Nepriestrelné alibi
V januári 1985 polícia zverejnila skicu podozrivého muža. Toho videli tajní policajti pri pokusoch o zaplatenie výkupného. Úrady vypátrali a vzali do väzby Mijazakiho Manabua.
Manabu sa zaplietol so spoločnosťou Ezaki Glico v rokoch 1975 a 1976. Vtedy odhalil, že spoločnosť vyhodila priemyselný odpad v Osake. Zvuková nahrávka Manabua z roku 1976 odhalila rečové vzorce podobné jazykovým vzorom identifikovaným v listoch Monštra. Ale nepomohlo to.
Nakoniec mal Manabu alibi na všetky zločiny a úrady ho prepustili.
Vyšetrovateľ si vzal život
Superintendent Shoji Yamamoto z polície v prefektúre Shiga bol zúfalý z toho, že jeho oddelenie nedokázalo vyriešiť zločiny. Yamamoto bol preradený zo svojej pozície kvôli svojej neschopnosti nájsť Monštrum s 21 tvárami. Zomrel samoupálením 7. augusta 1985.
Monštrum odpovedalo listom, v ktorom stálo:
Yamamoto zomrel ako muž. Rozhodli sme sa vysloviť sústrasť. Rozhodli sme sa zabudnúť na mučenie spoločností vyrábajúcich potraviny. Ak niekto vydiera niektorú z potravinárskych spoločností, nie sme to my, ale niekto, kto nás kopíruje. Sme zlí. To znamená, že máme na práci viac, než len šikanovať spoločnosti. Je zábavné viesť život zlého muža.
Podpísané: Monštrum s 21 tvárami
Ezaki Glico stratil milióny dolárov a stovky zamestnancov
Japonskí spotrebitelia bojkotovali produkty Ezaki Glico. Spoločnosť stiahla svoje cukríky a testovala ich na toxíny. Nikdy ale nenašla žiadne stopy jedu.
Napriek tomu ľudia neboli ochotní riskovať svoje životy pre značku. To spôsobilo, že Glico zažilo prudký pokles príjmov. Spoločnosť musela prepustiť stovky zamestnancov. Dodnes ale podniká a vyrába cukrovinky.
Yakuza, komunisti alebo finanční obchodníci?
Úrady už potom nikdy nezadržali ani neobvinili žiadneho podozrivého. Existuje veľa teórií o tom, kto by mohol za zločinmi stáť. Vyšetrovatelia považovali za možných vinníkov členov zločineckých syndikátov Yakuza. Niektorí podozrievali zo zapojenia Severnú Kóreu. Komunisti vraj takto dúfali, že poškodia japonskú ekonomiku.
Ďalšia teória špekuluje o jednotlivcovi alebo skupine ľudí, ktorí dúfali, že zarobia peniaze na akciovom trhu manipuláciou cien akcií potravinárskych spoločností.
Monštrum teda v roku 1985 oznámilo koniec vydierania. V roku 2000 Národná policajná agentúra uviedla, že v Japonsku bolo najmenej 525 ďalších pokusov o vydieranie potravinárskych spoločností.
Prípad je premlčaný
Od roku 1995 sa na únos Katsuhisa Ezakiho v roku 1984 nevzťahuje premlčacia lehota. Premlčacia lehota na stíhanie incidentu s toxickými cukríkmi vypršala v roku 2000. Prípad vyšetrovali tisíce policajtov, ktorí sledovali viac ako 28 000 tipov od občanov, a vypočutých bolo odhadom 125 000 osôb. Bez výsledku.
Vo februári 2000 Národná policajná agentúra Japonska oznámila, že prípad Monštra s 21 tvárami zostane nevyriešený a vyšetrovanie sa skončí.
Bolo to prvýkrát, čo agentúra nedokázala uzavrieť prípad.