Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Ako sa hovorí, keď je hlava sprostá, trpí celé telo. Smrť rozhodne nie je príjemná záležitosť, no na druhej strane… keď niekto zomrie následkom vlastnej hlúposti, nepreukazuje nám, resp. nášmu genofondu, vlastne službu?

Nezabezpečuje, že sa takýto inteligenčne nevybavený jedinec už nebude ďalej množiť? Podľa komisie, ktorá udeľuje Darwinove ceny, jednoznačne áno. A toto je štvorica (respektíve pätica) expertov, ktorá ich svojimi úmrtiami zaujala za uplynulý rok. 

4. miesto – Muž, ktorého odstrelila vlastná pasca (28. november 2019)

Starší ľudia na vlnu technologických vychytávok nabiehajú podstatne pomalšie ako mladšie generácie, a aj napriek širokému praktickému využitiu ostávajú verní starej škole. Mobil? Nie, ďakujem, správa sa dá poslať aj poštou. Televízor? Kto potrebuje rádio s obrázkami? A bezpečnostné kamery? Načo?

Načo, keď môže človek nastražiť podomácky vyrobenú pascu inšpirovanú neposedným Kevinom z každoročne sa opakujúcej vianočnej klasiky a uštedriť si smrteľnú guľku priamo na Vďakyvzdanie?! Áno, presne tak… čítate veľmi správne. 65-ročný Ronald Cyr zo štátu Maine na samotnom cípe Spojených štátov sa nechcene odpravil počas sviatočného večera. Hups.

Pexels (https://www.pexels.com/photo/close-up-finger-hurt-pain-433625/)

Celé to začalo snahou ochrániť rodinné klenoty a Ronald sa snažil stoj čo stoj vymyslieť ten najefektívnejší spôsob. Podarilo sa. Svojpomocne zhotovil pascu, ktorá prepojila dvere do miestnosti so šperkami so zbraňou, a keď sa niekto neautorizovaný pokúsil dvere otvoriť… BUM. Smrteľná rana ho vráti presne tam, odkiaľ prišiel.

Celé to znie absurdne, hlavne keď si človek pomyslí, že sa na Ronaldovom mieste mohol ocitnúť nevinný nič netušiaci hosť, ktorý blúdil po dome a hľadal, povedzme, toaletu. Ale nie. Na brilantný nápad doplatil len ten, komu skrsol v tej brilantnej makovici… nanešťastie sa už z neho nebude mať šancu poučiť.

3. miesto – Pilot, ktorý sa nezľakol „vodopádu“ v kokpite (14. október 2019)

Človek nemusí mať pilotnú licenciu, aby sa dovtípil, že ak sa do kokpitu lietadla prúdom valí palivo, niečo asi nie je úplne v poriadku. Stačí zdravý rozum. Lenže presne to 52-ročný pilot Patrick z americkej Montany postrádal a táto skutočnosť sa mu stala osudnou.

Skúsený americký pilot, ktorý mal na lietajúcom dopravnom prostriedku nabehaných úctyhodných 10-tisíc hodín, sa jedného pekného dňa vracal zo zahraničia naspäť do Štátov. A ako inak než za „kormidlom“ svojho nového prírastku. Počas letu domov sa zastavil hneď na niekoľkých letiskách a na treťom z nich, v Missoule, sa stretol s nesúhlasným technikom.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/airshow-rolovacie-lietadlo-volkel-3296760/)

Aj napriek tomu, že sa chlapa od fachu snažil prehovoriť, že mu palivový systém už niekto kontroloval a nič nenašiel, sa ten nenechal odbiť. Pochopiteľne… veď sa tomu stroju lialo palivo do kokpitu! Po dôkladnej inšpekcii nebola príčina stále známa, aj napriek tomu dal technik jasné doporučenie – tento stroj by mal ostať „nohami“ pevne na zemi.

