí herci, okrem Craiga sú to aj Ana De Armas, Chris Evans, Toni Collette, Michael Shannon, Christopher Plummer, Don Johnson, Lakeith Stanfield, Jamie Lee Curtis či Katherine Langford.

2. Maják

Milovníci kvalitných hororov si zase určite užili skvelý Maják od Roberta Eggersa. Ten už svojím debutom Čarodejnica ukázal, že patrí k najzaujímavejším talentom nezávislého filmu. Príbeh jeho druhého celovečeráku sa odohráva na konci 19. storočia a v jeho centre je dvojica strážcov majáka Ephraim Winslow (Robert Pattinson) a Thomas Wake (Willem Dafoe).

Tí sú izolovaní na malom ostrove a zhoršujúce sa počasie a vzájomné napätie postupne prerastá do skutočného šialenstva. Maják je nádherne atmosférická pecka s dokonalými hereckými výkonmi ústrednej dvojice, ktorá pohltí a nedá vydýchnuť.

3. The Trial of Chicago 7

Poriadne sa vytiahol aj Netflix. Priniesol nám totiž strhujúcu drámu The Trial of Chicago 7, pod ktorou je podpísaný skvelý scenárista a režisér Aaron Sorkin. Ten sa vo svojom filme bližšie pozrel na skutočný príbeh siedmich aktivistov, ktorí boli v roku 1968 zatknutí počas protestov proti zjazdu demokratickej strany.

Tie vyústili do násilia a aktivisti boli obvinení z podnecovania nepokojov. The Trial of Chicago 7 je strhujúci, dynamicky nakrútený kúsok s parádnymi hereckými výkonmi (Eddie Redmayne, Alex Sharp, Sacha Baron Cohen, John Carroll Lynch, Frank Langella, Mark Rylance či Joseph Gordon-Levitt). Rozhodne by si ho mal vidieť. Je vysoko pravdepodobné, že titul bude miešať karty aj v oscarovej súťaži.

4. First Cow

Minimalistický (anti)western First Cow od režisérky Kelly Reichardt oslovil hlavne náročnejších divákov. Príbeh sa odohráva na počiatku 19. storočia a rozpráva príbeh kuchára Figowitza (John Magaro) a čínskeho emigranta Kinga Lu (Orion Lee), ktorí rozbehnú nečakane úspešný obchod s koláčikmi. Háčik je v tom, že jednu z ingrediencií získavajú nelegálne.

First Crow je krásny, melancholický a dojemný príbeh, ktorý je natočený bez akéhokoľvek pátosu. Jeho pomalé tempo asi nesadne každému, ale všetkým milovníkom kvalitných artoviek môžeme tento film len odporúčať.

5. Malé ženy

Výborná dráma Malé ženy vznikla pod režisérskym dohľadom Grety Gerwig. Nová adaptácia známeho románu od Louisy May Alcott sa zameriava na štyri sestry Marchové (Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh a Eliza Scanlen), ktorých otec bojuje v americkej občianskej vojne.

Sestry sú síce povahovo rozdielne, ale napriek tomu držia spolu a sú odhodlané žiť život podľa vlastných predstáv. Na filme zaujme najmä nelineárna štruktúra, výborní herci a emocionálna sila. Stojí za pozornosť.

6. Chľast

Dánska dráma Chľast si odbila slovenskú premiéru koncom novembra a rozhodne stojí za pozornosť. Natočil ju kultový Thomas Vinterberg a rozpráva príbeh Martina (Mads Mikkelsen), ktorý sa so svojimi priateľmi pustí do zvláštneho experimentu. Je odhodlaný udržať si každý deň určitú hladinu alkoholu v krvi.

Dozvie sa totiž, že malá miera alkoholu môže zvyšovať kreativitu a otvárať myseľ. Aké následky bude mať tento experiment? Výborný Mads Mikkelsen, originálny námet, perfektný soundtrack a aj nejaké tie emócie. Chľast by si rozhodne nemal zmeškať.

7. Palm Springs

Skvelá letná komédia Palm Springs patrí určite k najpríjemnejším filmovým zážitkom tohto roku. Snímka Maxa Barbakowa rozpráva príbeh pohoďáka Nylesa (Andy Samberg) a cyničky Sarah (Cristin Millioti), ktorí sa ocitnú uväznení v časovej slučke. Sú tak odsúdení stále znova a znova prežívať jeden a ten istý deň.

Známy koncept je využitý na sto percent, herci sú sympatickí a chémia medzi nimi funguje výborne. Palm Springs je milou a zábavnou komédiou, ktorá dokáže naozaj pozitívne naladiť. A to sa (obzvlášť v týchto ťažkých časoch) cení. Na Palm Springs sme ti priniesli na EMEFKA aj samostatnú recenziu.

8. Uncut Gems

Adam Sandler je výborný herec, ale vždy ho radšej vídame v ambicióznejších projektoch než v jeho tradičných komédiách. Uncut Gems, našťastie, patrí práve k takýmto titulom, dokonca by sme možno povedali, že ide o doteraz najlepší Sandlerov výkon. Vo filme si zahral podvodníčka a obchodníka Howarda, ktorý sa topí v dlhoch.

Keď ho navyše okradnú o vzácny diamant, začne mu ísť naozaj o krk. Benny Safdie a Josh Safdie, ktorí snímku režírovali, neostali svojej povesti nič dlžní. Uncut Gems je dynamická, divoká a nezastavujúca jazda. Ten nápor iste mnoho divákov nerozchodí, ak sa ale dokážeš naladiť, budeš odmenený výborným a napínavým trilerom.

9. Corpus Christi

Odporučiť ti musíme aj famóznu poľskú drámu Corpus Christi od Jana Kolmasu, ktorá si odniesla aj nomináciu na Oscara. Hlavným hrdinom je mladý Daniel (Bartosz Bielenia), ktorý práve vychádza z nápravného zariadenia. V malej dedinke sa začne vydávať za kňaza a chopí sa vedenia miestnej farnosti.

Svojou charizmou si dokáže získať ľudí, ale jeho podvod môže mať preňho ďalekosiahle následky. Corpus Christi je poctivá, na hercoch a skvelom scenári postavená dráma, ktorá by nemala ujsť žiadnemu milovníkovi kvalitných filmov. Ponúka silný príbeh a niekoľko pozoruhodných scenáristických prekvapení. Výborné!

10. Tenet

Tento rok sme v kinách, žiaľ, nedostali prakticky žiadne veľké blockbustery. S jednou výnimkou, a tou je sci-fi triler Tenet od Christophera Nolana. Film síce kritikov aj divákov pomerne polarizoval, faktom ale je, že minimálne po stránke remesla ide o prvotriedny zážitok. Navyše má aj vcelku originálny nápad.

Jeho hlavný hrdina (John David Washington) zistí, že za určitých okolností je možné cestovať proti prúdu času. Podarí sa mu odvrátiť hroziacu tretiu svetovú vojnu? Filmu nechýbajú perfektní herci (Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh), hoci jeho sledovanie si vyžaduje naozaj veľké sústredenie. Či už sa ti bude páčiť, alebo nie, za pozretie jednoznačne stojí. Odkázať ťa tiež môžeme na našu recenziu.

Za pozornosť ale stoja aj tieto filmy: Mank, The Devil All The Time, Neviditeľný, Never Rarely Sometimes Always, The Assistant, I’m Thinking of Ending Things, Vpred, Emma, 1917, Králiček JoJo, Slušní chlapci, Borat Subsequent Moviefilm, The Lodge, The Nest a mnoho ďalších.

