Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Už pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli článok o tých najbrutálnejších slovenských mafiánoch. Teraz sa vraciame s pokračovaním, v ktorom si predstavíme ďalšiu päticu mafiánskych bossov. Patrili k najhorším zločincom na Slovensku a na rukách majú krv mnohých ľudí.

Vo svojej honbe za mocou a peniazmi sa neštítili tých najkrvavejších činov. Vydieranie, vraždy nepohodlných ľudí či vraždy na objednávku pre nich patrili k bežnej realite života. A z toho naozaj behá mráz po chrbte.

1. Juraj Ondrejčák

Juraj Ondrejčák, prezývaný Piťo, bol bossom mafiánskeho klanu piťovcov. Tento gang mal vo svojich radoch mnoho neonacistov a rasistov. Samotný Ondrejčák začínal ako gangster v skupine sýkorovcov, po smrti Miroslava Sýkoru robili ochranku novému bossovi Róbertovi Lališovi, ktorého prezývali Kýbel.

Neskôr však Ondrejčáka z gangu vyhodili, pretože mal nezhody s Lališom. Vraví sa, že Ondrejčák a ďalší Lališov ochrankár Mikuláš Polóny urobili lúpež poza jeho chrbát, ale o pravých dôvodoch sa dodnes skôr len špekuluje. Ondrejčák tak v roku 1999 založil vlastnú zločineckú skupinu.

https://www.facebook.com/slovenska.mafia/photos/basw.AbqTmeHuV8YcLPc3rP6uy0lQo7OmJbIpsYbWqesI3jhQ0o7gNv74NFjxRQzQOKXrYi4kVdTCqGvQ88wXPpWAogwMuAq_LRiJV1P3QgMzA-IUZCTXbGH819LwjhSt6UOtLMjk7yzreRyQ0DfdJBpyV8r3FnB92fFsuzgiABD_ieio9Q/592632734479251/?opaqueCursor=Abo5zPfDOxrKyJLZlwUAW0E7AwL19CufwKZiUyw_X_n1QKjaaas4OQtG65M5Fr0wyzMalvUQeOZepxUhdv3Y8t0_9kFV6KMhR5IC0yeLq448IePqdYm52O13xZHckLi_DMoSWLmbnzOhgT1TRAKle1SLhGqivuFSC-e-a1LNLdUd2zLp1LUvrAoEbF9Upy9YmqaaW1DnKckW9B5hliF6IH87qDXViBVWFQOWHL8O0TVvUmW00DMJUbcXfvN9BP4egcX0htTWlbXj0uwGKCJ7fv5uoVcrix_9F255lG92veaPBdCo-X89-aAJhxAioIcLbzz_-aERY_S8UQmCZJhfc_0M6tPtZjMIsiXLrsso_EN3fAIgxfTXM4qAPNsXkiEY4XZwcw43bbOmV-FhiV9GfTo9iNJpBFxZ860eFefoA6mnL_n_9ZMKd2IuMPKPXPr5vxw1evF7F8UxQ9kwH4FKjolSbjU71VktNJ2B_HvqhAxYSH4UUFBt2vNk9pnF-6stFkHR4hCf8HtYugea9WVJnh1x9zRXREXQiObZ1leLdAhhU8ZmQJjh9SXwZI62U8i5A44lIqAkbWijUSXpWiPuCWBjv_IBVPpOPylO-4xPnE60_vWpHRs1SOCc8rZKPicMsSSYG0Jp682DY_Rt-9izmKksgNKb0All8iwTIQ0Ol_G1OA

Členovia gangu piťovcov mali jasný štýl obliekania. Vyznačovali sa tým, že nosili kanady, bombery či tričká s nápismi Thor Steinar. Podobne sa obliekal aj sám Ondrejčák. Členovia sa vyvážali na Mercedesoch a nosili pištole značky Sig Sauer. Okrem Polónyho patrili k jeho najbližším a najvernejším „kolegom“ aj Matej Šalaga a Miroslav Abrahám.

Venovali sa pašovaniu drog, prostitúcii či vydieraniu. Cudzie im neboli ani fyzické útoky na nepohodlných ľudí či vraždy. Sám Mikuláš Polóny v roku 1999 v bratislavskom podniku Irish Pub zastrelil podnikateľa Jána Štena a nechtiac zabil aj náhodného hosťa. Vyčíňanie piťovcov trvalo dlho. Polícia voči nim zakročila v roku 2011, keď bol zatknutý člen skupiny Viktor Maceják.

Ten vo väzbe začal spolupracovať s políciou a svojich bývalých mafiánskych kolegov zradil. Ondrejčák a 22 ďalších členov jeho gangu sa postavili pred súd. Samotný Ondrejčák dostal 18 rokov basy. Vo väzení začal spolupracovať a postupne poskytol informácie k viacerým vraždám, ktoré boli dovtedy neobjasnené.

2. Peter Steinhübel

Mafiána Petra Steinhübela prezývali Žaluď. Patril medzi mafiánov, ktorí navonok vystupovali ako bezúhonní podnikatelia. Mal slabosť na veľmi mladé dievčatá, tak vo veku 14 či 15 rokov. Obvinili ho aj zo sexuálneho zneužívania maloletej osoby, ale napokon sa z toho vyvliekol. Ak ho ale niektoré z dievčat opustilo, správal sa násilnícky a cudzie mu neboli ani vyhrážky smrťou.

Steinhübel mnohým ďalším mafiánom pil krv a narobil si veľa nepriateľov. Začínal ako vekslák a po revolúcii v roku 1989 zarobil veľké peniaze na obchodovaní s drahými kovmi. Angažoval sa aj v dražbách v období malej privatizácie. Rôznymi podvodnými technikami sa Steinhübelovi podarilo dostať k viacerým lukratívnym podnikom, napríklad k autoservisu v Pezinku či bratislavským mraziarňam.

https://www.facebook.com/slovenska.mafia/photos/a.288292788246582/612785372463987/

Hoci bolo verejným tajomstvom, že Steinhübel sa pohybuje v mafiánskom prostredí, on sám to vždy popieral a pestoval si imidž bežného podnikateľa. Občas dokonca prispel peniazmi na charitu. V skutočnosti to bola len zástierka a sám Steinhübel sa neraz uchyľoval k agresívnym výpadom, najmä voči novinárom.

Viacerí z nich skončili zbití jeho ochrankármi. Kvôli týmto útokom sa dostal aj pred súd, ale vždy ho oslobodili. Steinhübel mal tiež stáť za objednávkou vraždy podnikateľa Vladimíra Bachledu. Toho sa potreboval zbaviť, aby ovládol fabriku na nákladné vozne Tatravagónka. Bachledovo telo pomáhal polícii nájsť Mikuláš Černák. Steinhübel za túto objednávku zaplatil 20 miliónov slovenských korún.

Steinhübel sa stal nepohodlným pre iné zločinecké skupiny a viackrát sa ho snažili odstrániť. Dokázal však prežiť hneď niekoľko pokusov o atentát. Strieľali naňho, pod auto mu dali výbušninu, ale bol ostražitý a vždy sa smrti dokázal vyhnúť. To trvalo až do roku 1999, keď ho napokon zastrelili. Vraha dodnes nepoznáme.

3. Ján Takáč

Ján Takáč bol zakladateľom mafiánskej skupiny takáčovcov. Ako viaceré iné podobné zločinecké skupiny, aj vznik takáčovcov spadá do divokých 90. rokov. Ján Takáč sa venoval rôznym bojovým športom. Spočiatku začínal ako výpalník a on a jeho banda sa zameriavali na rôzne hotely, herne, kaviarne či kasína.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/man-gun-shadow-on-wooden-background-185053697)

Takáč a jeho gang boli násilníci, ktorí ale tieto vlastnosti dokázali celkom dobre skrývať. Takáč sa držal skôr v úzadí a snažil sa na seba príliš neupozorňovať. Na prvý pohľad pôsobil ako bežný podnikateľ. Časom sa však kvôli výpalníctvu a ozbrojenej lúpeži dostal do opletačiek so zákonom.

Ako mnoho iných mafiánov, aj Takáč sa svojím „biznisom“ stal veľmi rýchlo nepohodlným. Možno sa mu stalo osudným, že odmietal chodiť s ochrankou. V roku 2003 ho na Kramároch zastrelil neznámy strelec.

4. Jozef Surovčík

Jozef Surovčík bol priamo napojený na vyššie menovaného Jána Takáča. Takáč poskytoval Surovčíkovi a jeho podnikom ochranu. Navonok išlo o úspešného podnikateľa, ktorý vlastnil či spoluvlastnil asi 25 firiem, dokonca mal údajne kontakty na vtedajších politikov.

Surovčík rozhodne nepatril k agresívnym mafiánom. Naopak, pestoval si imidž priateľského a žoviálneho muža. Napriek tomu išlo o jednu z najvýraznejších osôb klanu takáčovcov. Keď sa takáčovci a Surovčík dostali do konfliktu s albánskym podsvetím na Slovensku, vznikol tak základ na vojnu gangov.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/gangster-members-65551549)

Surovčíka sa pokúsili zabiť hneď niekoľkokrát. Ten im tieto pokusy odplácal krutými fyzickými útokmi. Napokon sa mu stalo osudným, že chodil bez ochranky a mal svoj pravidelný denný rituál. Vždy ráno, krátko po ôsmej hodine, sa chodil prejsť so svojím psom, a to vždy po tej istej trase. Jeho nepriatelia toto veľmi dobre vedeli a napokon si naňho počkali. Neznámy útočník ho zabil siedmimi výstrelmi v blízkosti Seneckých jazier.

5. Mikuláš Černák

Mikuláš Černák nepochybne patrí k najhorším mafiánom slovenskej histórie. Na počiatku 90. rokov tento vyučený automechanik vytvoril spolu s ďalšími kumpánmi jednu z najbrutálnejších skupín slovenského podsvetia. Označovali ho za najvyššie postaveného a najobávanejšieho mafiánskeho bossa. Spočiatku sa špecializoval na výpalníctvo, neskôr aj na vraždy. Mal dobré kontakty medzi políciou a vďaka tučným úplatkom si dokázal zabezpečiť beztrestnosť.

Mal slabosť pre luxus a svoj opulentný životný štýl dával najavo. Spolupracoval s vtedajšou politickou mocou, sám zavraždil niekoľko ľudí a vydal mnoho príkazov na ďalšie vraždy. Jeho impérium sa začalo rúcať v roku 1997, keď ho prvýkrát obvinili a začali po ňom pátrať.

https://www.facebook.com/slovenska.mafia/photos/a.293063224436205/591910624551462

Černák si z toho vtedy však zrejme ťažkú hlavu nerobil. Deň po vyhlásení pátrania sa sám prihlásil na polícii a dokonca aj pozval štáb televízie Markíza, aby jeho príchod na políciu nakrútili. Potom ale prišli zlomové voľby v roku 1998 a garnitúra Vladimíra Mečiara sa porúčala do opozície.

Pre mafiu a Černáka to znamenalo značnú stratu vplyvu. O jeho obrovskej moci ale svedčí, že aj spoza mreží stále nariaďoval vraždy všetkých nepohodlných mafiánov, ktorí by mu mohli nejako uškodiť. Obvinili ho zo šiestich vrážd a v roku 2009 ho odsúdili na doživotný trest odňatia slobody.

Černák v roku 2015 začal spolupracovať a priznal sa k mnohým iným vraždám. Sám tvrdil, že popravil toľko ľudí, že by sa nimi dal naplniť celý autobus. Vyhlásil tiež, že si uňho objednal vraždu Sylvie Volzovej aj bývalý politik a mediálny magnát Pavol Rusko.

https://www.facebook.com/slovenska.mafia/photos/a.293063224436205/588229061586285

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.