Výhody a nevýhody pracovania z domu, o ktorých by si mal vedieť

Všetko má svoje plusy a mínusy.

Zdroj: energepic.com,Pexels / bruce mars, Pexels

V prípade, že si niekedy mal možnosť pracovať z domu, tak si určite pocítil všetky výhody a nevýhody takéhoto spôsobu práce. Sú ľudia, ktorí si nevedia prácu z domu vynachváliť, a potom sú takí, ktorým to vyhovuje iba zriedkavo.

Záleží tiež na tom, či naozaj musíš pracovať alebo máš prácu, kde si môžeš dovoliť preležať celý deň v posteli. Ak ťa náhodou čaká práca z domu alebo nad nejakou takou premýšľaš, tak toto je niekoľko vecí, ktoré by si o nej mal vedieť.

Výhody

Ideálne prostredie pre introvertov

Človek, ktorý radšej trávi čas osamote, sa môže niekedy medzi kolegami doslova trápiť. Ľudia okolo neho ho vyrušujú a vytrhávajú z komfortu. Extrovert radšej trávi čas medzi ľuďmi, a preto môže byť pre neho práca z domu dosť nepríjemná.

Vytvoríš si pohodlie

Je pravda, že pri práci z domu sa nemusíš starať o to, čo si oblečieš, že ťa tie nohavice tlačia, pretože môžeš robiť v teplákoch a pokojne aj v pyžame. Pracuješ poležiačky, na balkóne, a ak si jeden z tých, čo môžu pracovať z akejkoľvek krajiny, tak počas zimy aj v teple, s výhľadom na pláž.

Ken Tomita, Pexels
Dokážeš sa lepšie sústrediť

Tento bod by mohol byť pokojne medzi výhodami aj nevýhodami. Záleží na tom, aký človek je. Ak si naozaj dôsledný a vieš si dobre naplánovať prácu, vytvoríš si prostredie, kde ťa nik neruší a môžeš sa plne sústrediť niekoľko hodín vkuse na prácu. To býva v kancelárii s ostatnými ľuďmi občas problém, keďže sa zakecáte, idete na cigu… a ani nevieš ako a pol dňa ti ušlo.

Si pánom svojho času

Popritom ako pracuješ, si môžeš dať oprať, navaríš alebo zbehnúť do obchodu. Niekto to môže brať ako výhodu a iný zas ako nevýhodu, lebo sa ti predlžuje tvoj čas, počas ktorého by si mal niečo urobiť.

To však len v prípade, že máš nejaké úlohy, ktoré by si mal stihnúť za určitý pracovný čas. Je však jednoduchšie si napríklad privstať a ísť si zacvičiť, lebo ak by si chodil štandardne do práce, tak by ti to zabralo presne tento čas, ktorý máš teraz voľný.

Fred Armisen Lol GIF by IFC - Find & Share on GIPHY

Nevýhody

Prokrastinácia

Všetky tie veci, ktoré môžu byť výhodami, dokážu byť zároveň aj nevýhodami. To pranie, varenie alebo to, že ti nik nestojí za chrbtom, má za následok, že sa veľmi ľahko staneš obeťou prokrastinácie. Ani nebudeš vedieť a ujde ti deň. Potom si na teba pracovné povinnosti počkajú a ak ich máš mať hotové v ten deň, tak sedíš do noci nad prácou.

Nemáš oddelený pracovný život

Tým, že ti stačí vstať a si v práci, tvoj život veľmi ľahko splynie s tým pracovným. Veľmi ľahko takto stratíš takzvaný work&life balans. V prípade, že pracuješ štandardne, v určitú hodinu sa zdvihneš a prácu nechávaš za sebou na tomto mieste. Takto si so svojou prácou neustále, lebo veľakrát len vypnúť notebook nestačí.

Mateusz Dach, Pexels
Nevídaš sa s ľuďmi

Tým, že pracuješ z domu, nevídaš svojich kolegov. A to po chvíli začne liezť na nervy aj introvertovi. Zakrátko máš potrebu chodiť von a cez víkendy by si najradšej bol len s ľuďmi. Nie vždy sa však tvoja potreba socializácie stretne so záujmami tvojich kamarátov a potom končíš pri tom, že týždne nevidíš žiadnych ľudí. Môžeš to kompenzovať aspoň zmenou pracoviska na kaviareň.

Zlenivieš

Keďže fyzicky nechodíš do práce, tak sa budeš menej hýbať a budú aj dni, keď vôbec nevyjdeš z domu. Môže sa ti stať, že vyjdeš na vzduch a uvedomíš si, že si skoro týždeň nebol vonku. Taktiež sa ti môže stať, že si neumyješ aj niekoľko dní vlasy, lebo veď načo, keď aj tak nikam nechodíš.

Tired Fight Club GIF - Find & Share on GIPHY

Vždy má všetko svoje výhody aj nevýhody. Treba si však pri všetkom nájsť ten zdravý balans a z nevýhody vytvoriť výhodu. Následne ide všetko jednoduchšie. Pri práci z domu záleží aj na povahe človeka. Ako to máš ty?

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Instagramový účet, ktorý zbiera odpočuté výroky detí, ti rozhodne zlepší deň

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME