Výhody a nevýhody života v našom hlavnom meste, o ktorých si možno nevedel

Skôr nájdeš parkovacie miesto, ako vyhráš hádku s Bratislavčanom.

Zdroj: Kamil Rejczyk, flickr

Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Rovnako aj život v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave. Ak nie si rodený Bratislavčan, tak okrem toho, že budeš neustále očierňovaný tým, že si „cépečkár“, ktorý prišiel Bratislavčanom kradnúť prácu, ťa čaká ešte zopár prekvapivých momentov.

Nájdeš skôr prácu ako v obci

Dôvod, pre ktorý sa do hlavného mesta sťahuje mnoho ľudí. Je tu určite viac pracovných ponúk ako v niektorých regiónoch. Pri niektorých pozíciách to však nie je úplne ružové. Nie si sám, kto prácu hľadá, preto musíš niekedy ukázať, že si naozaj dobrý, ak chceš nejakú prácu získať. Vo všeobecnosti je tu však oveľa viac možností ako v nejakých menších mestách a obciach.

Doprava vie byť zdĺhavá

Asi prvá vec, ktorá človeku napadne, hneď, ako si predstaví Bratislavu. Ak sa presúvaš po meste, tak musíš rátať so zápchami, prípadne, že nebudeš mať kde zaparkovať. Okrem toho musíš rátať s tým, že ak sa budeš presúvať po meste mestskou hromadnou dopravou, tak to môže niekedy trvať aj pol hodinu a viac. Dá sa síce nasadnúť na bicykel, no takú odvahu má len málokto.

Car Crying GIF - Find & Share on GIPHY

Neustále na teba niekto zazerá

Ľudia v Bratislave možno nie sú takí priateľskí ako v nejakom menšom meste. Minimálne však nikto nerieši, kto si, čo si. Všetkým si ukradnutý. Čo môže byť niekedy negatívom a inokedy zas výhodou. Záleží na tom, ako sa na to pozrieš ty. Musíš si však zvyknúť na to, že ľudia na teba budú neustále zazerať, ak vyzeráš trošku inak ako väčšina ľudí.

Biznis menom prenájom bytov

Hneď druhá a niekedy aj prvá vec, ktorá niekomu napadne, keď sa povie Bratislava. Tým, že je tu taká vysoká koncentrácia ľudí, a dopyt po bývaní je neustály, tak si prenajímatelia bytov môžu dovoliť strúhať za byty poriadne vysoké ceny. Bez hanby nájdeš mnohokrát garsónku, ktorá má ledva dva metre na šírku, s tým, že bude ponúkaná ako luxusná a iba za 500 eur mesačne.

Míňaš viac peňazí

Mnoho ľudí hovorí o tom, aké vysoké platy majú ľudia v Bratislave. Možno sú vyššie ako v niektorých iných mestách na Slovensku, no po tom, ako zaplatíš nájom, si na tom istom, čo ostatní. Samozrejme, že ceny v hlavnom meste sú prispôsobené vysokému dopytu a jeden večer vonku ťa stojí dvakrát, trikrát viac, ako keby si bol niekde v obci.

Je tu viac možností ako tráviť voľný čas

Môžeš si vyberať, či pôjdeš športovať, hrať metlobal, cvičiť jogu, vzdelávať sa na prednášku, skúsiť si workshop alebo pozrieť diskusiu či koncert… rozhodne je v hlavnom meste oveľa viac možností ako tráviť svoj voľný čas, na rozdiel od nejakého menšieho mesta alebo obce, kde si koľkokrát nemáš ani kde poriadne ísť sadnúť. Nie si obmedzený na jednu miestnu krčmu alebo parčík, kde ťa už všetci poznajú.

Bratislava

Spoznávaš veľa ľudí

Síce ľudia v MHD nemusia byť úplne priateľskí, no záleží, samozrejme, aj od miesta, kde sa práve nachádzaš. Ani nevieš ako a večer v bare sa ti prihovorí nejaká partička, s ktorou si sadnete hneď na prvú. Nebýva vôbec náhoda, keď sa s niekým rozprávaš a niekto povedľa započuje váš rozhovor a pridá sa do vašej diskusie. Aj takto vznikajú nové kamarátstva.

Sú aj krajšie mestá

Treba však uznať, že vzhľadom na to, že je Bratislava hlavným mestom, tak by mohla vyzerať aj lepšie. Na to, aby sa dala aspoň trochu do poriadku hlavná stanica, musíme hostiť majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Ulice sú špinavé, mnoho budov chátra.

V porovnaní napríklad s Trnavou alebo inými mestami na Slovensku, Bratislava nie je jedno z tých pekných miest. Samozrejme, že sa tu nájdu pekné miesta. Málokto má však po príchode do hlavného mesta pocit, že by ho hneď očarilo. 

Samozrejme, že existuje veľa dôvodov, prečo je život v hlavnom meste niekedy nepríjemný a inokedy zasa skvelý. Niekomu, kto vyrastal na dedine, môže chýbať ticho, príroda a možnosť dostať sa všade peši. Je to však porovnateľné so životom v inom meste, je jedno, či je to práve to hlavné mesto alebo nie.

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
15
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Takto by vyzerali majstrovstvá v ľadovom hokeji, ak by sa ich zúčastnili naši politici


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME