Nestalo sa to prvýkrát. Už v minulosti sa po celom svete objavili prípady, keď boli sladkosti pre deti zámerne otrávené. Hoci sa väčšina týchto prípadov ukáže ako podvrh, tento bol reálny. Stal sa v 80. rokoch v Japonsku a vyvolal obrovskú vlnu paniky. Útočníka sa nikdy nepodarilo chytiť.
Skupina alebo osoba, ktorá si hovorila „Monštrum s 21 tvárami“, ohrozovala Japonsko listami, ktoré posielala polícii a médiám. Nočná mora sa začala v roku 1984. Monštrum unieslo prezidenta spoločnosti Ezaki Glico – firmy známej svojimi sladkosťami. A následne sa vyhrážalo, že kontaminuje jej produkty smrtiacou látkou.
Po spôsobení vážnej finančnej škody spoločnosti Ezaki Glico sa záhadná postava zamerala na ďalší konglomerát cukríkov – Morinaga. A tentokrát umiestnila na pulty obchodov škatule s cukríkmi, v ktorých bol kyanid. Japonská národná policajná agentúra nikdy neznámeho útočníka nechytila. A pravdepodobnejšia je verzia, že útočníkov bolo viacero.
Únos prezidenta
Monštrum s 21 tvárami začalo svoj teror 18. marca 1984. V tento deň uniesli prezidenta spoločnosti Ezaki Glico – Katsuhisa Ezakiho. Ozbrojení muži vtrhli do jeho domu. Terorizovali jeho rodinu a jeho samotného uniesli.
Odviedli ho do vzdialeného skladu. Požadovali výkupné 1 miliardu jenov (v tom čase asi 4,3 milióna dolárov). Okrem toho žiadali aj 100 kilogramov zlatých prútov. Ezakimu sa podarilo utiecť svojim únoscom, a to iba niekoľko dní po tom, čo ho uniesli.
Kamera zachytila cukríky s kyanidom
Po únose útočníci podpálili autá v sídle spoločnosti. Cez tlač začali posielať polícii posmešné listy, podobne ako to robil Zodiac. Útočník sa v listoch nazýval ako Monštrum. Tvrdil, že má originálne krabice cukríkov Glico s kyanidom. Spoločnosť sa obávala, že to môže byť pravda, a preto stiahla všetky svoje produkty na testovanie. Ale výsledky boli negatívne.
8. októbra 1984 dostali úrady ďalší list. V ňom sa Monštrum znova vyhrážalo distribúciou otrávených cukríkov. Tentoraz mala polícia aj konkrétnu stopu. Kamera v supermarkete zachytila neznámeho muža pri vykladaní cukríkov. Muž nebol zamestnancom obchodu. Mal kučeravé vlasy, šiltovku a nosil okuliare.
Polícia zaistila cukríky a na krabici našla nápis „Nebezpečenstvo, obsahuje jed. Ak toto zjete, zomriete. Podpísané Monštrum s 21 tvárami.“
Monštrum dávalo indície
Útočník poslal polícii a médiám listy obsahujúce podrobnosti o zločinoch. Opísal druh únikového auta, ktoré použil na únos prezidenta spoločnosti Ezaki Glico. Uviedol model písacieho stroja, ktorý použil na písanie listov. A uviedol aj to, ako vstúpil do továrne na cukrovinky.
Monštrum presunulo svoju pozornosť na spoločnosť Morinaga. V októbri 1984 poslalo médiám listy adresované „mamám po celom Japonsku“. Tvrdilo, že na pulty obchodov umiestnili škatule s cukríkmi Morinaga s kyanidom. Polícia ich našla 21.
Prvý pokus o zadržanie
Okrem útokov na firmu Morinaga začal útočník obťažovať aj spoločnosti House Food a Marudai Ham listami, v ktorých požadoval výkupné. V júni 1984 Marudai súhlasil so zaplatením 50 miliónov jenov. Policajt sa pokúsil o výmenu, ale transakcia nebola nikdy dokončená. Potenciálny podozrivý z miesta ušiel.
House Food sa v novembri 1984 rozhodla zaplatiť 100 miliónov jenov. Spoločnosť peniaze nechala na odpočívadle pri diaľnici Meishin v prefektúre Shiga. Policajti spozorovali podozrivého a pokúsili sa stopnúť jeho vozidlo. Podozrivého ale stratili a našli iba jeho ukradnuté auto. V aute bola vysielačka, ktorú podozrivý použil, aby odpočúval políciu a vyhol sa zatknutiu.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane