Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Vyhrážky od divákov, radiácia, domorodci alebo rovno smrť. 6 filmových režisérov, ktorí kvôli svojim dielam trpeli

Niektorým kontroverzia ich filmov zmenila životy, iným ich zobrala.


Ruggero Deodato – Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust z roku 1980 je dodnes pokladaný za jeden z najkontroverznejších filmov všetkých čias. Prečo? Film zobrazuje partiu dokumentárnych tvorcov, čo objavia stratené zábery neznámej skupiny ďalších tvorcov, čo vyrazili do džungle a stretli sa tam s domorodými kanibalmi. Samozrejme, ako si už vieš predstaviť, všetko sa tam končí katastrofálne. Film teda priamočiaro zobrazuje násilie na zvieratách. Mnohí si dodnes myslia, že vraždy ľudí sú taktiež skutočné. Tesne po premiére filmu sa režisér Ruggero Deodato ocitol v cele polície.

Film v istom spôsobe taktiež. Otvorené a realistické násilie, brutalita, znásilňovanie, kanibalizmus. Všetci si mysleli, že je to skutočné. Samotnému režisérovi nepomáhalo ani to, že film využíval techniku found footage, čiže film pôsobil ešte realistickejšie.

filmoví režiséri
MovieStillsDb

Film nemohol byť premietaný v 50 krajinách sveta. Režisér musel vystúpiť na súde a vysvetliť, ako dosiahol taký realistický efekt brutálnych scén. Na tvorcov sa taktiež valili obvinenia z rasizmu a hlavne toho, že pre film zabíjali skutočné zvieratá. Tomuto sa jednoducho nemohli vyhnúť.

Napriek týmto nešťastiam sa režisér Deodato naďalej aktívne zapájal do tvorby a zapísal sa do dejín kinematografie ako ten režisér, ktorý prekročil normu asi najviac. Ľudia i kritici ho dlho nenávideli, no eventuálne sa zlosť utíšila. Jeho kariéra si už ale nikdy nezískala takú pozornosť ako predtým.

Werner Herzog – Fitzcarraldo

Akí by to boli filmoví režiséri, keby nemali svojich obľúbených hercov? S režisérom Wernerom Herzogom to je ale trošku komplikované. Jeho obľúbeným hercom bol totižto Klaus Kinski, o ktorom sme ti na EMEFKA nedávno priniesli článok. Kinski je dodnes považovaný za jedného z tých kontroverznejších hercov a Herzog je zas obdivovaný za to, že s ním vedel spolupracovať.

Krik, vyhrážky, hádky, nadávky sa neustále objavovali tam, kde bol Kinski. Asi najvýraznejšia spolupráca týchto dvoch čudákov sa odohrala v roku 1982 pri filme Fitzcarraldo. Akoby nebolo dosť to, že na pľaci je Kinski, čo každú chvíľu môže vybuchnúť a zmeniť natáčanie na horúce peklo, Herzog sa musel zapodievať útokmi domorodcov a nebezpečím divokej amazonskej džungle.

filmoví režiséri
MovieStillsDb

Film taktiež využíval komparz domorodcov, ktorí vo filme hrali vlastne samých seba. V jednom bode sa domorodci obrátili na Herzoga a poprosili ho, či by nemohli Kinského uniesť do džungle a zabiť ho tam. Až taká extrémna bola celá situácia okolo Kinského a jeho hnevlivých momentov.

Okrem toho ale produkcia musela zápasiť s útokmi divokých domorodcov, hmyzu, pádmi vrtuľníkov, v džungli stratenými ľuďmi, nedostatkom jedla, nedostatkom času, úmrtiami komparzistov a ďalších členov štábu a hlavne s veľkolepou loďou. Tú sa, aby toho nebolo málo, Herzog rozhodol za pomoci domorodcov vytiahnuť na kopec uprostred rieky a prehodiť ju na druhú stranu kopca, vďaka čomu by skrátili svoju cestu naprieč Amazonkou.

Šialenstvo. Herzog sa v neskorších fázach svojej kariéry vyjadril, že už nikdy niečo podobné nebude skúšať, pretože si vážne myslel, že zomrie a bude mať na starosti smrť aj ďalších ľudí.

Martin Scorcese – The Last Temptation of Christ

Áno, filmoví režiséri boli aj pod paľbou viery. Martin Scorcese, legendárny filmový režisér zodpovedný za hity ako Vlk z Wall Street alebo Taxikár a Shutter Island, natočil v roku 1988 asi jeho najprovokatívnejší film The Last Temptation of Christ. Film rozpráva príbeh Ježiša Krista, ktorý zápasí s pokušením. Netradične poňatý film s hercom Willemom Dafoeom v hlavnej úlohe vyvolal viac než dosť kontroverzie. Je zázrak, že Scorcese natáča ešte aj dnes.

filmoví režiséri
MovieStillsDb

Na film sa vykonávali teroristické útoky, protestovalo sa a zároveň boli Scorcesemu posielané vyhrážky, ktoré ohrozovali jeho život. Pár rokov po vydaní filmu musel so sebou všade nosiť ochranku. Film je dodnes nemožné premietať na Filipínach a v Singapure. Na počiatku jeho existencie v kinematografii sa ale nemohol premietať v omnoho, omnoho viac krajinách. Dnes je už film pokladaný za klasiku a Scorcese je aj vďaka tomuto počinu považovaný za majstra kinematografie.


Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.