Seriály

1. The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit nesmie v našom rebríčku chýbať. Prekvapivý hit Netflixu spôsobil ošiaľ a nevídaný záujem o šach. Jeho hlavnou hrdinkou je sirota Beth (Anya Taylor-Joy), ktorá v sebe objaví mimoriadny šachový talent. Jej cesta za titulom veľmajsterky ale nebude jednoduchá.

Na seriál sme ti na EMEFKA priniesli aj samostatnú recenziu a rozhodne by si ho nemal vynechať. Čaká ťa silný príbeh, výborná audiovizuálna stránka, skvelá dobová atmosféra a aj nemalá dávka napätia. Pecka!

https://www.youtube.com/watch?v=hCn0S9tIr1k

2. We Are Who We Are

S novým projektom sa prihlásil aj režisér Luca Guadagnino. Jeho miniséria We Are Who We Are sa odohráva na americkej vojenskej základni v Taliansku a sleduje dospievanie tínedžerov Frasera (Jack Dylan Grazer) a Caitlin (Jordan Kristine Seamón). Tí sa snažia nájsť svoje miesto vo svete, objavujú svoju sexualitu a identitu.

Na seriáli zaujme najmä jeho podmanivá poetická atmosféra, výborní herci a aj solídne emócie. Viac než o príbeh tu ide o náladu a o zobrazenie bežného života tínedžerov so všetkými jeho problémami aj radosťami.

3. Unorthodox

Silnou minisériou je aj štvordielny titul Unorthodox od Marie Schrader. Ten vychádza z autobiografickej knihy Deborah Feldman a rozpráva o dievčati Esther (Shira Haas), ktoré vyrastá v ultra-ortodoxnej židovskej komunite. Svet tradícií a minimálnej slobody ale opustí a utečie do Berlína.

Striasť minulosť ale nebude také jednoduché. Silný príbeh, ktorý otvára mnoho otázok o osobnej slobode, náboženstve ako takom a o túžbe žiť život po svojom. Fantastická Shira Haas v hlavnej úlohe si celý seriál ukradla pre seba.

https://www.youtube.com/watch?v=Hzx8tZCfZBk

4. Mrs. America

Jedným z najlepších seriálov roku sa blysla aj spoločnosť Hulu. Tá nám v dráme Mrs. America rozpovedala životný príbeh Phyllis Schlafly (Cate Blanchett), ktorá stála na čele antifeministického hnutia v Amerike v 70. rokoch. Konzervatívna aktivistka sa stavala proti zrovnoprávneniu žien, proti právam sexuálnych menšín či potratom.

Cate Blanchett je ako vždy úžasná, seriálu ale nechýba ani poriadna dávka dramatickosti, skvele napísané dialógy a výborná atmosféra danej doby. Stojí za to vidieť.

5. The Haunting of Bly Manor

Hororový seriál The Haunting of Bly Manor od Mikea Flanagana patril k mimoriadne očakávaným titulom. Išlo totiž o spin-off Flanaganovho hitu The Haunting of Hill House. Tentokrát si Flanagan ako inšpiráciu vzal známy román Henryho Jamesa. Opäť tu máme tajomné sídlo s temnou minulosťou, ktorú tentokrát odhaľuje opatrovateľka dvoch detí.

The Haunting of Bly Manor sa oproti svojmu predchodcovi stretol s menším kritickým aj diváckym úspechom, ale to rozhodne neznamená, že ide o zlý seriál. Atmosféra, herecké výkony a mrazivé scény sú opäť na vysokej úrovni. Len sa možno treba pripraviť na pomalšie tempo a väčší dôraz na psychológiu a drámu než na čistokrvný horor.

https://www.youtube.com/watch?v=IgLf0GBjHNk

Za pozornosť stoja aj: The Good Lord Bird, I May Destroy You, I Know This Much is True, The Undoing, The Third Day, Raised by Wolves, The Plot Against America, I Am Not Okay With This, The Great, The New Pope, Normal People, Lovecraft Country, The Outsider, The Flight Attendant, Dash & Lily a mnoho ďalších.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.