Spodná bielizeň je často prehliadaným kúskom oblečenia, a mnohí z nás sa možno nikdy nezamyslia nad tým, čo vlastne nosíme v oblasti našich intímnych partií. Odborníci sa však zhodujú, že výber spodnej bielizne môže mať pozitívny alebo negatívny vplyv na zdravie našich genitálií.
Napríklad spodná bielizeň, ktorá spôsobuje nadmerné potenie, môže viesť k svrbeniu a kvasinkovým infekciám. Určité strihy, ako napríklad tangá, môžu zvýšiť riziko bakteriálnej vaginózy alebo iných infekcií. Príliš tesná bielizeň môže spôsobovať stláčanie, odreniny a bakteriálne infekcie, a existujú aj dôkazy, že môže ovplyvniť plodnosť u mužov, píše portál HuffPost.
Pri výbere spodnej bielizne je dôležité zvážiť materiál, strih a veľkosť. Takisto by si mal premýšľať o tom, kedy a ako často bielizeň meníš a nosíš. Štyria odborníci – dvaja gynekológovia a dvaja urológovia – poskytli svoje najlepšie rady pri výbere spodnej bielizne.
Bavlna a ostatné prírodné materiály
Pri výbere spodnej bielizne je materiál veľmi dôležitý. „Všeobecne platí, že najlepšie materiály na spodnú bielizeň sú prírodné tkaniny, ako je bavlna,“ povedala doktorka Andrea Braden, certifikovaná gynekologička pôsobiaca v Atlante. „Ide o priedušnosť materiálu. Vieme, že vzduch cirkuluje lepšie v bavlnených nohavičkách ako v polyesterových. Pre zdravie vulvy je dôležité mať dobrú cirkuláciu vzduchu,“ dodala.
Ďalšími dobrými prírodnými možnosťami sú konope, bambus a ľan, uviedla gynekologička Suzy Lipinski z Pediatrix Medical Group v Denveri. Urológovia súhlasia, avšak urológ Dr. Scott D. Miller uviedol, že všetko závisí aj od kvality bavlnených vlákien a rôznych typov tkanín. Existujú prípady, keď iné tkaniny môžu byť lepšou voľbou. „Počas zvýšenej potivosti môže bavlna zachytiť príliš veľa vlhkosti, čo môže viesť k bakteriálnemu a plesňovému rastu,“ dodal Miller. „V týchto prípadoch môže byť lepšou voľbou tkanina z kombinácie bavlny a syntetického vlákna.“
Dôležitý je aj strih
Lekári sa všeobecne zhodli na tom, že pri výbere strihu spodnej bielizne neexistuje jednoznačne správny alebo nesprávny výber. Je to skôr o tom, čo vám je pohodlné a čo umožňuje vášmu telu dýchať.
„Kľúčom je pohodlné nosenie, ktoré nesťahuje a nespôsobuje odreniny,“ povedala doktorka Lipinski. „To znamená, že pre rôzne typy postáv sú vhodné rôzne strihy spodnej bielizne. Opýtajte sa sami seba, či vám je bielizeň pohodlná, pohybuje sa s vami alebo sťahuje a stláča. Dokonca aj dve rovnaké bielizne od rôznych značiek môžu sedieť inak.“
Urologička Fenwa Milhouse uviedla, že „voľne strihaná bielizeň je už dlho odporúčaná“ a dodala, že „príliš tesná bielizeň znižuje cirkuláciu vzduchu a môže zvýšiť miestnu vlhkosť v tejto oblasti, čo môže spôsobiť podráždenie pokožky a plesňové infekcie na koži“.
Priedušnosť neznamená nevyhnutne menej látky, pričom doktorka Lipinski poukázala na to, že tangá bývajú tesnejšie a viac obmedzujúce. „To neznamená, že ich nemôžete nikdy nosiť, len možno obmedzte ich používanie alebo si ich nechajte na špeciálne príležitosti,“ vysvetlila. Treba tiež zvážiť svoju zdravotnú históriu. Ak máš sklony k infekciám, lekári odporúčajú vyhnúť sa tangám a inej veľmi tesnej a priliehavej spodnej bielizni.
„Dôvod je ten, že baktérie môžu byť prenášané z oblasti konečníka dopredu, keď je látka takto blízko ku konečníku. Takže, ak prechádzate infekciou alebo máte sklony k infekciám, je pravdepodobne lepšie nosiť niečo ako bikiny, klasické nohavičky alebo dokonca boxerky,“ dodala Lipinski.