Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
Premium odznak

Vyhladovaného syna kŕmila pálivou omáčkou, až kým nezomrel. Mrazivý prípad Timothyho Fergusona

Keď sa z matky stane monštrum.


Vyhladovaný, ustráchaný, zlomený. Presne taký bol 15-ročný Timothy Ferguson v čase svojej smrti a presne taký bol aj počas zdanlivo nekonečných mesiacov, ktoré jej predchádzali. Keď jeho matke, 44-ročnej Shande Vander Ark, na súdnom pojednávaní ukázali fotografie toho, čo nebohému chlapcovi spôsobila, okamžite sa sklonila pod stôl a začala vracať.

Tieto zábery zachytávali ohavnosti také kruté, neľudské a odporné, že aj samotnému sudcovi dochádzali slová. Zakázal, aby boli fotografie jeho zohaveného tela sprístupnené verejnosti, a postaral sa, aby toto nebolo to, podľa čoho si bude svet Timothyho Fergusona pamätať. To bolo to jediné, čo v tej fáze mohol pre mladého autistického chlapca urobiť. Na čokoľvek iné bolo už príliš neskoro.

Komplikované rodinné vzťahy

Stabilné rodinné zázemie je to posledné, čím by sa mladý Timothy mohol chváliť. Manželstvo jeho rodičov pomerne rýchlo skrachovalo a po rozvode bol spolu so starším bratom Paulom zverený do výhradnej starostlivosti svojho otca Erica. Ten rozhodne nebol ukážkovým otcom, v porovnaní s jeho matkou bolo však otcovo vyčíňanie len slabým odvarom.

Jeho brat Paul, ktorý, ako sa dozvieme neskôr, tiež nie je žiaden svätuškár, počas výsluchu uviedol, že ho mal otec biť opaskom či inak fyzicky trestať. Neustále chlapcom prízvukoval, že ich mama odišla, lebo ani jedného z nich neľúbila. Eric údajne Paula nútil ťahať dve roboty súčasne a nárokoval si polovicu jeho zarobených peňazí ako kompenzáciu za strechu nad hlavou.

emefka.sk/tag/krimi-pripady/ Tag v článku: Krimi prípady

Vyhrážal sa mu, že ak nebude domov nosiť peniaze, v osemnástke mu pobalí saky-paky a vykopne ho na ulicu. Presne to sa aj stalo. V roku 2020 tak Paul opätovne kontaktoval svoju matku Shandu, ktorá ho ochotne prichýlila u seba doma v Michigane. O rok neskôr jeho šľapaje nasledoval aj Timothy, pričom v tom čase nemal ani poňatia, že sa vrhá hlavou napred do jamy levovej. Ako by aj mohol. Bol predsa len dieťa, navyše na autistickom spektre.

Vyhladovaného syna kŕmila pálivou omáčkou, až kým nezomrel. Mrazivý prípad Timothyho Fergusona
Shutterstock

Ich domácnosť tak zrazu pozostávala z piatich členov – Timothyho, Paula, Shandy, jej nového manžela Adama a ich spoločného 7-ročného syna, ktorého meno zmieňovať nebudeme.

Celé hodiny bez jediného pohybu

Nevedno, kedy presne sa v Shande prebudila túžba utýrať svojho autistického syna k smrti, no jej praktiky boli viac než brutálne. Timothy mal na rukách aj na nohách pripevnené senzory pohybu, ktoré mali zabezpečiť, že sa celé hodiny nepohne z miesta. Mal nárok len kľačať na vyziabnutých kolenách s rozpaženými rukami a dúfať, že prostým žmurknutím nespustí peklo.

Na normálny život stratil nárok. Nemohol opúšťať dom, vlastne sa ani len voľne pohybovať po jeho vnútre, nesmel chodiť do školy, mať kamarátov… nič. Po celom dome boli strategicky rozmiestnené kamery, aby mohla Shanda detailne sledovať každý jeho pohyb a byť si istá, že nerobí nič zakázané. Do tejto kategórie spadalo prakticky všetko okrem mĺkveho kľačania, vrátane používania toalety a pitia vody.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

Jeho prestávky na záchod stopovala. Chlapec mal 60 sekúnd na vykonanie malej potreby a 120 sekúnd na všetko ostatné. Následkom toho začal po čase trpieť inkontinenciou, teda únikom moču, a bol nútený začať nosiť plienky. Tie mu Shanda vymieňala len veľmi sporadicky a zakaždým, keď si do nich uľavil, sa dočkal tvrdého trestu.

Napriek tomu, že nesmel používať toaletu, trávil v kúpeľni pomerne veľa času. Práve tam sa totiž nachádzal nástroj jeho častého mučenia – sprcha. Shanda a Paul sprchovali vyhladovaného a bezmocného Timothyho ľadovou vodou niekedy aj celé hodiny. Nemali nad ním zľutovania.

Štipľavá omáčka ako prísľub tortúry

Timothy Ferguson bol vychudnutý na kosť, pričom v čase smrti vážil len niečo cez 30 kilogramov. Slovom tridsať. Jeho prísun jedla bol veľmi obmedzený a chlapec si nikdy nemohol byť istý, kedy sa dočká obschnutej kôrky z chleba najbližšie. Hlad ho niekoľkokrát dohnal k činom, ktoré ho vzhľadom na intenzitu trestov jeho matky mohli stáť život. Nevidel však inú možnosť.

Vyhladovaného syna kŕmila pálivou omáčkou, až kým nezomrel. Mrazivý prípad Timothyho Fergusona
Shutterstock

Raz sa vkradol do chladničky a napchal si do úst plnú hrsť surového hovädzieho mäsa určeného na prípravu hamburgerov. Potom ukradol kúsok slaniny. Hádam najsmutnejším výletom do kuchyne bol ten, pri ktorom sa ulakomil na mrazené kuracie nugetky, ktoré boli stále zmrznuté. Fakt, že sa ich navzdory tomu pokúsil zjesť, hodnoverne ilustruje jeho zúfalstvo.

Jedinú vec, ktorú jedol na pravidelnej báze, bola štipľavá omáčka Elijah’s Extreme Regret. Omáčkou vyrobenou z dvoch najpálivejších papričiek na svete mu Shanda natierala plátky chleba, ktoré mu následne násilím pchala do úst. Opakovane. S touto omáčkou majú problém aj skúsení milovníci pikantného jedla, ku ktorým 15-ročný Timothy určite nepatril. Nehovoriac o tom, že ju jedol v enormnom množstve na prázdny žalúdok.

Posledná „rozlúčka“

V júli roku 2022 vošla Shanda do Timothyho „izby“, stiesnenej miestnosti pod schodmi bez okna či poriadneho svetla, a rozprestrela na dlážku modrú plachtu. Následne do nej Paul dotiahol Timothyho takmer bezvládne, okrem plienky prakticky nahé telo. „Si úbohý, ale to som už vedela. Vieš o tom, že mi dlhuješ to najväčšie ospravedlnenie na svete?“ zasyčala jeho smerom Shanda.

Timothy mal problém sa čo i len nadýchnuť. Zvieral sa na zemi a lapal po dychu, no tento zvuk nemilosrdnej štyridsiatničke nebol práve po vôli. Pristúpila k nemu a prištipla mu pery k sebe prstami. „Vidíš? Predsa nemusíš dýchať tak nahlas, hlupáčik,“ odsekla. Potom spolu s Paulom odišla a teatrálne za sebou zabuchla dvere.

Vyhladovaného syna kŕmila pálivou omáčkou, až kým nezomrel. Mrazivý prípad Timothyho Fergusona
Shutterstock

15-ročný Timothy Ferguson sa nedožil rána. A vďaka kamere, ktorá celú vec snímala, kamere, ktorá mala zariadiť, že sa celé hodiny nepohne z miesta, dnes celý svet vie, koho vinou.

Oscarové vystúpenie pred policajtmi

Políciu privolala Shanda. Operátor tiesňovej linky 911 si vypočul telefonát od šokovanej matky, ktorá pred odchodom do práce našla svojho syna nehybne ležať na zemi. Pravdepodobne vypadol z poschodovej postele. Údajne je vyziabnutý, lebo držal protestnú hladovku, a vôbec nereaguje. Na miesto bola okamžite vyslaná policajná hliadka, pred ktorou Shanda zahrala rolu ustráchaného rodiča s falošou sebe vlastnou.

Odvolávala sa na to, že jej manžel Adam nedávno prekonal porážku a odišiel bývať k rodičom, preto ostala na deti sama. Veľa času trávila v práci, a teda im asi nevenovala toľko pozornosti, koľko by mala. Všimla si, že Timothy drží nejakú hladovku, no myslela si, že ide len o vyčíňanie tvrdohlavého tínedžera, a nepovažovala to za také vážne. Často nosil voľné mikiny, takže nevidela, aký chudý v skutočnosti je.

Shanda pôsobila rozrušene, no kto by v takejto situácii nebol? Muži zákona práve vyhlásili jedného z jej synov za mŕtveho… Shanda však bola rozrušená z iného dôvodu. Zo strachu, že tí istí muži zákona prídu na to, že Timothy žiadnu protestnú hladovku nedržal.

Podozrivé správanie

Policajtom na celej veci nehralo hneď niekoľko vecí. Hoci sa Shanda tvárila, že plače, jej hlas bol veľmi čistý a zreteľný. Často skákala z jednej témy na druhú, akoby sa snažila odvrátiť ich pozornosť, a z času na čas zaskuvíňala od žiaľu, akoby si práve spomenula, že to už dlhšiu dobu nespravila a asi by sa patrilo. Keď policajti vošli do domu a začali spovedať Paula, jej čudné správanie ešte nabralo na obrátkach.

Timothy Ferguson, vražda, týranie, kriminálne prípady
Shutterstock

„Vedel si, že je pochudnutý?“ spýtala sa ho pred policajtami, no skôr, ako jej stihol odpovedať, tak spravila sama: „Jasné, že nie. Ľúbim ťa, ale ty si nikdy nič nevšímaš.“ V určitej fáze sa jeden policajt rozprával so Shandou, zatiaľ čo sa druhý venoval Paulovi. Keď Shanda začula, že sa ho pýta na Timothyho hladovku, okamžite priskočila „na pomoc“ otázkou: „Spomínala som ti to? Neviem, či som ti to spomínala.“ Paul rozpačito odpovedal, že nie.

Ich podozrenie, že si dvojica vymýšľa, len potvrdil príchod medikov. Tí odhalili na tele mladého chlapca množstvo modrín a na základe jeho farby pokožky usúdili, že bol v čase smrti podchladený. V júli. V americkom Michigane, kde teploty v tomto období lížu tridsiatku. Pitva neskôr preukázala, že hoci Shanda tvrdila, že včera večer dala Timothymu chlieb s maslom, bola to lož. V jeho žalúdku sa žiadne stopy chleba nenašli.

Medzi tým, ako Shanda našla syna mŕtveho, a privolaním polície uplynulo 18 minút. Policajti chceli vedieť, čo sa počas týchto minút dialo, a my to vďaka kamerovým záznamom vieme presne. Shanda privolala Paula, až príliš pokojným hlasom na to, čo sa práve odohrávalo, a ten mu začal laxne podávať prvú pomoc. Z úst mŕtveho chlapca začala vytekať akási tekutina, ktorú mu chcel utrieť, no Shanda mu to zakázala. „Tým nie, to je moje,“ zavrčala.

Odporúčame prečítať:

Z vrcholu na úplné dno. Hviezdy NHL, ktoré pochovali svoje kariéry škandálmi

Súdne pojednávanie

Súdne pojednávanie sa odohrávalo na tom istom súde, kde Shanda pracovala. Bola totiž úradníčka. Sudca bol voči nej skeptický a počas prehrávania nahrávok, v ktorých otvorene hovorí Paulovi, že musia klamať o tom, ako spadol z postele a prečo nejedol, jej uštedril niekoľko nekompromisných pohľadov. Zábery z kamery z miestnosti pod schodmi boli také morbídne, že si ich nemohla pozrieť ani porota. Videl ich len policajný príslušník, ktorý prišiel na súd zreferovať, čo bolo ich obsahom.

Na základe všetkých predostretých dôkazov bola Shanda Vander Ark v januári 2023 odsúdená na doživotie bez nároku na podmienečné prepustenie. Paul, hoci sa na týraní Timothyho podieľal tiež, tvrdil, že je taktiež obeťou svojej matky a trpí čímsi podobným ako štokholmský syndróm. Údajne svoje činy ľutuje a prosí o zľutovanie.

Sudca mu ho nedoprial. Na jeho konto sa vyjadril, že je len krôčik od toho, aby sa stal psychopatom, a označil ho za hrozbu spoločnosti, pokiaľ sa nepodrobí intenzívnej psychiatrickej liečbe. „Jediné, čo ti je ľúto, je fakt, že sa ti to neprepieklo,“ odkázal mu sudca a odsúdil ho na minimálne 30 a maximálne 100 rokov pobytu za mrežami.

Timothy Ferguson, vražda, týranie, kriminálne prípady
Shutterstock

Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.