Myslíte, že sa prehnane sebavedomý a novým lietadlom nadšený Patrick nechal jeho rečami nejako ovplyvniť? Nie. S okrídleným tátošom odletel a len čo sa odlepil od štartovacej plochy missoulského letiska, prudko zabočil, havaroval a aj so svojím milovaným lietadlom vybuchol. Nuž, komu niet rady…

2. miesto – Pytliak, ktorého zabili slony a zožrali levy (1. apríl 2019)

Ak existuje jasný príklad novodobého barbarstva, tak je ním nepochybne pytliactvo. Vraždenie nevinných zvierat za vidinou profitu nie je kóšer, nech už sa na to pozeráte z akéhokoľvek uhla. Našťastie, karma je zdarma a hoci na seba niekedy necháva poriadne čakať (čo sa v tomto prípade teda rozhodne nestalo), vždy sa napokon ukáže.

Pytliaka z Južnej Afriky dolapila pomerne rýchlo. Po tom, čo sa nepozorovane prikradol do národného parku s cieľom zmocniť sa nič netušiaceho (a hlavne ohrozeného) nosorožca, sa s ním dlho nepaprala. Muž sa ani nestihol zaradovať zo svojho parádneho úlovku… v tej rane ho totiž zabil slon a netrvalo dlho, do jeho pytliackej mrciny sa pustili levy.

Piqsels (https://www.piqsels.com/bg/search?q=%D0%B8+%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE)

Zase raz sa ukázalo, že nech už robíš, čo chceš, spravodlivosť si k tebe aj tak nájde cestu. A vôbec, zabíjať nosorožce (a vôbec akékoľvek zvieratá, keď sme pri tom) je nehumánne a odporné, najmä teda spôsobom, po akom vo väčšine prípadov pytliaci siahajú. Najprv zviera omámia natoľko, že sa nevie hýbať, potom mu odpília roh a bez záujmu, čo s ním bude ďalej, ho nechajú vykrvácať.

1. miesto – Dvaja texaskí muži a „lietajúce“ auto (24. máj 2019)

Nadmerné pozeranie amerických filmov a reklám na Redbull nám sugeruje ideu, že sme nesmrteľní. A že môžeme robiť prakticky čokoľvek. Utekať pred policajtmi, vyšplhať sa na balkón svojej osudovej lásky a cez jemnučké závesy nazerať dovnútra jej izby (lebo to vôbec nie je creepy) a, napríklad ako v tomto prípade, preskakovať padacie mosty.

V aute, samozrejme. Po vlastných by to bolo už úplné šialenstvo. Dvaja texaskí muži – jeden 32-ročný, druhý 23-ročný – sa v jeden pekný májový deň dostavili na aute k mostu Black Bayou Bridge v americkej Louisiane. Ako na potvoru sa začal most sklápať, čo znamená následovné – autá stoja, lode idú.

MaxPixel (https://www.maxpixels.net/Bridge-Drawbridge-River-Road-Water-470244)

Sedel texaský muž číslo jedna a texaský muž číslo dva v lodi? Nie. Sedeli v aute a podľa dopravných predpisov, rovnako ako aj základných princípov logiky, mali čakať, kým sa most opäť sklopí, lenže… lenže to sa nestalo. Namiesto toho dupli na plyn v nádeji, že preletia medzeru a hladučko pristanú na druhej strane.

Vzhľadom na to, že sa dvojica expertov ocitla na tomto zozname, je asi jasné, ako ich kaskadérsky počin dopadol. Nehoda sa stala o druhej hodine rannej, auto aj s mužmi sa takmer okamžite ponorilo pod hladinu a záchranárom dalo poriadne zabrať, kým sa im potopený vrak podarilo vystopovať. Keď sa tak stalo, posádka bola, neprekvapivo, už na onom svete.

Ak ťa tento článok zaujal, pozri sa tiež na víťazov Darwinovej ceny z roku 2018 a 2017.

Zdroj: darwinawards.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť